حاملگی و سلیاک

حاملگی و سلیاک

Celiac-Pregnancy

هرچند داروهای سلیاک در حال پیشرفت هستن اما هنوزم درمانی قطعی واسه این مریضی در دسترس نیس و بیماران گرفتار به اون باید با کنترل دقیق رژیم غذایی خود از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنن.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ زنائی که به مریضی سلیاک گرفتار هستن ممکنه دو الی چهار برابر نسبت به بقیه آدمایی که اینجور شرایطی رو ندارن از مشکلات بارداری و مشکلات اون رنج ببرن. با اینحال میشه با دنبال کردن رژیم غذایی بدون گلوتن در دوران بارداری این مشکلات رو برطرف کرد. تحقیقات انجام شده نشون میده زنائی که به مریضی سلیاک گرفتار هستن اگه تشخیص داده نشن، اندازه بالاتری از ناباروری و سقط جنین رو دارن. به نظر می رسه مشکلات بارداری مربوط به مریضی سلیاک به همین جا ختم نمی شه. تحقیقات نشون داده زنائی که به مریضی سلیاک گرفتار هستن، اندازه بالاتری از مشکلات بارداری رو دارن. این مشکلات سقط جنین تهدید کننده و کم خونی شدید به وجود اومده بوسیله فقر آهنه. این افراد هم اینکه بارداریای کوتاه تری دارن و وزن کودکان بعد از تولد کمتره.

مشکلات بارداری بیشتر زنائی که با مریضی سلیاک درگیرن رو تحت تاثیر خود قرار میده:

مشکلات بارداری در زنائی که به مریضی سلیاک گرفتار هستن با اندازه بالایی اتفاق می افته. یکی از تحقیقات ایتالیایی انجام شده این موضوع رو خوب نشون میده. بعضی از ۶۵ درصد از آدمایی که سلیاک داشتن دست کم یه مشکل گوارشی رو گزارش کردن. تنها ۳۱ درصد از زنان بدون سلیاک اینجور مشکلاتی رو تجربه کردن.براساس این مطالعه:

  • کم خونی شدید بیشتر در این افراد اتفاق می افته و ۴۱ درصد از زنان سلیاکی و تنها ۲ درصد از افراد کنترل شده کم خونی شدید داشتن.
  • سقط جنین خطرناک ۳۹ درصد از افراد سلایکی و تنها ۹ درصد از افراد غیر سلیاکی رو تحت تاثیر قرار داده.
  • کندگی جفت(شرایط خطرناکی که در اون جفت از دیواره رحم جدا می شه) در بیشتر از ۱۸ درصد زنان سلیاکی و تنها ۱ درصد از زنان گروه کنترل شده رخ داده.
  • فشار خون بارداری در ۱۰ درصد زنان سلیاکی دیده شده. هیچ کدوم از اعضای گروه کنترل اینجور فشاری نداشتن.
  • افزایش غیر طبیعی عضلات رحمی در ۱۰ درصد زنائی که با سلیاک درگیرن دیده شده.
  • محدودیت رشد داخل رحمی ( شرایطی که در اون کودک با اندازه خوبی رشد نمی کنه) در بیشتر از ۶ درصد زنان سلیاکی اتفاق افتاده اما در زنان گروه کنترل شده دیده نشده.

حدود ۸۵ درصد از زنان این مطالعه در زمان بارداری خود با مریضی سلیاک شناسایی نشده ان و نویسندگان می گن که دنبال کردن رژیم غذایی خالی از گلوتن ممکنه مشکلات بارداری رو برطرف کنه.

زنان گرفتار به سلیاک بیشتر از بقیه سزارین دارن و کودکان اونا وزن کمی به هنگام تولد داره:

پژوهشای بیشتر ارتباطی بین مریضی سلیاک و بقیه مشکلات بارداری رو نشون میده.به طور مثال تولد کودکانی با وزن کم، در زنان سلیاکی ۶ برابر بیشتر از زنان سالمه. زنائی که به مریضی سلیاک گرفتار هستن بارداری کوتاهی دارن و همین امر می تونه به تولد نوزادانی با وزن کم منجر شه. عمل سزارین هم در این زنان بیشتر اتفاق می افته. کودکانی که از راه عمل سزارین به دنیا میان ممکنه خودشون در خطر دچار شدن به مریضی سلیاک قرار داشته باشن. با اینحال همه پژوهشای انجام شده اندازه بالای این مشکلات در زنان سلیاکی رو تایید نکرده.

بیشتر مشکلات بارداری مربوط به مریضی سلیاک در زنان تشخیص داده نشده اتفاق می افته:

بیشتر این مشکلات در زنائی اتفاق می افته که به مریضی سلیاک گرفتار هستن اما هنوز از این موضوع اطلاعی ندارن.هم اینکه آدمایی که با این شرایط تشخیص داده شدن اما از رژیم غذایی خالی از گلوتن استفاده نمی کنن ممکنه با اینجور مشکلاتی دست و پنجه نرم کنن. مثل مطالعه ایتالیایی، بقیه تحقیقات اندازه بالای مشابهی از مشکلات بارداری رو در زنائی که سلیاک دارن اما تشخیص داده نشده ان پیدا کردن. اونا به این نتیجه رسیدن که دنبال کردن رژیم غذایی خالی از گلوتن می تونه از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنه. مثلا مطالعه انجام شده در هند زنان سلیاکی رو با زنان بدون سلیاک بررسی کرده. محققان این مطالعه نتیجه گرفتن که پزشکان باید زنان رو غربالگری کنن تا بتونن مشکلات تشخیص داده نشده رو شناسایی کنن. به کار گیری رژیم غذایی بدون گلوتن می تونه از مشکلات بعدی جلوگیری کنه.

اگه مشکلات بارداری داشتین، باید واسه سلیاک غربالگری شید؟

از اونجایی که بیشتر افرای که جواب تستشان واسه مریضی سلیاک مثبت بوده نشونه های سنتی کمی رو نشون میدن،در صورت وجود مشکلات بارداری به سختی میشه گفت که نیاز به غربالگری هست یا خیر. زنائی که سندرم روده تحریک پذیر داشتن بیشتر از بقیه ممکنه جواب ازمایش سلیاک در اونا مثبت باشه. اما اینجور شرایطی حتی در زنان بدون نشونه های روشن گوارشی اتفاق می افته. اگه فکر می کنین مریضی سلیاک دارین و این شرایط هنوز تشخیص داده نشده بهتره با دکتر خود صحبت کنین و ازمایش خون بدین.

در کل مریضی سلیاک در صورت رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن مانعی واسه باردار شدن نیس و بیماران سلیاکی میتونن با توجه به ریزه کاری ها و اصول تغذیه ای مبادرت به بارداری کنن.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری مجله سلامت

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *