رویای دور اما نزدیک زنان سرزمین من 

رویای دور اما نزدیک زنان سرزمین من 

عدالت جنسیتی*، زنان رئیس جمهور و…. رویای دور زنان سرزمین منه؛ رویایی به ظاهر دست نایافتنی اما در چند قدمی.

روزی روزگاری واسه زنان و مردها این سرزمین عبارات وکیل زن، رئیس زن، حق تحصیل زنان و… چیزی مثل شوخیای خنده دار اما تلخ و گزنده بود و حال امروز چه زنان قوی و لایقی که بر مسند ریاست یک سازمان، یک نهاد و… ننشسته ان! سوال اینجاست اون شوخی تلخ و گزنده کجا و این زنان لایق و مدیر و مدبر در سرزمینی مردسالار کجا؟

بی شک جواب این سوال فقط و فقط در یک عبارت خلاصه می شه «فرهنگ سازی».

اما فرهنگ سازی بر خلاف ظاهر آسون و تعریف همه از بَرش، مفهومی به گستردگی بیرون اومدن زنان از لایه های پایین و جنس ضعیف تر و پست جامعه و نشانده شدن بر مسند ریاست و مدیریت و جنسی برابر با مردها در جامعه ای سنتی و مردسالار داره.

فرهنگ سازی در این موضوع خاص و گرفتار به جامعه ما چند مرحله داره؛

از خودمون شروع کنیم: اولین قدم تغییر در باور زنان جامعه و بعد سعی اونا واسه ایجاد تغییر در باور بقیه همنوعان و خصوصا مردها جامعه س؛ به عبارت بهتر هر زن باید در ایجاد معنی عدالت جنسیتی در ایران مثل یک رسانه بکنه.

بی شک در این راه سنگ اندازیا بسیاره و به خاطر این، مهمترین و سخت ترین مرحله قدم نخسته.

در بیابان گر به شوق کعبه میزنی قدم سرزنشا گر کنه خار مغیلان غم مخور

آموزش،آموزش و آموزش: قدم دوم و مهمترین قدم در این راه آموزش از سنای پایین هم به دختران و هم به پسرانه، هم در مدارس و هم در خونواده و البته رسانه ملی (گرچه این موضوع لازمه تغییر در مدیریت و سیاستای رسانه ملیه)

توجه به این نکته ضروریه که تلاشا در راه رفع بی عدالتی جنسیتی از راه تغییر در باور افراد جامعه باید بیشتر متمرکز بر اکثریت جامعه و طبقه منعطف باشه، چون صرف انرژی واسه تغییر و تغییر در باور افراد انگشت تعدادی که کورکورانه در مقابل عدالت جنسیتی سنگر گرفتن کاری چرت و بی نتیجه و فقط وقت و انرژی و هزینه رو تلف می کنه.

پرهیز از سوار شدن بر موج گروه های تندرو و احزاب سیاسی: یکی از اقدامات مهم در این راه پرهیز از همبازی شدن با گروه هایی مثل فمنیستای تندرو و احزاب سیاسی چپ و راسته چراکه سوار شدن بر این موجا نه تنها ما رو در راه این هدف یه قدم جلوتر که ده ها قدم به عقب پرتاب می کنن.

قدرت رسانه و سینما: مثل وسایل مهم و لازم در جهت سعی واسه رفع هرگونه بی عدالتی جنسیتی و سعی جهت ایجاد عدالت جنسیتی و زمینه سازی واسه موفقیت بیشتر زنان در جامعه و کسب پستای کلیدی مدیریتی و دولتی رسانه و سینما هستن؛ همونطور که روزی روزگاری بینش مردسالارانه از راه فیلما و سریالا در دور افتاده ترین نقاط شهری و روستایی کشور تبلیغ شد امروز وقت اینه که این بینش از رسانه ها و سینمای ما رخت بربندد و عدالت جنسیتی جانشین اون شه.

نقش مجلس و دولت: بی شک در جوامعی چون ایران که دولت اهرم اصلی تغییرات و تحولاته در این موضوع هم چاره ای نیس جز به میدون اومدن مجلس و دولت به عنوان دو بازوی باعث. یکی با اصلاح و وضع قوانین جدید و دیگری با آسون کردن و پیشقدم شدن در اجرای قوانین و شکست تابویی که در هیچ قانون و عرف و مذهبی تابو نبوده و نیس و نمیشه و تنها بر مشتی اندیشه سیاه و دور از عدالت استواره.

با همه این اوصاف رویای دور زنان سرزمین من مثل رویاهایی که روزی محال بود و امروز ممکن شده فاصله ای با تحقق نداره کافیه آستین همت بالا زده و به حمایت الگویی عالی چون حضرت زهرا (س) قدم در راهِ شدنِ نبایدهایی گذاشت که سال هاست با تکیه بر باور نادرست بر اندیشه ها حکمفرمایی می کنن.

*عدالت جنسیتی: طبق تعالیم اسلام و قرآن عدالت جنسیتی برتر از برابری جنسیتی و جزو روشن تریم مفاهیم در جامعه ایه که داعیه دینداری و اجرای عدالت رو داره.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *