حقوق و امتیازات کارگران در سال ۱۳۹۰

علی اکبر عیوضی در گفتگو با مهر در مورد بعضی اظهارات وزیر کار و امور اجتماعی در مورد بعید بودن احتمال افزایش دست کم دستمزد سال آینده کارگران، گفت: براساس ماده ۴۱ قانون کار شورای عالی کار باید سالی یه بار نسبت به افزایش دست کم دستمزد کارگران اقدام کنه.

رئیس کمیته مزد استان تهران، گفت: این شورا یه مجموعه ۳ جانبه تشکیل شده از نمایندگان بخش کارگری و کارفرمایی کشوره و دولت هم در این مجموعه نقش نظارتی داره.

عیوضی خاطر نشون کرد: البته به نظر می رسه وزیر کار و امور اجتماعی در مورد نبود افزایش دستمزد سال آینده کارگران نظر شخصی خودشون رو اعلام کرده باشه.

ایشون در این مورد که وزیر کار تاکید کرده که تصمیم پایانی با شورای عالی کار و پس از برگزاری نشسته های ۳ جانبه هستش، اضافه کرد: به صورت کلی طبق مواد قانون کار مخصوصا ماده ۴۱ اون، نبود افزایش دستمزد سال آینده کارگران به مشکلات قانونی برخورد می کنه.

این مقام مسئول کارگری ادامه داد: الان شورای عالی کار در حال برگزاری نشسته ها و جلساتیه و از راه کارگروهای دستمزد در حال تکمیل اطلاعات لازم و تحقیقات خود هستن.

عضو کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، تاکید کرد: موضوع مربوط به اثرات هدفمندی یارانه ها در زندگی کارگران یه مسئله جداگونه و یه امتیاز خاص مخصوص کارگران نیس و این برنامه در سطح ملی واسه همه اقشار جامعه اجرا شده.

به گفته ایشون، هرچند که اقدام دولت در این بخش قابل ستایش و قدردانیه اما هدفمندی یارانه ها تاثیر خاصی بر سفره کارگری نداره و میشه گفت هنوز هیچ کارگری تاثیر اونو در زندگی خود مشاهده نکرده.

رئیس کمیته مزد استان تهران گفت: پس طبق قانون سالی یه بار دست کم دستمزد کارگران باید زیاد شه که در این بخش موضوع تامین معیشت خونواده کارگری و هم اینکه اندازه تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی مورد توجه قرار داره.

عیوضی در جواب به این سئوال که وزیر کار و امور اجتماعی به عنوان رئیس شورای عالی کار می تونه تصمیم جداگونه ای رو در مورد دستمزد کارگران بگیره؟ بیان داشت: این موضوع طبق قانون ممکن نیس و شورای عالی کاره که با رعایت شرایط ۳ جانبه گرایی باید دستمزد رو تعیین کنه که در اظهارات وزیر کار هم وجود داشته.

 

جمع آوری: آلامتو