حقوق ماهیانه و خانه برای فرزنددارشدن

حقوق ماهیانه و خانه برای فرزنددارشدن
baby

سیاستای افزایش جمعیت، فقط مخصوص ایران نیس. خیلی از کشورای دیگه هم با در نظر گرفتن شیب منفی جمعیتی شون به فکر افتادن تا سیاستای تشویقی واسه فرزنددار شدن درپیش گیرند.

همین الان اگه سایت worldometers رو باز کنین می تونین جمعیت جهان رو به صورت آنلاین ببینین. حدود ۷ میلیارد و ۲۳۵ میلیون. جمعیتی که اندازه پراکندگی اون در سطح زمین به طور برابر نیس. الان خیلی از کشور های صنعتی و پیشرفته با وجود امکانات بیشتر و بهتر میل کمتری به فرزندآوری دارن و حتی در خیلی از مواقع به ازدواج هم تمایل نشون نمی بدن و این می تونه پیری رو تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست به جمعیت این کشور ها تحمیل کنه و چرخه اقتصاد رو از حرکت بازدارد. به طور مثال کشورای اروپایی در سال ۱۹۵۰ حدود۲۱/۷ درصد از جمعیت جهان رو در اختیار داشتن که این مقدار در سال ۱۹۹۹ به ۱۲/۲درصد رسید و اگه آهنگ رشد جمعیت در این کشور ها به این منوال ادامه داشته باشه طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۵۰ به ۷درصد و در سال ۲۱۵۰ به ۵/۳ درصد می رسه. حالا دیگه شعار «بچه کمتر زندگی بهتر» در هیچ جای دنیا کاربردی نداره و رهبران کشور ها با تبلیغات بسیار و وضع قوانین جور واجور تلاش در تشویق خونواده ها به بچه بیاری دارن تا بتونن چرخه اقتصادشان رو بازم روی پا نگدارند. این سیاست ها بسته به فرهنگ و وضعیت اجتماعی کشور ها باهم فرق داره. باحال ترین سیاستای تشویقی دولتا واسه فرزندآوری رو بخونین:

روسیه: خونه ای واسه بچه سوم

جمعیت کشور روسیه ۱۴۳ میلیون نفر و رشد جمعیت اون منفیه. بعد از روی کار اومدن پوتین در کشور روسیه سیاست های تشویقی واسه افزایش جمعیت بیشتر از قبل قوت گرفت. خونواده هایی که دارای بچه می شن از پرداخت ماهیانه تا سقف معینی معاف می شن و مورد پشتیبانی های مالی واسه تربیت و رشد فرزندشون قرار می گیرند. دولت این کشور واسه فرزنداول ۱۵ هزار دلار و واسه تولد بچه سوم یه خونه به پدر و مادر نوزاد هدیه می دهد. هم اینکه مادری که دارای بچه می شه می تواند۹ هزار و ۶۰۰ دلار کمک هزینه دریافت کنه.

ژاپن: خوشبختی با کودوموتیت

ژاپن یکی از پیرترین کشور های دنیاس که اندازه رشد جمعیت اون ۰/۰۳- درصده. به گفته کارشناسان اگه این روال ادامه داشته باشه. در سال ۳۰۱۱ دیگه در ژاپن کودک زیر ۱۵ سالی وجود نداره. به خاطر همین واسه بهتر شدن وضعیت هرم جمعیتی در این کشور، قانونی به نام « کودوموتیت» وضع شد که طبق این قانون، خونواده هایی که بچه تا سن ۱۵ سال دارن ماهانه تا ۱۳ هزار ین کمک مالی دریافت می کنن. هم اینکه پدر و مادر یه به یه می تونن با دریافت نصف حقوق خود تا سقف تعیین شده به مرخصی برن و این درحالیه که بعد از اون می تونن بدون هیچ تغییر به کار قبلی خود برگردن.

فرانسه: سالی ۱۰۰۰ یورو و البته سبد کالا

جمعیت کشور فرانسه حالا از مرز ۶۷ میلیون گذشته س و اندازه موالید اون بیشتر از باقی کشور های اروپاییه. در فرانسه اندازه باروری به ازای هر زن ۲/۰۸ه. با این حال دولت فرانسه امکانات رفاهی زیادی رو واسه بچه دار شدن خونواده ها در نظر گرفته. مادران فرانسوی درصورت بچه دار شدن ۱۶ هفته مرخصی با حقوق و امتیازات کامل دارن. پس از این دوره والدین می تونن به مرخصی سه ساله و بدون حقوق برن و بعد از اون بدون هیچ محدودیتی به شغل قبلی شون برگردن. در فرانسه خونواده ها در صورت داشتن بچه سوم مبلغ ۱۰۰۰ یورو دریافت می کنن. هم اینکه دولت تضمین می کنه که از خونواده واسه تامین مخارج فرزندان از سنین کودکی واسه پیش دبستانی تا مدرسه و دانشگاه پشتیبانی مالی کنن. اگه خونواده ها واسه تولد فرزندشون خدمتکار استخدام کنن، دولت بخشی از این هزینه رو می پردازه. از دیگر سیاست های افزایش جمعیت در کشور فرانسه می توان به اختصاص سبد کالا و کاهش مالیات اشاره کرد.

ایرلند: تا ۱۴۲۲ یورو حقوق ماهیانه

ایرلند کشوری ۴ میلیون نفره که با اندازه رشد جمعیت ۲/۲۵ درصدی و اندازه موالید ۲/۰۲ بچه به ازای هر زن در شمال غرب اروپا قرار داره. از سیاست های جمعیتی این کشور می توان به اختصاص حقوق ماهیانه به والدین براساس تعداد فرزندان اشاره کرد که به واسه تک فرزند۱۵۰ یورو، دو بچه ۳۰۰ یورو، سه بچه ۴۸۷ یورو، چهار بچه ۶۷۱ یورو، پنج بچه ۸۶۱ یورو، شش بچه ۱۰۴۸ یورو، هفت بچه ۱۲۳۵ یورو و هشت بچه ۱۴۲۲ یوروه. البته این مقدار به فرزندان زیر ۱۶ سال و یا ۱۹ سالی که به صورت تموم وقت تحصیل می کنن تعلق می گیرد.

سوئد:ماهی ۲۱ میلیون تومن واسه بچه چهارم

کشور سوئد کشور کم جمعیتیه که اندازه باروری به ازای هر زن در اون در حدود ۱/۶۷ نفره. در این کشور مرخضی والدین ۱۵ ماهه و اونا اجازه دارن بعد از این مدت تا ۸ سالگی کودکشون به طور متناوب مرخصی بگیرن و در زمان مرخصی، ۸۰ درصد حقوق خود برابر ۴۸۰ روز کاری بهرمند شن. هم اینکه خونواده هایی که بعد از ۳۰ ماه واسه بچه بعدی اقدام می کنن، از امکانات خاصی بهره مند می شن. دولت سوئد به ازای هر کودکی که متولد می شه تا سن ۱۶ سالگی کمک هزینه مشخص و بلاعوضی به خونواده پرداخت می کنه. اندازه این مبلغ ماهیانه واسه یه کودک در حدود هزار و ۵۰ کرون، دو کودک ۲ هزار و ۲۰۰ کرون، سه کودک ۳ هزار و ۶۰۰ کرون و چهارکودک ۵ هزار و ۵۰۰ کرون (حدود ۲۱ میلیون تومن) تعیین شده.

آلمان: وزارت خونواده و ۱۴ ماه مرخصی

زنگ اخطار جمعیتی در آلمان خیلی وقته که به صدا در اومده، از این رو آلمان دروازه های کشورش رو رو به مهاجرین باز کرده تا بتونه اقتصادش رو روی پا نگه داره. چند سال پیش که میانگین تعداد بچه های خونواده در این کشور به ۱/۳ بچه واسه هرخانوادهرسید. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان حقوق قابل توجه ای رو واسه مادرانی خودشون مسئولیت مراقبت از فرزندشون رو برعهده می گیرند در نظر گرفت. همچینی وزیر امور خونواده آلمان چندی قبل دنبال طرحی بود که به بابابزرگ ها و مادربزرگ ها اجازه بده واسه نگهداری از نوه هاشون مرخصی بدون حقوق بگیرن و در خونه بمونن. هم اینکه پدر و مادر می تونن تا ۱۴ ماه به مرخصی برن و بعد از اون بدون هیچ مشکلی به شغلشون برگردن. دولت آلمان واسه افزایش نسل، به مهاجرانی که فرزندشون تا ۱۷ سالگی در این کشور تحصیل کرده است کمک هزینه های تحصیلی پرداخت کنه و با سبد های حمایتی خود به این خونواده ها کمک مالی کنه.

انگلستان: ۳ سال مرخصی با حقوق واسه مادران

این کشور جمعیتی ۵۳ میلیونی داره و میانگین موالید به ازای هر زن در اون ۱/۹ نفره. از سیاست های این کشور هم جهت با افزایش جمعیت، اختصاص ۵۲ هفته مرخصی زایمون واسه زنان که ۳۹ هفته اون با حقوقه به این صورت که ۶ هفته اول مرخصی با ۹۰ درصد حقوقه و مابقی اون دست کم دستمزد واسه پرداخته. در انگلستان واسه خونواده دارای بچه حقوق هفتگی درنظر گرفته شده که بچه اول ۲۰/۳ پوند و واسه هر بچه اضافه تر ۱۳/۴ پوند پرداخت می شه.

نروژ: بچه دارها در اولویت خدمات

این کشور با جمعیتی ۵ میلیونی و اندازه رشد ۱/۳ درصدیه. میانگین اندازه موالید به ازای هر زن در این کشور هم ۱/۷۷نفره. نروژ مدتهاس به فکر افزایش جمعیته و از این رو سیاست های اجتماعی رو بر اساس این موضوع طراحی کرده است. سیاست های این کشور نه فقط در مورد افزایش جمعیت بلکه بیشتر پشتیبانی از کودکان تازه متولد شده و وضعیت رفاهی آنانه. تخفیف ساعات کاری به همراه دریافت امتیازات شغلی واسه والدین، تصویلب قوانینی در مورد ایجاد مراکز رفاهی و حمایتی واسه مراقبت روزانه از کودکان از سیاست های کشور نروژ واسه افزایش جمعیت و میل هرچه بیشتر خونواده ها به بچه آوریه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *