حریم شخصی در زندگی زناشویی چیست؟

حریم شخصی در زندگی زناشویی چیست؟

در مورد حریم شخصی در زندگی زناشویی فکر کردین؟ اصلا حریم شخصی در زندگی با همسرتون به چه معنیه؟ در این مقاله این موضوع رو مورد بررسی قرار می دیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت مردمون؛ بارها این جمله رو از زبون این و اون شنیده ایم، «شوهرم می خواد حریم شخصی خودشو داشته باشه» … «زنم میگه نیاز داره چیزایی رو واسه خلوت خودش، دور ازم، نگه داره».

درسته که به کمی حریم شخصی در هر ازدواجی نیاز هست ولی این افراد درمورد حریم شخصی حرف نمی زنن، اونا به دنبال مخفی کاری هستن. این موضوعی به طور کاملً فرق داره.

لائورا شلسینگر، نویسنده کتاب «۱۰ کار احمقانه ای که زن و شوهرا واسه بر هم زدن رابطه شون انجام میدن» نکاتی درمورد این موضوع می نویسه که مسئله رو روشن تر می کنه. در زیر به چند جمله از این کتاب می پردازیم:

حریم شخصی

– « حریم شخصی چیزیه که از روی احترام به کسی می دین. مخفی کاری چیزیه که از هم مخفی نگه می دارین.»

– « حریم شخصی وقتیه که می خواین بدون اینکه همسرتون نگاهتون کنه، به دستشویی برید یا بینی تون رو تمیز کنین یا بدون اینکه فهمیده باشه براش هدیه بخرین. مخفی کاری وقتیه که بخاطر چیزی که نمی تونین به همسرتون بگید، احساس گناه می کنین.»

– «حریم شخصی در ازدواج فضای فردیه که واسه خودتون می خواین که در اون اعتماد و احترام هست. طرف دیگه از این فضا آگاه بوده و به اون احترام میذاره. هممون به کمی فضای شخصی واسه خودمون نیاز داریم. درغیراینصورت دیوونه میشیم. از طرف دیگه مخفی کاری واسه ازدواج خراب کننده س و با از دست دادن اعتماد و احترام همراه س. این چیزیه که طرف دیگه از اون آگاه نیس و درواقع دروغه.»

– « حریم شخصی یعنی داشتن وقتی باکیفیت یا الهی واسه خودتون. مخفی کاری در ازدواج می تونه یه جور فریب باشه.»

– « حریم شخصی یعنی درمیون نگذاشتن اطلاعاتی مربوط به خودتون با فرد مقابل که رو شدن اون هیچ فایده ای واسه طرف مقابلتون نداره و شمام دلتون نمی خواد اونو با اون مطرح کنین. اما مخفی کاری یعنی اختفای اطلاعاتی که می تونه بر سلامت طرف مقابلتون تاثیر داشته باشه. این تاثیر می تونه مالی، الهی، جسمی یا ذهنی باشه. حریم شخصی قبول کردنیه ولی مخفی کاری قبول کردنی نیس.»

مخفی کاری در ازدواج

در زیر به تعریف مخفی کاری از نظر جک که در مقاله «مخفی کاری در ازدواج» در سایت affairadvice نوشته شده، می پردازیم. (جک عالی فرق این دو رو می دونه. اون اعتراف می کنه که به همسرش خیانت کرده و از اون زمان تموم تلاش خود رو به کار بسته تا رفتارش رو عوض کنه و ازدواجش رو بازسازی کنه.)

«مخفی کاری عمل مخفی کردن چیزهاست، یعنی بعضی چیزها از وضعیت خصوصی گذرونده و مخفی می کنیم. مخفی کاری از مخفی کردن آگاهانه چیزی از بقیه از روی ترس ریشه میگیره. رازها شامل اطلاعاتی هستن که قدرت گذاشتن تاثیر منفی بر بقیه رو دارن – چه تاثیر احساسی، چه فیزیکی یا مالی. فردی که چیزی رو مخفی کرده باور داره که اگه اون موضوع چه به صورت تصادفی و چه از قصد برملا شه، باعث آسیب زدن به خود فرد و دور و بریا اون می شه.»

«بعضی رازها کوچیک ان ولی کم کم اعتماد رو از بین می برن. ترس از عکس العمل همسر می تونه مجبورمون کنه شروع به مخفی کردن مثلاً چیزی که خریده ایم کنیم یا وقتی با دوستانمان بیرون رفته ایم به اون بگیم که سر کار بوده ایم. کم کم فاصله ای بین دو طرف ایجاد می شه. رازهای ما می تونن واقعاً خانمان برانداز باشن.

این رازها اعمال، باورها یا بخشی از ما هستن که عمداً و آگاهانه بخاطر ترس از تاثیرشون، اونا رو مخفی می کنیم. خیانتا، اعتیادها، گرایشات جنسی نمونه هایی از رازهایی هستن که باعث می شه فرد بخاطر ترس از عواقب برملاشدنشان، اونا رو مخفی کنه. رازهایی اینطوری اعتماد و امنیت رو از بین برده و شکافی بوجود میاره که دیگه صمیمیت بین دو طرف رو سخت می کنه.

کسی که رازی رو واسه خود نگه می داره، واسه مخفی نگه داشتن رازش کم کم شخصیتی کاذب پیدا می کنه. وقتی اینجور رازهایی برملا می شن، پایه های رابطه رو لرزانده و احساس خیانت، آسیب پذیری و نبود امنیت در طرف مقابل ایجاد می کنن.»

حریم شخصی درمقابل مخفی کاری

و اینم یه نقطه نظر دیگه که در سایت affaircare.com در مقاله «حریم شخصی درمقابل مخفی کاری» عنوان شده:

«حریم شخصی وقتیه که موقع لباس پوشیدن یا دستشویی رفتن در اتاق رو می بندید. از نظر کلمه ای، حریم شخصی یعنی آزادی از توجه عموم. اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این «ظاهر سازی کسی که نیستین» یا دروغ گفتن و مخفی کردن چیزی نیس. فقط یه جور فروتنی یا حیاه. حریم شخصی یعنی نیاز به کمی تنهایی و رابطه با خود. راهیه واسه حفظ کنترل فردی روی اعمال و ایده های خود بدون نیاز به دریافت بازخورد از بقیه.

مخفی کاری وقتیه که شما عمداً واسه فریب دادن طرفتون چیزی رو از اون مخفی می کنین. در این مورد شما تصمیم می گیرین چیزی رو مخفی کنین و واقعیت رو نشون نمی دین. این کار در بیشتر موارد غلطه و دلیل مخفی کاری جلوگیری از ایجاد دعوا و ناراحتیه. فرد به خاطر این چیزی رو مخفی نگه می داره که زندگی مثل قبلی جلو رودُ حتی وقتی می دونه که اگه اون کار به صورت اشکار انجام شه ایجاد مشکل می کنه.

البته خیلی از کارای مثبت هم ممکنه با مخفی کاری انجام شن (مثل میهمانیای سورپرایز کردن، پروژه هایی واسه ارتقای فردی، خرید هدیه یا حتی کار کردن روی مشکلات خود) ولی هر زمان که مخفی کاری شامل همکاری با دیگری به روشی که موجب ناراحتی همسر شه یا وقتی که مخفی کاری بخاطر مخفی کردن نبود صداقتتان انجام می شه، مشکلی هست.»

و در آخر نظر دکتر لائورا شلسینگر در این مورد اینه:

«وقتی رابطه ای مشکلات ناراحت کننده و جدی داشته باشه، مخفی کاریا راهی واسه مخفی کردن واقعیت هستن. آدما به جای مواجه شدن با مشکلات، کمک گرفتن، تلاش در تغییر یا درک بیهودگی هچل ای که خود رو در اون گرفتار کردن، از مخفی کاری واسه مخفی کردن کارشون استفاده می کنن. ولی این جواب نمی ده.»

با تموم این توضیحات، می تونین درک کنین که بین فضا دادن به همدیگه و مخفی نگه داشتن اطلاعاتی از همسر فرق بزرگی هست چون هر چیزی که بر همسرتون اثر میذاره باید بر شمام تاثیر بزاره. خدا ازدواج رو اینطور طراحی کرده «یکی واسه همه و همه واسه یکی». تلفنای همراه مخفی، پروفایلای یواشکی در شبکه های اجتماعی، نگفتن رفت وآمدتان با کسی که ممکنه همسرتون رو ناراحت کنه، ازجمله مخفی کاریایی هستن که نباید هیچوقت انجام بدین. راز و مخفی کاری واسه مجردهاست نه متاهلا!

بذارین روشن بگیم، این جزء قسمی که روز ازدواج به همسرتون دادین نبوده. در ازدواج جایی واسه مخفی کاری نیس.

«کسائیکه گناهانشون رو مخفی می کنن هیچوقت پیشرفت نمی کنن، مگراینکه اعتراف کنن تا بخشیده شن.»

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی مردمون چیه

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *