راه و روش نبود دخالت در مقابل مدیریت ذره بینی 

راه و روش نبود دخالت در مقابل مدیریت ذره بینی 

این موقعیت رو تصور کنین: رئیس شما پروژه بزرگی رو تازگیا به شما محول کرده. شما واسه شروع پروژه هیجان دارین، اما رئیس به شما نگفته که توقع داره پروژه رو چیجوری انجام بدین. اون فقط مهلت انجام پروژه و زمان تحویل اونو مشخص کرده، اما راه و روش انجام اونو به خودتون سپردهه.

رئیس قبلی شما درست برعکس رئیس فعلی بود. اون پس از واگذاری یک کار، هفته های پیش رو مرتبا بر کار شما نظارت می کرد، در مورد تصمیمات تون از شما سؤال می پرسین و در صورت ضرورت، پیشنهاد مفیدی هم می داد. این دو موقعیت، گویای دو سبک متفاوت در مدیریت هستن.

راه و روش رئیس جدید، «نبود دخالت» و راه و روش رئیس قدیمی، مدیریت ذره بینی کلاسیکه. هر دو سبک در شرایط درست می تونن مؤثر باشن، به شرطی که در هیچ کدوم از اونا زیاده روی نشه. مثل همیشه، میونه روی بهترین رویکرده.

در این مقاله، هر یک از این دو سبک مدیریتی و چگونگی انتخاب مناسب ترین سبک واسه هر فرد و موقعیت رو بررسی می کنیم.

مدیریت به سبک نبود دخالت

برابر فرانسوی این سبک مدیریت «Laissez Faire » به معنای «به حال خود گذاشتن» است. این توضیحِ خیلی مناسبی واسه این سبک مدیریته!

مدیران این سبک، استادانِ «تفویض اختیار» هستن. اونا انتخابِ راه و روش انجام پروژه ها رو به تیم شون می سپارند و کمترین میزان نظارت رو اِعمال می کنن. با راه و روشِ «نبود دخالت»، کارمندان قدرت زیادی واسه تصمیم گیری دارن. ، اگه این راه و روش به زیاده روی کشیده شه، اینطور به نظر می رسه که رئیس غایبه!

مدیریت ذره بینی

مدیران ذره بینی دقیقا برعکس مدیران سبک «نبود دخالت» هستن. اونا در برابر تفویض اختیار مقاومت می کنن و زمان زیادی رو به کنترل تیم خود اختصاص میدن. مدیر ذره بین روی جزئیات کوچیک تمرکز می کنه و معمولا به اعضای تیم، اجازه نمی ده تا در غیاب اون تصمیم گیری کنن.

بدیهیه که این راه و روش می تونه واسه اعضای تیم، ناامیدکننده باشه، سرعت کار رو پایین بیاره و جلوی خلاقیت افراد رو بگیره. اما جنبه ی مثبت مدیریت ذره بینی اینه که تضمین می کنه کار به درستی و به موقع انجام شه.

ایجاد تعادل

حالا چیجوری بین این دو سبک مدیریتی تعادل برقرار کنیم؟ توجه داشته باشین که مدیران نباید در هیچ یک از این سبکا زیاده روی کنن. با این حال، دانستن این که چه زمانی آزادی بیشتری بدیم و چه وقت نظارت رو بیشتر کنیم، می تونه سخت باشه. هنگام فکر کردن به این موضوع، باید عوامل چون رو در نظر بگیرین:

تیم خود رو بشناسید

سبک مدیریتی که باید انجام کنین، به افراد تیم شما بستگی داره. مثلا، تصور کنین تیمی رو رهبری می کنین که تشکیل شده از همکاران ارشدیه که سابقه کار درخشانی دارن. اونا کاربلد هستن و بارها در گذشته به شکل تیمی با هم کار کردن. در این نمونه سنتی، مدیریت به سبک «نبود دخالت» مناسب تره. وجود شما واسه هدایت گروه لازمه، اما اینجور گروهی به نظارت دائمی شما نیاز نداره. شک نداشته باشین در این موقعیت، اِعمال راه و روش مدیریت ذره بینی، بی فایده س!

از طرف دیگه، تصور کنین تیمی رو رهبری می کنین که تشکیل شده از همکاران بی تجربه. اونا از راهی که در اون هستن یا انتظاراتی که شرکت از اونا داره، مطمئن نیستن. اینجور موقعیتی نیازمند مدیریت راه از طرف شماس.

پس، اولین قدم در یافتن تعادل بین مدیریت کمتر یا بیشتر، شناخت کسانیه که رهبری شون رو به عهده دارین. افزون بر این، شاید نیاز باشه واسه اعضاء مختلف تیم، رویکردهای متفاوتی رو اعمال کنین، مثلا، روش مدیریت فردی که تازه فارغ التحصیل شده، با روش مدیریت یک فرد باتجربه، متفاوته.

می تونین هنگام فکر کردن به تک تک اعضای تیم، از این دستورالعملا واسه انتخاب سبک مدیریتی استفاده کنین:

راه و روش «نبود دخالت» بهترین انتخاب واسه این افراده:

 • اعضای ارشد، باتجربه و دارای تحصیلات عالی
 • تیمایِ دارای انگیزه، جرأت و اعتماد به نفس
 • گروه های خلاق

راه و روش «ذره بینی» بهترین انتخاب واسه این افراده:

 • اعضای جوون و بی تجربه
 • افرادی که اگه به حال خودشون آزاد شن، نمی تونن کارا رو سر موعد تحویل دن
 • سازمانایی که در اونا، درگیری مؤذل شده
 • تیمایی که متکی به تصمیمات سریع هستن

نکته ی ۱:

اینجا، فرهنگ هم می تونه اثر داشته باشه. در فرهنگای فردگرایانه، افراد خیلی از مدیریت ذره بینی نفرت دارن، اما این راه و روش ممکنه در فرهنگای دیگر طبیعی باشه و شاید استفاده ی بیشتر از حد از راه و روش «نبود دخالت» باعث تأخیر تکراری در تحویل کارا شه. فرهنگ افراد رو در انتخاب سبک مدیریتی خود در نظر بگیرین.

نکته ی ۲:

واسه کسب اطلاعات بیشتر در مورد ی فرقای فرهنگی در سراسر دنیا، می تونین مقاله ما با عنوان ابعاد فرهنگی هافستد رو بخونین.

شناسایی موقعیت

وقتی کار به شناسایی موقعیت می رسه، واسه انتخاب سبک مدیریت باید بعضی از عوامل رو در نظر بگیرین. مثلا، در بعضی از مشاغل و پروژه ها، هیچ جایی واسه اشتباه وجود نداره. به صنعت ساخت هواپیما، به امنیت تیمی که در حال ساخت یک آسمان خراشه یا به تدارکات یک قرارداد چندمیلیاردی فکر کنین. در اینجور موقعیتایی، مدیریت ذره بینی ضروریه و شاید اعضای تیم، این راه و روش رو قبول دارن، چون اهمیت مشارکت جدی شما رو درک می کنن.

از طرف دیگه، تصور کنین رهبری سازمان یا شرکتی رو بر عهده دارین که در اون، رسیدن به اهداف به تفکر باز و خلاقیت وابسته. در اینجور موقعیتی، راه و روش «نبود دخالت» بهتر جواب می ده، چون اعضای گروه نمی تونن زیر ذره بین شما، خطر پذیری و خلاقیت رو تجربه کنن. هنگام بررسی موقعیتی که در اون هستین، می تونین از این دستورالعملا واسه یافتن تعادل استفاده کنین:

بهترین زمان استفاده از راه و روش «نبود دخالت» وقتیه که:

 • یک تیم خلاق رو رهبری می کنین
 • شما رهبر جدیدی هستین که به ایجاد رابطه با تیم خود نیاز دارین
 • پروژه یا سازمان شما، ضرب العجلای انعطاف پذیر و اهداف روشن داره
 • اعضای تیم شما ثابت کردن که می تونن وظایف شون رو به درستی و به موقع بکنن

بهترین زمان استفاده از راه و روش «مدیریت ذره بینی» وقتیه که:

 • پروژه یا کار شما لازمه دستورالعملای خیلی خاصیه که در صورت نبود نظارت شما، ممکنه خیلی آسون باعث گیج شدن اعضای تیم شه
 • در موقعیتی قرار دارین که در اون، جایی واسه خطا وجود نداره
 • اشتباهات تیم شما واسه شرکت گران تموم میشه یا خطری واسه امنیت آدمای دیگر به دنبال داره
 • شما مسئول محصول یا کاری هستین که بازده باکیفیت یا تحویل به موقع اون، از اولویت بالایی برخورداره

بررسی خواستها در برابر نیازها

در بهبوهه ی یافتن تعادل بین سبکای مدیریتی، باید به خواستها و نیازای افراد هم توجه کنین.

مثلا، شاید یکی از اعضای تیم از شما بخواد که دستش رو باز بذارین تا با روش خودش کاری رو بکنه. اما اگه اون نتونه کارش رو بکنه و مرتبا ضرب العجلا رو از دست بده، پس به مدیریت ذره بینی شما نیاز داره. تصمیم گیری درباره نیازای اعضای تیم به شماا بستگی داره، بعید نیس که این تصمیم گیری با خواستهای اونا مغایرت داشته باشه.

چند تا نکته مهم:

 • هنگام مدیریت به سبک «نبود دخالت»، این احتمال هست که بقیه شما رو فردی سرد و بی خیال نسبت به موضوع در نظر بگیرن. واسه جلوگیری از این سوءبرداشتا می تونین به اونا ثابت کنین که اینطور نیس، مثلا هنگام واگذاری نقشا به اعضای تیم، توضیحاتی رو با اونا در بین بذارین، از کاری که خوب انجام شده، تقدیر کنین یا از تجربیات گذشته خود، نکاتی رو به تیم گوشزد کنین.
 • اتخاد راه و روش «نبود دخالت» معنیش این نیس که تموم بار کار به دوش تیمه. شما بازم باید به پیشرفت تیم نظارت داشته باشین و در صورت نیاز، در دسترس تیم خود باشین. اگه بیشتر از حد از تیم فاصله بگیرین، تیم شما به احتمال زیاد احساس سرگشتگی می کنن. مقاله ما درباره «تفویض اختیار موفق» شامل اطلاعات بیشتری در این مورد.
 • هر رهبر یک «نقطه آسایش» مخصوص به خود داره. شاید شما به طور طبیعی به مدیریت بی دخالت علاقه داشته باشین و حتی فکر کردن به مدیریت ذره بینی هم براتون خوب نباشه. اما ایجاد تعادل بین این دو سبک مدیریتی با توجه به شرایط مختلف، ویژگی یک رهبر موفقه. اینجور رهبری پاسخگوی نیازای اعضای گروه است و چیزی رو که خودش می خواد، مجبور نمی کنه.

نکته :

اگه میدونید تمایل شما به مدیریت ذره بینی، بیشتر از حده، می تونین با مطالعه مقاله ما با عنوان خودداری از مدیریت ذره بینی، با نحوه ی اصلاح نگاه خود بیشتر آشنا شید. واسه آشنایی بیشتر با مدیریت بی دخالت و شکلای مختلف دیگر رهبری، مقاله ما با عنوان سبکای رهبری رو بخونین.

می تونین واسه انتخاب سبک درست رهبریِ متناسب با موقعیت خودتون، از ابزاری مثل ماتریس سبک رهبری استفاده کنین.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *