حقایق جالب و خواندنی در مورد جایزه اسکار

حقایق جالب و خواندنی در مورد جایزه اسکار

در آستانه مراسم اسکار ۲۰۱۷ نگاهی به بعضی حقایق باحال و عجیب این مراسم هشتاد و نه ساله میندازیم.

جوایز آکادمی یا اسکار، مراسم دادن جوایز هرساله ایه که از راه آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار سینمایی هر سال اهدا می شه. اولین دوره از این مراسم در تاریخ ۱۶ مه ۱۹۲۹ در هالیوود کالیفرنیا برگزار شد. نکته باحال در مورد برندگان این بود که اسامی اونا سه ماه قبل از مراسم اعلام شده بود و این روش که قبل از برگزاری مراسم، لیست برنده ها اعلام می شد تا ده سال ادامه داشت. از سال ۱۹۴۱، نام برندگان در نامه ای مهر و موم شده نگهداری می شن.

مراسم اسکار ۲۰۱۷ کمتر از یه ماه دیگه در تاریخ ۸ اسفند به میزبانی مجری و کمدین معروف، جیمی کیمل برگزار می شه. بعد از معرفی نامزدهای این مراسم، ما در زومجی نگاهی به حیرت زدگیای لیست نامزدهای اسکار ۲۰۱۷ انداختیم و برندگان جایزه اسکار رو هم پیش بینی کردیم. اسکار ۲۰۱۷ از همین حالا با حاشیه هایی همراه بوده و به دلیل قانون منع ورود ایرانیان و شهروندان شش کشور دیگه به آمریکا، ترانه علیدوستی و اصغر فرهادی اعلام کردن در این مراسم شرکت نمی کنن که عکس العمل فیلمسازان سراسر دنیا رو برانگیخت.
با این همه مراسم جوایز آکادمی در طول هشت و نه سال شامل نکات و اتفاقات جذابی بوده که تعدادی از اونا رو در لیست زیر آوردیم.

اسکار

۱. نام اسکار از راه مارگارت هِریک، کتاب دار آکادمی واسه این مراسم انتخاب شد. اون وقتی که مجسمه اسکار رو در سال ۱۹۳۱ دید گفت: «به چه دلیل این مجسمه مثل عمو اسکار منه!» این مجسمه ۳ کیلوگرم وزن و ۳۴ سانتی متر طول داره.

۲. تنها فیلمی که موفق شده در تموم رشته هایی که در اون نامزد شده برنده شه، فیلم «ارباب حلقه ها: برگشت پادشاه» (The Lord of the Rings: The Return of the King) در هفتاد و ششمین مراسم اسکاره. این فیلم موفق شد ۱۱ اسکار به خونه ببره که هم رده با رکورد فیلمای «بن هور» (Ben-Hur) و «تایتانیک» (Titanic) است.

۳. تنها فیلم صامتی که تا حالا برنده جایزه بهترین فیلم شده، فیلم «بالا» (Wings) در سال ۱۹۲۹ بود. فیلم «هنرمند» (The Artist) در سال ۲۰۱۱ برنده اسکار شد اما به دلیل استفاده کوتاه از افکتای صوتی، موسیقی متن و کمی دیالوگ در آخر فیلم، یه اثر صامت به حساب نمیاد. فیلم «بر باد رفته» (Gone with the Wind) هم اولین فیلم رنگیه که برنده جایزه اسکار شده.

فیلم Wingsفیلم Wings اولین برنده جایزه اسکار

 

۴. طولانی ترین سخنرانی بعد از دریافت جایزه مربوط به گریر گارسون در سال ۱۹۴۲ می شه که برنده اسکار بهترین بازیگر زن واسه فیلم «خانوم مینیور» (Mrs. Miniver) شده بود. می گن اون بیشتر از ۵ دقیقه سخنرانی کرده. کوتاه ترین سخنرانی رو هم پتی دوک هنگام دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال ۱۹۶۳ ایراد کرده: «ممنونم!» آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۱ محدودیت ۴۵ ثانیه ای واسه سخنرانی ایجاد کرده.

۵. والت دیزنی در طول عمر خود ۲۶ جایزه اسکار دریافت کرده. اون تنها کسیه که در طول تاریخ جوایز آکادمی، تو یه سال چهار اسکار به خونه برده: بهترین مستند بلند، بهترین مستند کوتاه، بهترین کارتون کوتاه و بهترین فیلم کوتاه.

۶. اعضای خونواده نیومن تا حالا ۸۷ نامزدی اسکار به دست آورده ان. برادران آلفرد و امیل نیومد ۴۴ نامزدی، لیونل نیومن ۱۱ نامزدی و نسل دوم اونا رندی با ۲۰، توماس با ۱۱ و دیوید نیومن با یه نامزدی اعضای این خونواده هستن. توماس نیومن امسال واسه موسیقی متن فیلم مسافران (Passengers) نامزد اسکار شده.

آلفرد نیومنآلفرد نیومن

 

۷. فیلمای فرانسوی با ۲۳ نماینده بیشترین تعداد نامزدی در رشته بهترین فیلم خارجی رو داشتن اما آثار ایتالیایی با ۱۳ بار برنده شدن، یه قدم از فرانسه جلوتر هستن. فیلم ببر خیزان، اژدهای مخفی (Crouching Tiger, Hidden Dragon)  به کارگردان انگ لی و محصول مشترک کشورای تایوان، چین، هنگ کنگ و آمریکا با ۱۰ نامزدی و ۴ جایزه آکادمی پرافتخارترین فیلم خارجی زبون اسکاره.

۸. بخش بهترین انیمیشن از سال ۲۰۰۲ وارد اسکار شده. استودیوی پیکسار از اون زمان تا حالا ۱۳ فیلم ساخته که تنها ۳ تا از اونا نامزد اسکار نشده ان. امسال هم فیلم «در جستجوی دوری» (Finding Dory) از غافله اسکار عقب مونده اما انیمیشن کوتاه Piper نامزد شده.

۹. بابی لوپز وقتی که واسه آهنگ Let It Go برنده جایزه اسکار بهترین آهنگ شد به دوازدهمین کسی تبدیل شد که در طول تاریخ موفق شده چهار جایزه اسکار، اِمی، گرمی و تونی رو دریافت کنه. اونم اینکه جوون ترین کسیه که موفق به به دست آوردن این عنوان شده.

۱۰. در سال ۲۰۰۰ یه راننده کامیون ۵۲ مجسمه اسکار رو دزدید. ارزش این محموله ۱۸ هزار دلار تخمین زده می شد. این مجسمه ها یه مدت بعد تو یه سطل زباله پیدا شدن.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *