حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان

حقایقی شگفت انگیز درباره بدن انسان

بدن

فقط در نظر گرفتن این حقیقت که حدود ۵۰ تریلیون سلول به صورت هماهنگ فعالیت می کنن تا آدم قادر به انجام کارای خود باشه می تونه توجه ما به شگفتیای بدنمون رو بیشتر از قبل جلب کنه.

بدن آدم یکی از حامی عجیب جهان هستی حساب می شه. فقط در نظر گرفتن این حقیقت که حدود ۵۰ تریلیون سلول به صورت هماهنگ فعالیت می کنن تا آدم قادر به انجام کارای خود باشه می تونه توجه ما به شگفتیای بدنمون رو بیشتر از قبل جلب کنه. در ادامه بعضی حقایق خیلی مهم درباره بدن آدم رو میگیم.

قلب، اندامی توانا

میانگین ضربان قلب آدم حدود ۱۰۰ هزار بار در طول روزه تا ۲ هزار گالن خون به قسمتای جور واجور بدن ارسال شه.

سیستم حمل و نقل گسترده

دو هزار گالن خونی که در بدن آدم جریان دارن از شبکه عجیب ای از سرخرگا، مویرگا و سیاهرگا عبور می کنن. کل رگای بدن یه آدم بالغ می تونه تا ۶۰ هزار مایل (۹۶,۵۶۰ کیلومتر) امتداد یابد.

کلیه ها، اندامایی زحمتکش

هر کدوم از کلیه های آدم از حدود یه میلیون واحد تصفیه کننده به نام “نفرون” تشکیل شدن. کلیه ها روزانه حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیتر خون رو تصفیه می کنن و حدود دو لیتر ادرار تولید می کنن.

پیچیدگی روده ها

اگه روده های بزرگ و کوچیک آدم در راه مستقیم امتداد پیدا کنن طول اونا به حدود ۲۵ فوت (۷.۶ متر) می رسه. حالا خوبیش اینه اونا به شکلی جمع و پیچ خورده ان که در چاله شکم آدم جا می شن.

ترشح بزاق

غدد بزاقی در داخل دهن و گلوی آدم با ترشح بزاق به مرطوب نگه داشتن فضای دهن، شروع گوارش و مواظبت از پوسیدگی دندانا کمک می کنن. ما توجه ای به این نکته نداریم که روزانه صدها بار عمل بلع رو انجام می دیم و طی عمل بلع حدود ۲ لیتر بزاق تولید می کنیم.

عطسه های توربوشارژردار

با هر عطسه ای که آدم انجام میده می تونه ۴۰ هزار قطره رو با سرعت بیشتر از ۱۰۰ مایل در ساعت (۱۶۰ کیلومتر در ساعت) وارد هوا کنه.

بوی منحصر به فرد

مثل اثر انگشت هر فرد، بوی بدن ایشون هم – به استثنای دوقلوهای همسان که می تونن بوی مشابه داشته باشن – استثنایی و خاص هستش.

مساحت پوست

پوست بدن یه آدم بالغ می تونه منطقه ای ۲۱ فوت مربعی (۲ متر مربع) رو پوشش دهد و میزبان ۱۱ مایل (۱۷.۷ کیلومتر) رگای خونی باشه.

موی بدن

با اینکه ظاهر آدم امروزی در مقایسه با گذشتگان خود تقریبا بی مو به نظر می رسه اما واقعا ما به اندازه بدن شامپانزها مو داریم.

موجوداتی پر انرژی

در شرایطی که اندازه گرمای تولید شده بوسیله بدن آدم به وزن و سطح فعالیت ایشون بستگی داره، یه فرد معمولی که روزانه ۲۴۰۰ کیلوکالری مصرف می کنه در هر ساعت حدود ۱۰۰ کیلوکالری گرما تولید می کنه. این رقم برابر یه لامپ ۱۱۶ واته.

بویایی عجیب

مغز آدم می تونه حدود ۱۰۰ هزار بوی جور واجور رو در ناحیه ای کوچکتر از اندازه یه نیم دلاری پردازش کنه.

زبون قوی

زبون آدم از هشت عضله جور واجور تشکیل شده که بر خلاف عضله های دیگه استخوانی رو پشتیبانی نمی کنن. عوضش این عضله ها ماتریس نرمی رو تشکیل میدن که به نام “هیدرواستات عضلانی” شناخته می شه. این ساختار شباهت بسیاری به خرطوم فیل یا بازوهای اختاپوس داره.

اعدادی قابل توجه

هر فرد بالغ از ۷,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ (۷ اُکتیلیون) اتم تشکیل شده.

عصر ایران

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *