حرکت و کنترل پای مصنوعی با قدرت فکر

حرکت و کنترل پای مصنوعی با قدرت فکر
footواسه اولین بار در دنیا پزشکان یه پای مصنوعی به طور کامل بیونیک ساخته ان که با فکر فرد کنترل شده و حرکت می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، پزشکان در موسسه توانبخشی شیکاگو موفق شدن واسه زک واوتر که پای خود رو تو یه تصادف با موتور سیکلت از دست داده بود یه پای به طور کامل بیونیک بسازن.

زک واوتر به عنوان اولین مردی که از اینجور پای بیونیکی بهره مند شده گفت: میتونم پایم رو دراز کنم، انگشت پایم رو جمع کرده و باز کنم.

ایشون تموم این حرکات رو مثل تموم آدمایی انجام میده که یه پای به طور کامل سالم دارن و چون همه افراد دیگه این حرکات رو با قدرت فکر خود اجرایی می کنه.

این مریض پای راست خود رو در سال ۲۰۰۹ از زانو به پایین از دست داد ، اما پای بیونیک به ایشون این امکان رو میده که زانوی خود رو خم کرده و قوزک پایش رو حرکت دهد.

به تایید خیلی از معلولانی که از پای مصنوعی پلاستیکی استفاده می کنن، حرکت با این پا عملی نیس اما واوتر تجربه حرکت با پای بیونیک خود رو هیجان انگیز توصیف کرده که موجب شده ایشون بخواد همیشه در حرکت بوده و راه بره.

دو عصب در پای واوتر به ماهیچه زرد پی ایشون وصل شده. این عصبا با حسگرهای داخلی پای مصنوعی در رابطه هستن. این حسگرها پیامی رو به یه رایانه ارسال می کنن. پس وقتی ایشون درباره دراز کردن پایش یا خم کردن زانوی خود فکر میکنه، رایانه می تونه اون رو تشخیص بده و به زانو دستور دراز شدن و یا خم شدن بده.

یه تیم از مهندسان زیست پزشکی در موسسه توانبخشی شیکاگو به ریاست دکتر لوی هارگروو ۴ سال صرف تکمیل فناوری کردن که الان واوتر ازش استفاده می کنه.

پزشکان اشاره کردن که انجام آزمایش پای به طور کامل بیونیک روی واوتر موجب می شه که ایشون به صورت بالقوه به میلیونها نفر کمک کنه.

noindex

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *