حافظ و فال حافظ در فرهنگ ایرانی

حافظ و فال حافظ در فرهنگ ایرانی

بزرگداشت حافظ شیرازی

فال حافظ

مشهوره که امروز در خونهٔ هر ایرونی یه دیوان حافظ یافت می شه. ایرانیان طبق رسوم قدیمی خود در روزای عید ملی یا مذهبی مثل نوروز بر سر سفره هفت سین، یا شب یلدا، با کتاب حافظ فال می گیرند. واسه این کار، یه نفر از بزرگان خونواده یا کسی که بتونه شعر رو خوب بخونه یا کسی که بقیه فکر می کنند به اصطلاح خوب فال می گیرد اول قصد می کنه، یعنی در دل آرزویی می کنه. بعد به طور تصادفی صفحه ای رو از کتاب حافظ می گشاید و با صدای بلند شروع به خوندن می کنه. کسائی که ایمان مذهبی داشته باشن هنگام فال گرفتن فاتحه ای می خونن و بعد کتاب حافظ رو می بوسند، اون وقت با ذکر اورادی اون رو می گشایند و فال خود رو می خونن.

بعضی حافظ رو «لسان الغیب» می می گن کسیه که از غیب سخن می گوید و براساس بیتی از شعر حافظ اون عقیده داره که هیچ کس زبون غیب نیس:

ز سر غیب کس آگاه نیس قصه مخوان کدوم محرم دل ره در این حرم داره

یکی از صنایع شعری ایهامه یعنی از یه کلمه معانی متفاوتی برداشت می شه. ایهام در اشعار حافظ به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته. هم اینکه از مهم ترین خصوصیات شعر حافظ گستردگی مطالب گفته شده تو یه غزل اونه؛ به گونه ای که تو یه غزل از موضوع های زیادی حرف می زند. از طرفی هر بیت شعر حافظ هم به طور جداگونه قابل تفسیره. این ویژگی های شعر حافظ باعث شده که هرکی با هر نیتی که دیوان حافظ رو بگشاید و غزلی از اون رو بخونه در مورد قصد خود کلمه یا جمله ای در اون می یابد و فرد فکر می کنه که حافظ قصد اون رو خونده و به ایشون جواب داده است. غافل از اینکه این ویژگی شعر حافظه و در بقیه غزلیات اون هم کلمات یا جملاتی یکی با قصد صاحب فال هست.

حافظ وقتی که درمونده می شه به فال روی می آورد:

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش زده ام فالی و فریاد رسی میاد

فال و فال گیری به معنی تلاش در پیشگویی آینده با به کار گیری روشای غیر طبیعیه. فال رو نباید با طالع بینی اشتباه گرفت. طالع بینی یه جور پیشگوییه که از اختیار فرد خارجه و در سرنوشت وب نوشته شده؛ یعنی فرد اختیاری در اون نداره، هم اینکه پیشگویی در طالع بینی براساس وضعیت ستارگان در زمان تولد فرد می باشه. از جمله اینا میشه به طالع بینی چینی یا طالع بینی هندی اشاره کرد. اما در فال، نتیجه با توجه انتخاب فرد بدست میاد و برخلاف طالع بینی به تاریخ تولد بستگی نداره (مانند فال روزانه یا فال حافظ). پس نباید واژه فال رو با طالع بینی اشتباه گرفت پس واژه هایی مانند فال چینی، فال مصری، فال شخصی اشتباه می باشه.

همون طور که طالع بین ها به ستاره ها مراجعه می کنن تا پیشگویی کنن، فالگیران هم روش ها و راه های خاص خود رو واسه پیشگویی واسه آینده افراد دارن.

مثلا فالگیر در فال قهوه، پیشگویی دربارهٔ آینده فرد رو با در نظر گرفتن شکل ایجاد شده در فنجانی که از اون قهوه خورده شده است استخراج می کنه.

با اختراع و پیدایش ماشین چاپ، کارت های بازی بسیار ارزون در دسترس همه قرار گرفت و از اون زمان فال با کارت پیش فالگیرها محبوبیت بسیاری یافت. فالگیر با در نظر گرفتن این که چه کارتهایی باز شده ان، چیجوری و درچه محیطی قرار دارن؛ پس از بررسی کارتای تاروت، سرنوشت اون رو از روی کارتا می خواند.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *