آموزش بهینه سازی سایت با جی تی متریکس GTmetrix

آموزش بهینه سازی سایت با جی تی متریکس GTmetrix

سرعت بارگذاری از عوامل مهم و موثر در  است. واسه پیدا کردن مشکلات مربوط به سرعت بارگذاری و رفع اونا وسایل مختلفی هست که یکی از بهتریناین وسیله ها  GTmetrixه که یکی از سرویسای دو شرکت یاهو و گوگله. GTmetrix به صورت گاملا حرفه ای سایت شما رو بررسی می کنه.مشکلات سئو سرعت شما رو کشف می کنه واسه بعضی از این مشکلات راه حل ارائه می ده. اندازه گیری دقیق سرعت سایت یه عامل حیاتی واسه سایت می باشه.

اندازه گیری سرعت سایت باید چندین بار در زمان های جور واجور انجام شه و میانگین یافته های گرفته شده که سرعت واقعی سایت رو نشون می دهد. به دلیل اینکه کارکرد سایت شما در طول روز با در نظر گرفتن تعداد بازدید کننده ها و یا حتی به کار گیری جعبه سرور در صورت مشترک بودن هاست تغییر می کنه. هر چند سرعت واقعی بارگذاری نشون داده شده در ثانیه در طول یه روز (یا حتی یه هفته) ممکنه عوض شه؛ اما GTMetrix  راهکارهای بسیار خوبی رو واسه چگونگی بالا رفتن سرعت سایت نشون می دهد که با گذشت زمان تغییر نمیکنه.

پایه به کار گیری GTMetrix  به صورت مجانیه و می تونید با مراجعه به سایت   ، نشانی سایت مورد نظرتون رو وارد کنین و روی دکمه  Analyzeکلیک کنین تا عملیات بررسی سایت شروع شه. البته این سایت هم مانند همه وسایل سئو نسخه پرمیوم هم داره و و باحال اون هستش که بدونین بیشترین ترافیک سایت جی تی متریکس از سمت ایرانه و کاربران ایرونی بیشتر از هر کاربران دیگری وارد این سایت می شن.

Gtmetrix به مدیران سایتا کمک می کنه که از چگونگی بارگذاری بخشای جور واجور سایت خود باخبر شده و از نقاط ضعف و اشکالاتی که ممکنه در روند بارگذاری و لود قسمتای جور واجور از جمله تصاویر، اسکریپتا، اندازه فشرده سازی فایلا و … هست، آگاهی پیدا کنن. اگه مدیر سایت یا طراح وب هستین حتما گوگل اون رو یکی از خطاهای اصلی می دونه. واسه رفع این مشکل کافیه به آدرسی که سایت داده سات برید و اون بخش مربوط به @import رو خط بزنین و فایل راذخیره کنین. بعد به بخش Head سایتتون برید و با دستور مربوطه اونا رو جداگونه فراخوانی کنین و یا اینکه اونا رو با هم ترکیب کنین.

ut CSS in the document head : فراخوانی فایل CSS خارج از بخش head سایت.
سایت وقتی با این گزینه به شما اخطار میده که فایل استایل خودتون رو در بخشی خارج از head سایتتون فراخوانی کرده باشین مثلا در بخش body. واسه حل این مشکل کافیه بخشی رو که اخطار داده رو به قسمت head سایت منتقل کنین.

Enable gzip compression : فعال کردن توانایی gzip.
توانایی gzip باعث می شه فایلهایی که از سمت سرور به مرورگر فرستاده میشه به صورت کمپرس شده و فشرده سازی شده به مرورگر ارسال بشه و واقعا اندازه حجمی که در مرورگر کاربر باید لود شه کمتر می شه و سایت سریعتر لود می شه.

Specify a cache validator : تعیین زمان واسه فایلهای کش شده.
در این بخش سایت از شما می خواد واسه فایلهایی که روی مرورگر کاربر کش کردین اعتبار مشخص کنین.

Specify a Vary: Accept-Encoding header : خطا در تعیین نوع کاراکتر واسه فایلها.
سایت وقتی این خطا رو به شما نشون میده که یا نوع کاراکتر فایل نشون داده شده ، درج نشده باشه و یا اینکه از چند نوع متفاوت به صورت یه جا در سایت استفاده کرده باشین. اگه  کاراکتر نبود به بخش هدر فایلی که سایت نشون میده برید.

 Specify a character set early : تعیین نوع کاراکتر واسه فایلها.
اینم مانند گزینه بالاییه و میگه که شما نوع کاراکتر رو تعیین نکردین. مثلا واسه سایتهای فارسی همون کد بالا رو به فایلهایی که نشون میده اضافه کنین.

Remove query strings from static resources : وجود کاراکتر “؟” در انتهای فایلهای استاتیک.
این گزینه از سایت به شما نشون میده که در آخر فایلای استاتیک شما علامت “؟” هست. یعنی در انتهای نشانی اون فایل علامت سوال هست. این علامت در نشانی باعث می شه که اون فایل در کش مرورگر قرار نگیره و در هر بار مراجعه، دوباره از سرور فراخوانی شه. واسه حل این مشکل می تونین یا به شکل دستی علامت سوال رو از انتهای نام فایل خط بزنین و هم می تونین از افزونه س ایی در این مورد استفاده کنین.

Minimize redirects : کم کردن ریدایرکتای سایت.
این گزینه به شما میگه که باید ریدایرکتایی که در سایتتون انجام دادین رو به کمترین حد ممکن یا اگه ممکنه به صفر برسونین. مثلا بیشتر مواقع موقع به کار گیری فرم تماس با ما در سایتا و یا در انجمنا می بینین که نوشته بعد از فلان ثانیه به صفحه جدید منتقل می شویدن، اونا طبق این گزینه باید این ریدایرکتای خود رو حذف کنن.

Minimize request size : کم کردن تعداد درخواستا از سرور.
سایت به کمک این گزینه به شما میگه تعداد درخواستایی که واسه بارگزاری عکسا ، فایلهای استایل ، جاوا اسکریپت و … به سرور ارسال می شن رو کم کنین. قابلیتایی چون کامل سازی تصاویر, ترکیب فایلهای استایل یا جاوا اسکریپت در صورت امکان، حذف فونتا و فایلهای اضافی می تونه به درد بخور واقع شه.

Serve resources from a consistent URL : محتوای مشابه با لینکای زیاد.
این بخش فایلهایی رو به شما نشون میده که محتوای برابری دارن ولی آدرسای زیادی به اونا داده شده. واسه رفع این مورد کافیه یکی از لینکا رو استفاده و بقیه اونا رو خط بزنین.

Serve scaled images : فرق اندازه اصلی تصویر با اندازه استفاده شده در سایت.
اگه تصویری رو در سایت داشته باشین که اندازه اصلی اون با اندازه ای که از راه  CSS به اون نسبت داده باشین فرق داشته باشه بوسیله این گزینه به شما نشون داده می شه. واسه حل یا باید اندازه تعیین شده رو خط بزنین و یا اینکه عکس رو در همون اندازه ای که استفاده کردین ذخیره کنین.

 بخش YSlow

یافته های قرار گرفته در این بخش واقعا یافته های بررسیایی هستن که این بار با در نظر گرفتن الگوهای سایت یاهو ، روی سایت شما انجام شده.

(Use a Content Delivery Network (CDN : فعال کردن توانایی CDN.
CDN این امکان رو به شما میده که فایلهایی چون عکس و استایل و جاوا اسکریپتای خودتون رو روی سرورهای زیادی در جهان قرار بدین و به محض درخواست کاربر واسه بارگزاری سایت این فایلها از نزدیکترین سرور واسه اونا ارسال شن و در نتیجه سرعت سایت بالا بره.

Make fewer HTTP requests : ترکیب فایلهای مشابه.
سایت با این گزینه به شما اعلام می کنه تا جایی که ممکنه فایلهای مشابه رو ترکیب یا ترکیب کنین. مثل ترکیب فایلهای استایل یا ترکیب فایلهای جاوا اسکریپت و هم اینکه از یکتا سازی تصاویر با توانایی sprites در CSS هم استفاده کنین. افزونه autoptimize واسه وردپرس هست.

Add Expires headers : تعیین زمان واسه فایلهای کش شده.
این گزینه برابر با گزینه “Specify a cache validator” در بخش Page Speed  هستش.

(Configure entity tags (ETags : پیکربندی ETag
راه اندازی سایت با چندین سرور با به کار گیری تنظیمات ETag می تونه دلیل جلوگیری از بروز خطای ۳۰۴ بشه. این کار به صورت دستی خیلی سخته ولی افزونه w3 total cach این کار رو در وردپرس انجام میده.

Compress components with gzip : فعال کردن و به کار گیری توانایی gzip.
این گزینه برابر با گزینه “Enable gzip compression” در بخش PageSpeed  هستش.

Minify JavaScript and CSS : کاهش حجم کدهای JavaScript و CSS.
این گزینه برابر با گزینه “Minify CSS” و “Minify JavaScript” در بخش PageSpeed  هستش.

Reduce DNS lookups : کاهش تعداد درخواستای DNS lookups.
این گزینه هدفش اینه که به شما بگه که تعداد درخواستای بارگزاری فایل رو به سرورهایی دیگه غیر از سرور خودتون کم کنین. یعنی درخواستایی که واسه سرویسایی چون آمار بازدید، تبلیغات کلیکی، پاپ آپا و مثل این رو در سایتتون کم کنین.

Avoid empty src or href : خالی نبودن مقدار واسه صفات href و src.
این گزینه تلاش داره به شما بگه که وقتی از تگهایی مثل a یا img در کدهای خود استفاده می کنین مقدار صفت لینک و یا مقدار نشانی اونا رو بدون مقدار رها نکنین یا فاصله ندین.بلکه اگه احتیاجی به اون ندارین اون رو خط بزنین یا داخل اون رو یه نشانی معتبر بذارین.

Avoid URL redirects :  کم کردن ریدایرکتای سایت.
این گزینه تقریبا برابر با گزینه “Minimize redirects” در بخش PageSpeed  هستش. بهترین روش حل اون اینه که در کدها بین لینکا بگردین و هر آدرسی رو که صفحه رو به نشانی جدیدی ریدایرکت می کنه خط بزنین. یا اینکه می توانین واسه لینکای خود target=”_blank” رو قرار بدین تا در صفحه جدید باز بشن.

Make AJAX cacheable : کش کردن AJAX.
اگه شمام واسه اینکه از لود کردن همیشگی صفحه واسه بارگزاری اطلاعات خسته شدین و رو به به کار گیری AJAX در جی کوئری آورده اید و به کمک اون اطلاعات رو فراخوانی می کنین , این گزینه به شما میگه این کدها رو هم در کش مرورگر کاربر ذخیره کنین تا سرعت سایتتون بالاتر بره.

Put CSS at the top : انتقال فراخوانیای استایل به بالاترین حد ممکن.
در این گزینه سایت میگه فراخوانیایی که واسه بارگزاری فایلهای استایل انجام می دید رو به بخش head سایت منتقل کنین.

Put JavaScript at bottom : انتقال  فراخوانیای جاوا اسکریپت به پایین ترین حد ممکن.
این گزینه میگه فایلهای جاوا اسکریپت رو به پایین ترین مکان یعنی بالای تگ <html/> منتقل کنین. این باعث می شه اول سایت بارگزاری شه بعد بره سراغ فایلهای جاوا اسکریپت. پس یادتون باشه اگه این کار به شکل کلی سایتتون آسیب نمی زنه این کار رو بکنین.

Remove duplicate JavaScript and CSS : حذف موارد تکرای از JavaScript و CSS.
سایت اینجا به شما میگه واسه کاهش حجم اول فایلهای تکراری استایل و جاوا اسکریپت در صورت وجود و بعد توابع تکرای داخل اونا رو پاک کنین تا سرعت سایتتون بالاتر بره.

Avoid AlphaImageLoader filter : نبود به کار گیری فیلتر AlphaImageLoader.
فیلتر AlphaImageLoader وقتی استفاده می شه که بخوایم از تصاویر شفاف مثل PNG در سایت استفاده کنیم و یا بخوایم اون رو در اینترنت اکسپلورر استفاده کنیم. به کار گیری دستور AlphaImageLoader باعث می شه عمل رندر صفحه تا لود کامل تصویر متوقف بشه و هم اینکه حافظه بیشتری رو استفاده می کنه.

Avoid HTTP 404 (Not Found) error : حذف لینکایی که به خطای ۴۰۴ می رسن.
شاید شما در سایتتون از تصاویر یا فایلهایی استفاده کردین که کم کم این فایلها یا تصاویر از سرور پاک شدن..سایت با این گزینه به شما میگه یا این لینکا رو خط بزنین و یاآپدیت کنین.

Reduce the number of DOM elements : کم کردن عناصر DOM در جاوا اسکریپت.
بهتره از عناصر DOM کمتری در جاوا اسکریپتای سایت استفاده کنین تا هم خود فایلهای جاوا اسکریپت با سرعت  لود شن و هم خود سایت.

Do not scale images in HTML : نبود تغییر اندازه تصاویر با HTML.
اینجا سایت به شما میگه: HTML این قدرت رو نداره که تصاویر شما رو کوچیک یا بزرگ کنه بلکه یا اونا رو کش می کنه تا بزرگ تر نشون داده شن یا فشرده می کنه.پس بهتره تصاویر رو در اندازه که لازم دارین درست کرده و استفاده کنین.

Reduce cookie size و Use cookie-free domains : کاهش حجم کوکی.
از طرف سرور واسه هر دامنه یه کوکی تعیین می شه، این کار واسه افزایش سرعت باز کردن صفحات واسه دفعات بعدیه اما اگه تعداد این کوکیا زیاد شن و یا احتیاجی به کوکی نباشه ، افت سرعت سایت رو به دنبال داره.

Use GET for AJAX requests : تعریف درخواستای AJAX به صورت GET.
در این گزینه به شما میگه اگه از آجاکس استفاده کردین و درخواستی رو ارسال می کنین این درخواستا رو با روش GET بفرستین.

Avoid CSS expressions : نبود به کار گیری عبارات CSS واسه بهبود سازگاری با مرورگرها.
سایت اینجا اخطار میده که از عباراتی که در CSS واسه بهبود سازگاری با مرورگر ه وجود دارن استفاده نکنین.این کار علاوه بر افزایش حجم، بعضی خطرات امنیتی رو هم به دنبال داره.

Make favicon small and cacheable : درج favicon واسه سایت.
این گزینه میگه بهتره واسه سایتتون یه آیکن در نظر بگیرین تا به عنوان یه نماد کوچیک واسه سایتتون در مرورگر نشون داده شه و هم اینکه میگه اون رو در کش مرورگر هم ذخیره کنین تا در هر صفحه دوباره لود نشه.

 

شک نداشته باشین سرعت سایت از مهم ترین فاکتورهای بهینه سازی سایت و سئو هستش. به صورتی که اصلا نمی تونین از کنار اون راحت بگذرید. یادتون باشه که هدف اصلی ما از بهینه سازی سایت، جلب رضایت کاربر می باشه و در مرحله بعد موتور جستجو ارزش داره پس اگه مثلا یکی از فاکتورهای بهینه سازی باعث اذیت کاربران شما می شه ولی از طرف دیگه باعث بالا رفتن امتیاز سایت در ابزارهایی مانند جی تی متریکس میشه شک نداشته باشین باید اون عامل رو ندیده گرفته و نمره بالا رو فدای کاربران کنین، شاید با خودتون بگید مگه می شه فاکتورهای سایت های معروفی مثل جی تی متریکس اختلافی با راحتی کاربر داشته باشه؟ باید گفت بعضی وقتا تداخل در بهینه سازی یا بهتر بگیم بهینه سازی زیادتر از اندازه سایت باعث کندتر شدن و پایین رفتن بهره وری کاری سایت میشه ولی ممکنه این مورد رو وسایل آنلاین توانایی نشون دادنش رو نداشته باشن.

به این نکته مهم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که گوگل در این مقاله اعلام کرده که سرعت سایت تاثیر مستقیم روی تجربه کاربری و همینطور Crawl Budget می شه (Crawl Budget یعنی بودجه خزش، به تعداد صفحاتی که ربات گوگل می تونه خزش رو انجام بده). و همینطور به روشنی موتور جستجوی گوگل در پست Using site speed in web search ranking گفته که سرعت سایت یکی از عوامل واسه الگوریتم های گوگل در رتبه دهی می باشه. پس واسه گسترش کار و کاسبی خود و رونق تجارت آنلاین درصدد رفع خطاهای سایت خود باشین.

منبع: web2 , ezweb , پارس وردپرس

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *