روغن آرگان و خواص شگفت انگیز اون واسه مو، پوست و ناخن ها 

روغن آرگان و خواص شگفت انگیز اون واسه مو، پوست و ناخن ها 

یکی از روغنایی که این روزها اسمش رو زیاد می شنوین، است. این روغن از مواد تشکیل دهنده ی عادی در بیشتر شامپوها و اجناس زیباییه. این روغن به دلیل پر بودن از ویتامین E و اسیدهای چرب، یکی از بهترین روغنای طبیعی واسه رطوبت رسانی و جوون سازی پوست و موه. تولید روغن آرگان در مقایسه با بقیه روغنا محدود کردن داره. واسه همین، از گران ترین روغنای موجود در بازاره. اگه به دنبال محصولی همه کاره، طبیعی و درعین حال فوق العاده مؤثر واسه سلامت مو، ناخنا و پوست تون هستین، بهتره این محصول طبیعی رو به عنوان یک گزینه عالی در نظر بگیرین. اگه باور ندارین که یک روغن بتونه این همه فایده داشته باشه، با ما همراه باشین تا با شگفت انگیزترین خواص روغن آرگان آشنای تون کنیم.

 

داشتن پوست، مو و ناخنایی قشنگ و سرحال، آرزوی خیلی از مردمه و اگه شمام یکی از این افراد هستین، پس باید حواس تون به رطوبت رسانی کافی و مناسب باشه. بیشتر مردم فراموش می کنن که پوست شون رو مرطوب کنن، پس سلولای خارجی و پوست شون خشک، ترک خورده و پوسته پوسته می شه. نرساندن رطوبت کافی به موها هم اونا رو بی جون و کدر نشون می ده. از طرفی صابونا و پاک کنندهای امروزی درواقع واسه پوست و مو بیشتر از حد خشن هستن و چربیای طبیعی اونا رو ازبین می برن.

یک درمان طبیعی مثل روغن آرگان می تونه به بی تأثیری استفاده بیش ازحد از شامپو و شست وشوی زیاد دستا و کلا خشکی پوست کمک کنه. این روغن حتی واسه افرادی که پوست چرب دارن هم مفیده، چون غدد چربی سعی می کنن با ترشح چربی بیش ازحد، خشکی به دلیل شست وشوی زیاد پوست رو جبران کنن. این روغن طبیعی می تونه برابری طبیعی پوست رو دوباره به اون برگردونه.

روغن آرگان از چه گیاهی به دست میاد؟

خیلی از مردم شنیده ان که روغن آرگان می تونه واسه مو، پوست و ناخنا فواید زیادی داشته باشه اما نمی دونن که این روغن از کجا به دست میاد. این روغن شگفت انگیز از دانه های درخت آرگان درآورده می شه که بیشتر در مراکش هست. این صنعت قرن هاست که به وسیله بومیان مراکش اداره می شه. مردم مراکش نه تنها از برداشت این دانه ها واسه درآورده روغن سود می برن، بلکه این درختا مقدار زیادی اکسیژن واسه آب وهوای خشک آفریقا فراهم می کنن. با اینکه سازمانای دولتی از این درختان محافظت می کنن اما برداشت دانه های اونا با هدف درآورده روغن بازم مجازه.

خواص روغن آرگان واسه مو

پیدا کردن یک مرطوب کننده ی طبیعی مناسب واسه موها می تونه کار سختی باشه. استفاده از اون واسه موها باید آسون باشه و بشه اونو خیلی آسون در صبح روز بعد شست. موها پس از استفاده از روغن باید نرم و لطیف شن اما نباید حالت چرب پیدا کنن. روغن مناسب نباید باعث سنگین شدن و خوابیدن موها شه، چون این کار می تونه در موها شکستگی بسازه. روغن آرگان در جلوگیری از شوره ی سر که یه جور عفونت قارچی به حساب میاد هم مفیده. این روغن می تونه به بازگرداندن تعادل به پوست سر و موی شما کمک کنه. بعضی خواص شگفت انگیز روغن آرگان واسه مو عبارتند از:

۱. نرم کننده ی مو

روغن آرگان می تونه جانشین اجناس نرم کننده ی متداولی شه که واسه موهاتون استفاده می کنین. این روغن مو رو نرم و لطیف نگه می داره. کافیه مقداری از اونو به موهاتون بمالید و پس از چند دقیقه با آب گرم بشویید.

۲. حالت دهنده ی مو

شما می تونین به جای ژلا یا اسپریای اثبات کننده ی مو، از روغن آرگان استفاده کنین. ضمنا، روغن آرگان برخلاف این اجناس به موهاتون ظاهری چرب یا پودرمانند نمی ده، مانع به هم ریختن موهاتون به خاطر وزش باد می شه و می تونه واسه منظم کردن موها در طول روز به کار رود.

۳. بازسازی موخوره

روغن آرگان می تونه واسه بازسازی موقت موخوره به کار رود. این روغن، وز مو رو کم می کنه و به مو ظاهری نرم و صاف می ده. مقداری از اونو برحسب نیازتون از اون روی موهای خود بمالید.

۴. افزایش رشد مو

اگه احساس می کنین که رشد موهاتون خیلی کُنده، می تونین قبل از خواب مقداری روغن آرگان رو روی پوست تون ماساژ بدین، یک حوله روی بالش تون پهن کنین و بخوابید. می تونین یک کلاه حموم پلاستیکی روی سرتون بذارین – البته اگه فکر می کنین که اذیت تون نمی کنه. صبح، موهاتون رو به طور عادی بشویید. تا زمانی که احساس کنین سرعت رشد موهاتون طبیعی شده، این کار رو هر شب انجام بدین.

۵. نرم کننده ی بی نیاز به آبکشی

شما می تونین مقدار کمی روغن آرگان رو به عنوان نرم کننده ی مؤثر و بی نیاز به آبکشی هم به موهاتون بمالید. این روغن، موهاتون رو اصلا چرب یا روغنی نمی کنه. می تونین هنگام خواب، روغن بیشتری به موهاتون بمالید و صبح روز بعد اونو بشویید.

خواص روغن آرگان واسه ناخنا

روغن آرگان علاوه بر پوست و مو واسه ناخنا هم مفیده. ناخنا بیشتر به خاطر سبک زندگی مدرن ما بیشترین آسیب رو می بینن. ما مجبوریم واسه خودداری از ویروسا و باکتریا، اونا رو چند بار در روز بشوییم و از اونا واسه شستن خودمون، انجام کارهای خونه و شست وشوی ظرفا هم استفاده می کنیم. پس طولی نمی کشه که ناخنامون کوتاه، شکسته و ترک خورده می شن. روغن آرگان می تونه به بازسازی ناخنا کمک کنه تا دوباره ظاهری قشنگ و طبیعی پیدا کنن.بعضی خواص فوق العاده روغن آرگان واسه ناخنا عبارتند از:

۱. جایگزینی واسه لاک ناخن

روغن آرگان می تونه ناخن هاتون رو براق و نورانی کنه، بی اونکه احتیاجی به استفاده از یک برق ناخن یا لاک پایه باشه.

۲. جلوگیری از ترک خوردن و پوسته پوسته شدن ناخن

پوسته پوسته شدن و ترک خوردن ناخنا فقط باعث تضعیف شون می شه و اگه مجبور باشین ناخنای شکسته رو بیش ازحد کوتاه کنین، ممکنه خیلی دردناک باشه. روغن آرگان می تونه به محافظت از ناخن هاتون کمک کنه تا دوباره به بلندی طبیعی شون برسن.

۳. مرطوب کردن کوتیکولای ناخن

کوتیکول، همون ناحیه سفتیه که بین ناخن و انگشت تون قرار داره. کوتیکولا بیشتر سریع تر از هر قسمت دیگری از نوک انگشت، خشک می شن و پوسته میدن. می تونن کم کم ظاهر ناجوری پیدا کنن. روغن آرگان، رطوبت لازم رو فراهم می کنه تا ناخن هاتون قشنگ و سرحال به نظر برسن.

۴. سرعت دادن روند بازسازی

آسیبا و بریدگیای کوچیک به ویژه در ناحیه کوتیکول ناخنای تون، به سختی دیده می شن اما می تونن باعث درد شدیدی در این نواحی شن. روغن آرگان از ورود باکتریا به درون این جور جراحتا جلوگیری می کنه و روند بازسازی اونا رو سریع می کنه.

۵. رفع خشکی به دلیل استفاده ی زیاد از لاک پاک کن

استفاده از لاک پاک کن می تونه کم کم چربیای طبیعی ناخن هاتون رو ازبین ببره و به اونا ظاهری خشک و پودری بده. شما می تونین واسه رفع این جور خشکیا به ناخن هاتون روغن آرگان بمالید تا دوباره ظاهری سالم پیدا کنن.

خواص روغن آرگان واسه پوست

روغن آرگان، فواید خیلی واسه پوست داره. مردها و زنان هر دو می تونن از روغن آرگان استفاده کنن. این روغن خالی از عطرهای مصنوعی و مواد افزودنیه. شما با مالیدن این محصول طبیعی روی صورت تون احساس اعتمادبه نفس بیشتری می کنین. استفاده از روغن آرگان روی پوست کودکان هم بی خطره، چون همونجوریکه میدونید اونا هم مشکلات مراقبت از پوست مخصوص به خودشون رو دارن. بعضی خواص تعجب انگیز روغن آرگان واسه پوست عبارتند از:

۱. مرطوب کننده ی شبونه

روغن آرگان به آسونی جذب پوست می شه، پس مرطوب کننده ای مناسب واسه صورته که پوست رو چرب نمی کنه. استفاده از اون در دور چشم هم بی خطره و باعث ایجاد سوزش نمی شه.

۲. پاک کننده ی پوست ارزون قیمت

یک چای کیسه ای سبز رو در آب جوش بخیسانید و بعد دو تا چار قطره روغن آرگان به این مایع اضافه کنین. اونو دو بار در روز با یک اسفنج پنبه ای روی صورت تون بمالید.

۳. لایه بردار

یک قطره روغن آرگان رو با یک قاشق غذاخوری شکر مخلوط کنین و از اون واسه لایه ورداری پوست صورت تون استفاده کنین. بعد صورت تون رو با آب بشویید. از طرفی شکر به طور طبیعی در آب حل می شه و پس باعث گرفتگی راه آب سینک نمی شه. اینطوری دیگر لازم نیس از اجناس لایه بردار شامل دانه های پلاستیکی که احتمال داره راه آب تون رو کیپ کنن، استفاده کنین.

۴. توقف جوش

ترکیبات طبیعی موجود در روغن آرگان نه تنها پوست شما رو متعادل میسازن تا چربی کمتری تولید کنه، بلکه تولید باکتری رو که می تونه باعث بسته شدن منافذ شه، کاهش میدن.

۵. کاهش ترکای پوستی

می تونین واسه کاهش ترکای پوستی که در دوره بارداری ایجاد شدن، از روغن آرگان استفاده کنین. کافیه این روغن رو بی معطلی پس از زایمون، روی ترکا بمالید. این روغن به محوشدن اونا کمک می کنه.

۵ فایده جالب روغن آرگان که شاید تابه حال نشنیده اید

شاید روغن آرگان محصولی ایده آل واسه زمانی باشه که پوست تون خشک یا پوسته پوستهه اما امتیازات دیگری هم داره.

۱. از سوزش به دلیل اصلاح جلوگیری یا اونو برطرف می کنه

شما می تونین یک قطره روغن آرگان رو به کرم اصلاح تون اضافه کنین تا اصلاح صورت و پاهایتان خیلی آسون تر شه. اگه فهمیدین که پوست تون پس از اصلاح دچار قرمزی، سوزش، خارش یا برجستگی شده، مقداری روغن آرگان رو روی این نواحی بمالید تا سریع تر درمون یابد.

۲. نرم کننده ای فوق العاده واسه لب

لبا بی غدهای چربی هستن، واسه همین سریع تر از بقیه جاهای بدن، خشک می شن و ترک می خورند. روغن آرگان واسه مردها یا زنانی که دوست ندارن از بالمای لب سنگین استفاده کنن، خیلی خوبه. می تونین چند قطره روغن آرگان رو با شکر قهوه ای مخلوط کنین و با اون یک اسکراب لب درست کنین. این مخلوط رو روی لب هاتون ماساژ بدین تا سلولای مرده و خشک از لب هاتون جدا شن.

۳. نرم کردن پاهای خشک

پاها می تونن بیشتر از بقیه جاهای بدن خشک و زبر شن. هنگام خواب چند قطره روغن آرگان رو روی پاهایتان بمالید و بعد جوراب بپوشید. این بهترین روش واسه نرم کردن ترکا و پینهای کف پاهاست.

۴. از ظاهر بد اثر زخما کم می کنه

روی هر اثر زخم یک قطره روغن آرگان بمالید تا با سرعت بیشتری بازسازی شه یا میزان قرمزی اون کم بشه. در حالت ایده آل باید این کار رو بی معطلی پس از بازسازی زخم انجام بدین اما این روش می تونه در کاهش آثار بد زخمای مربوط به سالا پیش هم مؤثر باشه.

۵. از ترکیبات امگا ۳ و آنتی اکسیدانای موجود در اون بهره ببرین

این ترکیبات می تونن به صاف کردن چین و چروکا، کاهش لکهای مربوط به سن و بقیه خطوط ریز روی پوست و بدن کمک کنن.

حالا که فهمیدین این روغن چقدر واسه مو، پوست و ناخنا مفیده، ممکنه به فکر و استفاده ی از اون در زندگی روزانه تون افتاده باشین. استفاده از این محصول به دلیل طبیعی بودن اون، در دور چشم و دهن بی خطره. از طرفی با اینکه کودکان نسبت به ترکیبات مضر موجود در اجناس تجاری که در مغازها فروخته می شن، حساس تر هستن، استفاده از این روغن واسه شون کودکان مطمئن و بی خطره.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *