خاموشی یک ماهه ۹۰ و جولان برنامه های ورزشی

خاموشی یک ماهه ۹۰ و جولان برنامه های ورزشی

اعلام سوژه برنامه آینده بوسیله مجری برنامه نود باعث شد که دستای مخفی تصمیم به تعطیلی برنامه نود بگیرن و تعطیلی بازیای لیگ رو بهونه مناسبی واسه رسیدن به این هدف خود قراردهند. از طرفی برنامه های جور واجور ورزشی با پخش نشدن برنامه نود مخاطبین بیشتری رو پای گیرنده های رادیویی و تلویزیونی کشانده و به بررسی مسائل پیش اومده در ورزش کشور پرداختن.

در طول هفته های گذشته و به دنبال اتفاقات عجیب و غریبی که در ورزش کشور انجام شد برنامه های ورزشی رادیو و تلویزیون در غیاب برنامه نود بیکار ننشسته و با برگزاری مناظرهای تلویزیونی و رادیویی از بعضی ابهامات موجود در ورزش کشور پرده برداشتند.

به گزارش خبرنگار سرویس ورزشی «فردا» اواخر هفته گذشته برنامه های جور واجور ورزشی که با پخش نشدن برنامه نود مخاطبین بیشتری رو پای گیرنده های رادیویی و تلویزیونی کشانده بودن با پخش این مناظرها به بررسی مسائل پیش اومده در ورزش کشور پرداختن.

یکی ازمهمترین اتفاقاتی که طی روزای گذشته بر ورزش کشور گذشت تصویب طرح تشکیل وزارتخانه ورزش و جوانان در مجلس شورای اسلامی بود که با مخالفت روسای ۲ سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی روبه رو شد . اما موافقت اکثریت مجلس با تشکیل این وزارتخانه دولت رو درمقابل عمل انجام شده قرار داد.

این وسط برنامه خونه ملت در شبکه اول سیما با ترتیب دادن مناظره ای میان یه مخالف و یه موافق این طرح ازمیان نمایندگان مجلس به بررسی این موضوع پرداخت. از طرف دیگه هم بهرام شفیع هم با ترتیب دادن گفتگویی بین مصطفی هاشمی طبا و حسن غفوری فرد به موضوع ترکیب دو سازمان ورزش و ملی جوانان پرداخت.

در یکی از مهمترین برنامه های پخش شده در رادیو برنامه ۴.۲.۲ یکی از مهمترین سوژهای برنامه نود رو که می تونست بینندگان بسیاری رو هم به خود جلب کنه، در مناظره ای رادیویی ترتیب داد که طی اون واعظ آشتیانی و فتح الله زاده که مدت هاست با همدیگه مشکل دارن به گفتگوی روبرو پرداختن.

فردوسی پور شامگاه روز دوشنبه سیزدهم دی ماه در آخرین برنامه خود قبل از شروع جام ملتا بیان کرد که هفته آینده مناظره ای در برنامه نود برپا می کنه که طی اون نمایندگان موافق و مخالف با طرح انتقال تیم نفت تهران به استان مرکزی، رودر روی هم به گفتگو بپردازند. اما این برنامه بدون اعلام قبلی پخش نشد تا اینکه علی اصغر پورمحمدی ـ مدیر شبکه سه در جواب به پرسشی درباره پخش نشدن برنامه «۹۰» ،  به روی آنتن رفتن این برنامه رو به برگزاری مسابقات لیگ فوتبال کشورمون منوط دونست.  ایشون هم اینکه گفته بود برنامه «۹۰» به دلیل تعطیلی لیگ پخش نشد و با شروع لیگ فوتبال، «۹۰» هم پخش می شه.

این در حالیه که با به وجود اومدن اخبار مهمی چون وزارتخانه ورزش، انتقال تیمای پایتخت به شهرستانا و مسابقات تیم ملی در جام ملتای آسیا، بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به پخش برنامه نود احساس می شد.

تعطیلی برنامه نود هم باعث شد تا راه واسه بقیه برنامه های ورزشی صدا و سیما بازترشود تا در این هفته های جنجالی ورزش خود رو به عنوان جانشین پربیننده ترین برنامه تلویزیون معرفی کنن.

 اعلام سوژه برنامه آینده بوسیله مجری برنامه نود باعث شد که دستای مخفی تصمیم به تعطیلی برنامه نود بگیرن و تعطیلی بازیای لیگ رو بهونه مناسبی واسه رسیدن به این هدف خود قراردهند.

این وسط بیشتر کارشناسان و بینندگان این برنامه فکر می کنند که نود پربیننده ترین برنامه صدا وسیماست. حتی اونایی که در پاره ای از اوقات با عادل فردوسی پور یا برنامه نود دچار مشکل شدن هم بر این صحه می ذارن. یکی ازاین افراد اصغرشرفیه که عقیده داره در برنامه نود هم ممنوع التصویره و هم ممنوع الصدا‍؛ ولی این برنامه رو دوست داره.

شرفی در گفتگو با خبرنگار سرویس ورزشی «فردا» خاطر نشون کرد: برنامه نود پربیننده ترین برنامه تلویزیونه و با بودن عادل فردوسی پور که همه به صحبت هاش عادت کردن این برنامه قوت میگیره. چراکه این برنامه در کنار احساس مردمه و نمیشه این احساس رو با پول و فشار و مقام به دست آورد.

پیشکسوت فوتبالی کشورمون هم اینکه ادامه داد: بودن برنامه نود خلیلی خوبه و باید هرچه زودتر برنامه نود به روی آنتن برگرده . ضمن اینکه این جوری بوده که هرمکانی ورزشی که باز می شه یه فضای ناجور جامعه از بین رفته و بسته می شه.

ایشون در آخر اظهارات خود از تمایلات مردم نسبت به این برنامه صحبت کرد: هیچ برنامه ای رو نمیشه درست کرد که طی اون مردم تا ساعت ۲ نصفه شب پای گیرنده های تلویزیونی خود بشینن. صحبتای ورزشی این برنامه مردم و جوانان رو به سمت ورزش هدایت می کنه و تعطیلی اون فضایی واسه به وجود اومدن مکانای مضر و خطرناک واسه جوانان هستش.

برنامه نود در سالای گذشته کمکای زیادی رو به فوتبال کشور کرده. طوری که میشه گفت هر هفته که این برنامه پخش می شه فوتبال ایران رو چند ماه جلوتر انداخته و رسیدگی به حواشی موجود در فوتبال هم موجب می شه تا اهالی این ورزش بیشتر مراقب رفتار و حرکات خود باشن. پیگیری موضوعات داوری هم که در سالای گذشته شدیدا روند نزولی داشته هم یکی از رسالتای برنامه نوده که گاه ها موجبات ناراحتی داوران رو هم به همراه داشته.

اما این وسط هومن افاضلی با حاشیه پردازی برنامه نود مخالفه. افاضلی میگه اگه بخوایم یه اشکال فلسفی از برنامه نود بگیرم این رو باید بگم که پردازش مسائل حاشیه ای در این برنامه بیشتر از متنه.

این کارشناس فوتبال کشورمون که فعلا به مدت کوتاهی هدایت تیم ملی امید رو هم برعهده داره به خبرنگار ما گفت: فکر می کنم برنامه نود مثل همه برنامه های دیگه نکات مثبت و منفی خود رو داره. ولی این برنامه در این چند سال به فوتبال ایران کمکای زیادی کرده و اشکالات اون رو برطرف کرده.

ایشون در ادامه خاطر نشون کرد: البته نود نقاط ضعف و اشکالاتی هم داره و باید خود رو پالایش کرده و این نقاط ضعف رو برطرف کنه.

افاضلی هم اینکه گفت: بودن نود بهتر از نبودن اون هستش. مسئولین سازنده این برنامه همیشه باید برنامه رو بهتر کنن و اشکالات و نواقص اون رو برطرف کنن. اما یکی از مهمترین کارایی که برنامه نود در طول این چند سال انجام داده بحث انتقال تیم هاست که پرداختن به اون به سود فوتبال شد.

این کارشناس فوتبال کشورمون در آخر بیان کرد: در کل فردوسی پور تموم تلاش خود رو کرده وهرچند بعضی وقتا با دیدگاه اون مشکل داشتم اما در کل بر این باورم که برنامه نود به سود فوتبال ایرانه.

بیژن ذوالفقار نسب هم که یکی از کارشناسان اصلی این برنامه در سالای گذشته بوده در گفتگو با خبرنگار «فردا» در تحلیلی کوتاه برنامه نود رو پربیننده ترین برنامه صدا و سیما و پرمخاطب ترین برنامه کشور خواند و گفت که وقتی اندازه تمایلات و علاقه مندی مردم نسبت به این برنامه مشخصه نباید حرفی از تعطیلی اون زد.

با این همه برنامه نود بیشتر از یه دهه س که به بررسی مسائل موجود در فوتبال ایران می پردازه و بعضی وقتا مسائلی رو برملا می سازه که تونسته به شفاف سازی فوتبال ما کمک کنه و  با گذشت بیشتر از ده سال ،این برنامه جای خود رو در میان مردم حفظ کرده و عنوان پربیننده ترین برنامه تلویزیونی رو به خود اختصاص داده.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *