حیواناتی که خودشان را در آینه می‌شناسند

حیواناتی که خودشان را در آینه می‌شناسند
دلفین، فیل آسیایی، زاغی و شامپانزهای بزرگ، حیواناتی هستن که درک می کنن چیزی که در آینه می بینن، خودشون هستن و نه یه حیوانِ هم نوع دیگه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: نشنال جئوگرافیک در سوال عجیب هفتگی خود به تصوری که حیوانات از دیدن خودشون در آینه دارن پرداخته و نوشته: کاربری از ما پرسیده سگا در آینه چه می بینن؟ جواب اینه که هر چند سگا قادر به تشخیص بقیه هم نوعان شون در آینه هستن اما نمی تونن خودشون رو تشخیص بدن. لیز استلو، دکتر رفتارشناسی حیوانات در بیمارستان آموزش پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در دیویس میگه: «هر چند سگا حیوانات باهوش و تطبیق پذیری هستن اما توانایی شناختی لازم واسه تشخیص خود در آینه، فیلم یا عکس رو ندارن. در این حیوانات، توانایی تشخیص از راه بو بسیار قوی تر از تصویره.»

دیانا ریس، روانشناس حیوانات در کالج هانتر نیویورک و مولف کتاب «دلفینا در آینه» عقیده داره: «توانایی شناخت خودمون کار ساده ای نیس؛ این موضوع نیاز به مقدار زیادی تحلیل پیچیده اطلاعات داره؛ درباره خود حیوان و حرکاتش و چیزی که در آینه می بینه. واسه همینه که ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان میبره تا نوزاد آدم درک کنه مقابل آینه قرار داشته و مشغول تماشای خوده. به طور عجیبی، بعضی حیوانات این معما رو حل کردن که مهمترین شون عبارت ان از دلفین، فیل آسیایی، زاغی و شامپانزهای بزرگ.»

حیوانات

رفتار این حیوانات در مقابل آینه شامل یه سری مراحل کشف می شه. خانوم ریس اولین مرحله رو «مرحله گروچو» می نامد که طی اون حیوان از خود رفتار عجیبی در می آورد چون میبینه که فرد درون آینه هم به تقلید از ایشون می پردازه. در آخرین مرحله، این حیوانات به شکل عجیبی تلاش می کنن در آینه جاهایی از بدن شون رو که در حالت عادی دیدنش سخته، ببینن.

مثلا، دلفینا بارها بدن شون رو در زوایای جور واجور می چرخونن تا نقاطی که محققان روی بدن شون کشیده ان رو ببینن. فیلای آسیایی هم که بوسیله ریس مورد مطالعه قرار گرفتن، به آینه نزدیک می شن، زبون هاشون رو در میارن و به آینه میزنن تا درون دهن خود رو دیده و در اون به جستجو بپردازند. زاغی ها از جمله زاغی اوراسیایی که پرندگانی از خونواده کلاغان هستن، تنها نوع پرنده و یکی از تک و توک جانورانی هستن که می تونن تصویر خود رو در آینه تشخیص بدن.

حتی اگه یه حیوان نتونه خود رو در آینه تشخیص بده، بعضی از اونا خود رو حیوونی هم نوع میدونن و واسه همذات پنداری با ایشون به آینه نزدیک می شن. بعضی فلامینگوها تنها وقتی مبادرت به جفت گیری و تولید مثل می کنن که کلونی اونا به تعداد مشخصی رسیده باشه؛ در بعضی باغ وحشا با قرار دادن آینه در مقابل این حیوانات به اونا کلک زده و موجب می شن تا این حیوانات تخمینی بیشتر از جمعیت هم نوعان خود داشته باشن و به تولید مثل مبادرت کنن. در آزمونی دیگه دیده شده که اگه آینهایی در زوایایی مشخص قرار داده شه، نگرانی و استرس اسبا کم می شه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر نشر دوباره

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *