حس خوب عشق چگونه است؟

حس خوب عشق چگونه است؟

حس خوب عشق

هممون به عشق ورزی نیاز داریم اما چون از روی شناخت و آگاهی انتخاب نمی کنیم نه فقط نیازمون برآورده نمی شه که شکست هم می خوریم و در بعضی موارد دچار مریضی و آسیبای جدی روانی و جسمی هم میشیم. عقدهایی هم در ما به وجود میاد و دقیقا به جای اینکه عشق باعث رفع نیازها و تعالی مون شه، سیر عکس اون اتفاق می افته.

حس خوب عشق

یه عشق کامل ۳ عامل «وفاداری، صمیمیت و هوس» داره و کسی عاشقه که هر ۳ عامل عشق رو به اندازه کافی در وجودش پرورش داده باشه اما تو یه رابطه عاشقانه، شور و هیجان، تعهد و صمیمیت در مورد یه وسیله، موضوع یا فرد شکل میگیره که نقش بسیار مهمی در تعیین نوع عشق، بازی می کنه و اگه توانایی داشته باشه علاقه به وجودآمده می تونه به «عشق کامل» تبدیل شه.

اگه اینجور اتفاقی بیفته، درمان اتفاق می افته، اما شکل گرفتن این نوع عشق، ملزومات و تمهیداتی می خواد؛ از جمله اینکه باید انتخاب مناسبی انجام شه. طبیعتا عشق ما به یه اتومبیل نمی تونه عشق کاملی باشه چون ما شور و هیجان رو در مقابل اون تجربه می کنیم اما نمی تونیم صمیمیت داشته باشیم. این مثال رو می تونین گسترش بدین به بعضی روابط افراد.

نشونه های عشق کامل

در عشق کامل، از کنار فرد بودن احساس امنیت می کنیم، آرزو می کنیم بازم در کنارمون باشه، از دید بعد شناختی، به عشقمون فکر میکنیم و از بعد صمیمیت و رفتاری، کارایی می کنیم که باعث خوشحالی و رضایت اون می شه.

در صورتی اینجور فضایی به وجود میاد که انتخابی آگاهانه انجام شه و فرد هم در مورد خودش به آگاهی رسیده باشه و درگیر عوامل منفی و عقدهایی که در گذشته داشته، نباشه.

مثلا بعضی دنبال فردی نوازشگر می گردن چون بابایی تنبیه گر داشتن و الان میخوان فردی در کنارشون باشه که نوازشگر باشه و بسیار به اونا محبت کنه. اما در بیشتر موارد اینجور اتفاقی نمی افته و به چشم فردی که پدرش نوازشش نکرده، کوچیک ترین توجهی بزرگ و برجسته میاد، اونقدر که دیگه بعدهای رفتاری فرد مقابل رو نمی بینه و انتخاب اشتباهی می کنه.

پس اولین قدم در رسیدن به عشق کامل، شناخت خودمون و کمبودها و عقده هامونه. وقتی از مشکلاتمون خبردار شیم، اونا رو از انتخاب هامون جدا کنیم و فقط درصدد فرونشاندن عقده هامون نباشیم، می تونیم انتخاب درستی داشته باشیم و ایجاد کننده یه عشق کامل در زندگی مون باشیم.

اگه این اتفاق نیفتد ما به کمال و تعالی نمی رسیم و نمی تونیم فرد موفقی باشیم. مطمئنا شنیدین و خوندنین که بیشتر افراد موفق، در روابط نزدیکشان هم موفق بودن و کمتر پیش اومده بشنویم فردی در چند بعد از زندگی اش موفق اما در زندگی خصوصی اش دچار مشکل و در روابط صمیمی و نزدیکش شکست خورده باشه.

عشقای یه طرفه

خیلیا عشق رو به عنوان رابطه بدون عقلانیت در نظر می گیرن، در حالی که اتفاقا عشق کامل در بطن خودش عقلانیت داره. با همین پیش فرض اشتباه هم خیلیا هستن که عشق یه طرفه می ورزند و امیدوارن این عشق آتشین شون به ثمر بشینه اما تو یه عشق یه طرفه شما شور دارین، تعهد و صمیمیت هم نسبت به فرد مقابل دارین اما اشکال اینجاس که انتخاب درستی نداشتین و عشقتون بازخورد نداره و نمی تونه موندگاری پیدا کنه.

روانشناسان می گن بیشتر عشقای یه طرفه هم به وجود اومده از طریق کمبودها، پستی و عقدهای دوران کودکیه و دیر یا زود شکست می خوره و باعث افسردگی و حتی مبادرت به خودکشی می شه.

یادتون باشه داشتن عشق سالم نه فقط حق شما از زندگی شخصیه بلکه اجتماع هم به این عشق سالم شما نیاز داره.

مردم سرمایه الهی جامعه هستن و اگه زندگی خوب و سالمی نداشته باشن، نمی تونن خوب کار کنن و تولید خلاقانه داشته باشن.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

تبیان عشق چیجوری

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *