(BIM) مرحله طراحی برای انسان (Human Design‎‎‏)

(BIM) مرحله طراحی برای انسان (Human Design‎‎‏)
  • مرحله طراحی برای انسان (Human Design‎‎‏)

اصل طراحی برای انسان، آخرین و شاید مهمترین اصل از طراحی پایدار یک ساختمان است. این اصل ریشه در نیازهایی دارد که برای حفظ و نگهداری عناصر زنجیره­ای اکوسیستم لازم است که آنها نیز به نوبه خود بقای انسان را تضمین می­کنند. این اصل دارای سه استراتژی نگهداری از منابع طبیعی، طراحی سایت و راحتی انسان است که تمرکزشان بر افزایش همزیستی بین ساختمان و محیط بیرون از آن و بین ساختمان و افراد استفاده کننده از آن است.

در واقع می­توان گفت که برای رسیدن به طراحی پایدار یک ساختمان، طراح باید این مراحل و اصول را که تعریف کننده یک چارچوب اصلی برای طرحی پایدار است را در طرح خود لحاظ و برحسب مورد ترکیب و متعادل کند.

عمر ساختمانها در کشور ما چنان است که یک خانه با قدمت ۲۰ یا ۳۰ سال، کلنگی تلقی شده و غیر قابل استفاده می­گردد و این، کاملاً مغایر با اصول توسعه پایدار است. استانداردهای مورد استفاده در خانه­های ما، نه تنها به روز نیست، بلکه متعلق به دهه­های ۴۰ و ۵۰ است که اکنون به کلی منسوخ شده و همین امر موجب شده تا خانه­های امروز ما، بازدهی بسیار کمی داشته باشند. در صورتی که دنیای مدرن امروز، برای تمام این مشکلات برنامه دارد. یکی از این برنامه­ها، استفاده از تکنولوژیهای نوین در صنعت ساخت و ساز است. تکنولوژیهایی که در تمام مراحل ساخت و اجرای ساختمانها، ناظر بر کار طراح، مهندس سازه، محاسب، مدیر پروژه و … بوده و باعث پیشبرد هرچه بهتر پروژه در تمام مراحل ساخت می­شود .

یکی از این تکنولوژیها که در فصل قبلی بطور گسترده مورد معرفی قرار گرفت، فن­آوری و تکنولوژی پیشرفته مدلسازی اطلاعات ساختمان یا همان BIM است. تکنولوژی­ای که امرزوه به یکی از جدیدترین و پیشرفته­ترین فن­آوریهای نوین در صنعت ساخت و ساز بدل گشته و در بسیاری از کشورها، به عنوان گزینه اول سیستم­های طراحی در تمام مراحل ساختمان­سازی مطرح شده است. لازم به ذکر است که این سیستم نوین مدلسازی و طراحی ساختمان قادر است دست کم موارد بیشماری از سبک­های فرمال در طراحی پایدار ساختمانها که در بخشهای قبلی مورد بررسی قرار گرفت، عملی نماید و در جهت نیل به اهداف توسعه پایدار، ساختمان پایدار و درنهایت شهر پایدار گامهایی اساسی بردارد که این مسئله در بخشهای بعدی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. این تکنولوژی ساختمانی قادر است با مدلسازی چندبعدی تمام اطلاعات ساختمان، طراحی اولیه ساختمان را به صورت دقیق انجام دهد؛ روند تغییرات در اسناد و مدارک در حین اجرای پروژه ساختمان را به درستی لحاظ کند؛ و بسیاری مزایای دیگر که در فصول قبلی مورد بررسی قرار گرفت. در بخش زیر برخی از مهمترین مزایای بکارگیری سیستم مدلسازی اطلاعات ساختمان معرفی شده و مورد بررسی قرار گرفته است [۱۵].

edame