روش های از بین بردن رسوب کتری، شیرآلات و سینک ظرفشویی 

روش های از بین بردن رسوب کتری، شیرآلات و سینک ظرفشویی 

حتما همه شما دست کم یک بار با کتری رسوب گرفته روبرو شدین که معمولا بر اثر ناخالصی آب شهری ایجاد می شه. رسوباتی که در انتهای ظرفای مختلف از چای ساز گرفته تا شکلای مختلف کتری و سماور جمع می شن، همیشه دردسرزا هستن و اگه ازبین نرن، علاوه بر اینکه باعث پایین اومدن کیفیت آب درحالِ جوش و بدرنگی چای و قهوه می شن، ظاهر نامناسبی هم به کتری یا چای ساز میدن و باعث طعم بد چای می شن.

دلیل تشکیل این رسوبات مربوط به آبیه که استفاده می کنیم. املاح در کف ظرف ته نشین می شه و پس از جوشیدن و تکرار این عمل در بلندمدت لایه ای کلفت از رسوبات تشکیل می شه. امروز با بیان روشای ازبین بردن رسوب کتری، شیرآلات و سینک ظرفشویی، در خدمت شما هستیم. همراه ما باشین.

 

روشای ازبین بردن رسوبات

بیشتر هنگامی که کسی درمورد چگونگی ازبین بردن رسوبات می پرسد، منظورش اون چسبندگی قلیایی پوسته پوسته ی سفیدیه که در اثر آب سنگین و ناخالص روی قوری یا کتری شکل میگیره. همون رسوبات در دور شیر آب و لولها هم به وجود بین که ممکنه ازبین بردن اونا سخت تر باشه.

این نوع رسوبات خیلی قلیایی ان و بیشتر کربنات کلسیم هستن که واسه برطرف شدن نیاز به یک محلول اسیدی دارن تا رسوبات رو در خود حل کنه. شما باید کتری یا قوری رو کمه کم یک تا یک ساعت ونیم داخل محلول اسیدی بذارین تا رسوبات حل شن، اما با این روش نمیشه شیرآلات و لولها رو تمیز کرد.

بهترین راه واسه شست وشوی شیرآلات استفاده از محلول آب و صابونه. دراین صورت هم رنگ طبیعی شیرآلات حفظ می شه و هم باعث براق شدن اونا می شه. بهتره از اسکاجای نرم و اسفنجی استفاده کنین تا خطی روی اونا ایجاد نشه. حتی آب خالص هم قادر به پاک کردن شیرآلاته؛ البته درصورتی که این شست وشو همیشگی و روزانه باشه.

درسته که سفیدی جمع شده در داخل کتری پس ی شست وشو با آب و صابون هم به وجود میاد، ولی این نوع از رسوبات خیلی آسون با آب گرم شسته و برطرف می شه. بیشتر ما به این نوع ذرات آهکی رسوب می گیم، اما اونا درواقع کاتیون (یونای مثبت) کلسیم هستن که وقتی کلسیم آب ناخالص با صابون ترکیب می شه، به وجود بین.

روشای خاصی واسه رفع کامل این نوع از رسوبات موردنیازه و با انجام روشای قدیمی مثل سخت سابیدن هم برطرف می شه.

حذف رسوبات کربنات کلسیم از شیرآلات و لولها

اجناس تجاری مختلفی در بازار واسه حذف رسوبات از شیرهای آب و لوله کشیا هست، اما خیلی از مردم به دلیل گازهای مضر و سمی ای که این نوع اجناس از خود منتشر می کنن، تمایلی به استفاده از اونا ندارن. اما خبر خوش اینه که شما می تونین به جای اجناس شیمیایی از موادی استفاده کنین که شاید در همه خونها وجود دارن و به همون اندازه هم مؤثر و غیرسمی هستن. به یاد داشته باشین که به دلیل اینکه رسوبات خیلی قلیایی هستن، پس شما می تونین از سرکه استفاده کنین که خیلی مؤثره!

 • یک تکه پارچه رو در سرکه فرو ببرین؛ طوری که خیس شه.
 • دور لوله یا شیر آب رو با اون بپوشونین و اونو با گیره ی لباس یا نوار لاستیکی محکم کنین.
 • بذارین حدود یک ساعت بمونه.
 • پارچه رو باز کنین و با یک تکه پارچه ی مرطوب محل رو پاک کنین.
 • درصورت ضرورت مراحل ۱ تا ۴ رو تکرار کنین.

حذف رسوبات از کتری

واسه ازبین بردن رسوبات از کتری، می تونین کتری رو در محلول سرکه و آب خیس کنین.

 • قوری یا کتری رو از آب پر کنین.
 • ۲ یا ۴ قاشق غذاخوری سرکه به اون اضافه کنین.
 • اونو روی گرما بذارین تا آب به جوش آید.
 • زیر گاز رو رو خاموش کنین و اجازه بدین تا خنک شه.
 • کتری یا قوری رو آب بکشین و به طور عادی بشویید.
 • اگه رسوبات برطرف نشدند، می تونین دوباره مراحل بالا رو تکرار کنین.

حذف رسوبات از قهوه سازه های برقی

شما می تونین واسه تمیز کردن قهوه سازه های برقی از سرکه استفاده کنین. با اینکه واسه این کار تعدادی مواد شیمیایی آماده در بازار به فروش می رسن، اما سرکه هم به اندازه اونا مؤثر و البته خیلی بی خطر تره.

 • مخزن دستگاه رو به طور عادی با آب پر کنین.
 • ۲ قاشق غذاخوری سرکه به اون اضافه کنین.
 • قهوه ساز رو روشن کنین تا (سرکه و آب) مخلوط شه.
 • مخزن رو خالی کنین.
 • مخزن رو با آب تمیز پر کنین و اونو چندین بار بشویید.
 • مرحله ۵ رو کمه کم یک بار دیگر تکرار کنین تا سرکه باقی مونده ازبین برود.

واسه رفع رسوبات سرسخت باقی مونده، می تونین ظرف رو در محلول آب و جوش شیرین فرو کنین. این کار هم باعث می شه تا لکها و رسوبات خیلی آسون پاک شن.

برطرف کردن کاتیونای کلسیم و رسوبات از سینک ظرف شویی، دوش و وان حموم

یکی از بدترین چیزایی که هنگام تمیز کردن سینک ظرف شویی، وان حموم و دوش ممکنه با اون روبرو شید، کف و سفیدی باقی مونده ی روی آنهاست. درحالی که وان و ظروف چینی و در دوشای شیشه ای با پاک کنندهای ساینده پاک می شن، اما مدلای جدید پلاستیکی باید با اجناس غیرساینده تمیز شن که اینجا باز سرکه نجات دهندهه.

 1. یک بطری اسپری رو با سرکه و آب به نسبت ۱ به ۳ پر کنین.
 2. وان حموم، سینک و دوش رو به طور کامل با اسپری اشباع کنین.
 3. بذارین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بمونه.
 4. با تکه ای پارچه ی مرطوب سطوح رو پاک کنین.

بعضی از مردم، به جای سرکه از آمونیاک استفاده می کنن که همون قدر مؤثره اما بوی نامطبوعی داره. هنگام تمیز کردن و ضدعفونی حموم یا آشپزخانه استفاده از آمونیاک خطرناکه. شما نمی تونین آمونیاک (هیدروکسید سدیم) رو با سفیدکننده ی خونگی مخلوط کنین، چون این باعث ایجاد یک گاز کلر پنهون مرگبار می شه. خیلی از مردم دوست دارن پس از رفع رسوبات، سینک رو سفید کنن. واسه این منظور، سرکه به مراتب امن تر از آمونیاکه.

معجزه گره های طبیعی رو از دست ندین!

در هر صورت چه تمایل به تمیز کردن کامل رسوبات قوری و کتری داشته باشین و چه فقط سعی در برطرف کردن لکها از ظروف و سینکای ظرف شویی داشته باشین، راه های طبیعی واسه انجام اون هست؛ بی اینکه خود، خونواده و محیط زیست رو درمعرض مواد شیمیایی سمی بذارین. در این صورت شما نه تنها اجناس ایمن و بی خطر استفاده می کنین، بلکه متوجه میشید که در این روند پول بیشتری رو هم صرفه جویی می کنین. چه چیزی می تونه بهتر از اون باشه؟edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *