۱۰ اختراع برتر ناسا که تاثیری جهانی داشت

۱۰ اختراع برتر ناسا که تاثیری جهانی داشت

ناسا و دولت آمریکا در ارائه طرحای فضایی همیشه پیشگام بودن و عجیب ترین و حیرت انگیزترین اخبار دور و بر کیهان رو از راه کانال ناسا شنیده ایم. ابزارهایی که ناسا روی سطح و در مدار زمین داره به آدما نکات بسیاری آموخته ان.

رباتا و فضاپیماهای بسیاری هم بالاتر از جو زمین رفته ان و حالا در سرتاسر منظومه شمسی در حال گشت و گذار و کشف نکات تازه هستن. از وقتی که ناسا در سال ۱۹۵۸ به صورت رسمی کار خود رو شروع کرد تا الان ابداعات بسیاری داشته که زندگی آدما رو تحت تاثیر خود قرار داده؛ ابزارهایی که شاید هر روز از اونا استفاده کنیم و ندونیم اولین بار به وسیله مهندسین ناسا ایجاد گشته ان.

در ادامه با سایت ما همراه باشین تا با نبوغ مهندسین ناسا آشنا شیم.

مموری فوم

اوایل دهه ۶۰ میلادی، Charles Yost روی تکنولوژی ای کار می کرد تا از فرود موفقیت آمیز فضانوردان اطمینان حاصل کنه. ایشون موفق شد تا صندلیایی پیشرفت دهد که در بین برخورد، انرژی رو به خود جذب کرده و شانس فضانورد رو واسه زنده موندن بیشتر کنه. دلیل اصلی این مسئله، فومای خاصی بود که ایشون موفق به پیشرفت اونا شده بود. چندی بعد بقیه فهمیدن این فوم نه فقط شانس باقی موندن رو در سفینها بیشتر می کنه، بلکه نشستن واسه ساعتا هم قابل تحمل تر می شه. یه مدت بعد، چارلز یوست، شرکت خود رو ساخت تا با فروش مموری فومای مخصوص اش ثروتی کلان به جیب بزنه.

پوشش ضد زنگ

لانچرها و سفینها از تیکهای بزرگ فولادی ساخته می شن اما ناسا واسه کمتر کردن وزن سفینهای خود از هیچ تلاشی افسوس نمی کنه. یکی از خاصیتای اصلی فولاد، زنگ زدنه که شک نداشته باشین به چشم اونو دیدین. محققان ناسا در دهه ۷۰ فهمیدن که ترکیب غبار روی و پتاسیم سیلیکات می تونه جلوی زنگ زدن آهن برا بگیره و در نتیجه لوازم رو سالم نگه داره.

آرتریوویژن

تصویربرداری از فضا، یکی از اولویتای ناسا بوده و هست. بدون تصویربرداری از ستاره ها و کهکشونای دور دست، فهم کیهان دچار مشکل می شه. دستگاه آرتریوویژن هم به همین مقصود ساخته شد که بعدا مقاصد پزشکی هم یافت. پزشکان با به کار گیری این دستگاه می تونن عروق خونی رو بررسی کرده و ببینن که در چه ناحیه هایی چربیا تجمع پیدا کردن و چقدر احتمال حمله قلبی هست.

کاشت حلزونی

مهندسین ناسا که مشغول کار روی تکنولوژی متفاوتی بودن، هر از چندگاهی با به کار گیری تکنولوژیای این سازمان، دست به ابداعاتی خاص می زدن که شاید رابطه چندانی هم به پروژه شون نداشت. کاشت حلزونی یکی از این موارده. وقتی که طرح این دستگاه ریخته شد، سازنده اون در ناسا مشغول به کار بود و پس از اون کار خود رو رها کرد تا پیشرفت فناوری جدید خود رو پیگیری کنه و حالا خوب اثرات اونو در دور و بر خود می تونین ببینین.

شیشه ضد خش

شاید باور اون سخت باشه اما زمونه ای بود که عینکا واقعا از شیشه ساخته می شدن. عینکا در اون دوران نه فقط سنگین بودن، بلکه با یه ضربه از هم متلاشی می شدن. مدتا بر سر ساخت عینکای استاندارد بحث بود تا اینکه در آخر یکی از مهندسین ناسا با نام Ted Wydeven وارد کار شد و لنزهایی خاص پیشرفت داد که واسه همیشه، جای عینکای عادی رو گرفتن. بعدا از فناوری ایشون در کلاه فضانوردان استفاده شد.

آهن صفر ظرفیتی امولسیونی

پس از اینکه ناسا شاتلی رو به سمت فضا پرتاب می کنه، همیشه گرد و غباری خاص در دور و بر محوطه پرتاب پیدا میشه. یکی از این مواد که تری کلرو اتیلن اسمشه، مدت زمان بسیار طولانی رو باید طی کنه تا به صورت عادی به چرخه طبیعت برگرده اما ناسا این همه وقت نداره، پس مهندسین سازمان مجبور به پیشرفت ماده ای شدن که بتونه تری کلرو اتیلن رو خیلی سریع نابود کنه. اینجور شد که آهن صفر ظرفیتی امولسیونی ساخته شد و امروزه هم در صنعت کاربری گسترده داره

پمپ انسولین

با ابزاری این چنینی باید آشنا باشین. ناسا وقتی که روی پروژه سفر به مریخ کار می کرد، نگرانیای بسیاری در مورد سلامتی آدم هم داشت. پس باید آدمایی متخصص، آخر تمرکز خود رو روی تکنولوژیایی متفاوت می گذاشتن که شناسایی اندازه قند خون یکی از همین پروژه ها بود. نتیجه این شد که این دستگاه از دهه ۸۰ میلادی به صورت گسترده استفاده شد.

ابزاری مخصوص برش به نام Lifeshear

این ابزارکا به صورت کلی در فضا و حالا حتی در بعضی مشاغل هم استفاده میشن. مثلا آتیش نشانا کار با این وسیله رو می آموختند تا در مواقع ضرورت ازش استفاده کنن. دستگاه لایفشیر، به وسیله شرکت Hi-Shear Technology و به درخواست ناسا ساخته شد و حتی الان هم کاربردی گسترده داره.

دستگاه بارجفت شده

اگه دل تلسکوپ هوایی هابل رو بشکافید، با قطعات و سیمای بسیاری روبرو میشین که یکی از اونا CCD یا همین قطعه ای که می بینیده. به صورت ساده و خلاصه، این وسیله، می تونه فوتونا رو دریافت کرده و اونا رو به تصاویری که ما می بینیم تبدیل کنه. حالا از این وسیله واسه شناسایی سرطان سینه در بانوان هم استفاده می شه، اونم بدون نیاز به نمونه ورداری یا جراحی خاصی.

فیلتر آب

بله، اینم یکی از ابداعات ناسا هستش. حتما میدونید که فضانوردان دسترسی به منبع آب محدودی دارن و مجبورند خیلی از آب مصرفی و حتی تولید شده به وسیله بدن خودشون رو دوباره مصرف کنن. البته قبل از مصرف، به لطف این تکنولوژی، آب به طور کل تصفیه شده و فضانوردان آبی سالم می خورن. اما حالا کاربرد این دستگاه واسه همه مردم در سراسر دنیاس.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *