هیجان انگیز ترین پیشرفت های علمی در سال ۲۰۱۷

هیجان انگیز ترین پیشرفت های علمی در سال ۲۰۱۷

پر بی راه نیس اگه بگیم که ۲۰۱۷ سال پیشرفتای علمی هیجان انگیز بود. حالا موشکای چند بار مصرف به ماموریتای فضایی ارسال می شن، بعضی سرطانا با به کار گیری سلولا بدن خود مریض درمان می شن و دیرین شناسا هشتمین قاره زمین رو کشف کردن. در این مطلب به بررسی هیجان انگیز ترین پیشرفتای علمی در سالی که گذشت می پردازیم.

 

کشف هشتمین قاره دنیا در اقیانوس آروم جنوبی

سرزمین گمشده «زلاندیا» (Zealandia) در میان دو خشکی زلاند نو و نیو کالدونین واقع شده. این قاره تازه کشف شده تا امروز نامعلوم باقی مونده بود، چون که الان در کف اقیانوس و در تنهایی کامل هست، اما وقتی یکی از خشکیای پهناور پر از زندگی در اقیانوس آروم جنوبی به حساب می اومده.

فسیلای کشف شده در سنگای زلاندیا نشون میده که وقتی جانوران و گیاهان فراوون و بعضی وقتاً بسیار جالبی در این سرزمین می زیسته ان. گروهی ۳۲ نفری از محققان استرالیایی و زلاند نویی ماه ها روی دریا کار کردن تا به این کشف مهم برسن.

 

تولید یه جور ترین ترکیب آلی به موجود زنده در آزمایشگاه

موجودات زنده دو جفت نوکلئوتید رو در DNA خود دارن، «آدنین – تیامین» (adenine – thymine) و «گوانین – سیتوزین» (guanine – cytosine) یا به طور خلاصه A-T و G-C. تموم توالی ژنتیکی و تموم اون دستور العملی که اندامامون و بقیه موجودات زنده از روی اون ساخته می شن، از رشته ای ساخته شده از این نوکلئوتیدها تشکیل پیدا کرده.

اما امسال محققین موفق به ایجاد یه جفت نوکلئوتید به طور کاملً جدید و البته غیر طبیعی با نام اختصاری X-Y شدن. موفقیت بعدی جای دادن نوکلئوتیدهای سنتز شده درون DNA یه موجود زنده (باکتری ای. کولای) بود.

«فلوید رامزبرگ» (Floyd Romesburg) سرپرست تیم تحقیقاتی مورد اشاره میگه که این پیشرفت جدید می تونه فرصتای تازه ای رو واسه درمان بیماریای صعب العلاج ایجاد کنه. مثلا میشه با کمک این نوکلئوتیدهای جدید پروتئینایی با دووم بیشتر تولید کرد که نتیجه اون موندگاری و تاثیر بیشتر داروها در بدن بیماران میشه.

بیشترین کاربرد این کشف جدید در درمان سرطانا و بیماریای مربوط به سیستم ایمنی بدن مثل ایدزه.

 

مشاهده روند تولید میلیونا تن طلا و پلاتین در فضا

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ و تو یه اتفاق هیجان انگیز و تاریخی اخترشناسان موفق به رصد برخورد دو ستاره خاص در فاصله ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین شدن. اتفاقی که طی اون حجم غیر قابل باوری از عنصر طلا در میان گرما و فشاری فوق العاده تولید شده.

اگه می خواین دیدگاهی در مورد ارزش این گنجینه بزرگ پیدا کنین کافیه ۲۷ صفر رو در مقابل عدد ۱ بذارین و اونو به واحد دلار در نظر بگیرین. علاوه بر طلا، در این ابر برخورد مقادیر زیادی فلز نقره و پلاتین هم تولید شده.

این اولین باره ستاره شناسا موفق به رصد برخورد نادر دو ستاره نوترونی شدن. ویژگی اصلی این ستاره ها ابعاد کوچیک و در عین حال چگالی بسیار بالای اوناس. دو ستاره نوترونی مورد بحث با سرعتی برابر یه سوم سرعت نور با همدیگه برخورد کرده و امواج گرانشی بزرگی رو ایجاد کردن.

براساس گفته محققین، اینجور پدیده نادری تنها هر ۱۰۰ هزار سال یه بار اتفاق میفته.

 

کشف اسرار تازه ای از هرم جیزه با به کار گیری ذرات کیهانی

همونجوریکه قبلا در سایت ما درباره اون خوندین، محققان باستان شناسی با به کار گیری یه روش تصویربرداری به طور کاملً جدید موفق به کشف تالاری تقریباً بزرگ در دل هرم بزرگ جیزه شدن. در فوت وفن جدید از یه جور ذره ریشه ای بسیار سریع با منشأ کیهانی به نام «میون» استفاده شده.

ذرات نامبرده وقتی تشکیل می شن که امواج کیهانی حاصل از وقایع بزرگ در کهکشون (مثل سوپر نواها، برخورد ستاره های نوترونی یا برخورد مشکی چاله ها) به جو زمین و مولکولای هوای موجود در اون برخورد کنن. میونا این توانایی رو دارن که در اعماق کوهی از میلیونا تن سنگ سخت نفوذ کرده و تصویری روشن از درون اونو به دست بدن.

باستان شناسا می گن که تالار مخفی مورد بحث به احتمال ۹۹.۹۹۹۹٪ هست، اما این ً به معنی کشف یه مقبره مخفی یا تالاری اسرار آمیز نیس.

 

درمان سرطان خون با به کار گیری سلولای خونی خود مریض

درزمان سال جاری میلادی روشی به طور کاملً جدید و امیدوار کننده موسوم به «CAR T-cell» واسه درمان سرطان کشف شد که در اون از گلبولای سفید خون خود مریض واسه مقابله موثر با سلولای سرطانی استفاده می شه.

طی روش مورد بحث گلبولای سفید نوع T از بدن فرد استخراج شده و با انجام بعضی دستکاریای ژنتیکی به نسخه ای قوی تر تبدیل می شه. بعد این ابر قهرمونای واسه مقابله با سلولای آلوده به بدن فرد برگردانده می شن.

در ماه آگوست سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روش نامبرده رو واسه درمان یه جور از سرطان خون با نام علمی «lymphoblastic leukemia» تایید کرد. شرکت پیشرفت دهنده اعلام کرده که دریافت درمان به روش CAR T-cell در حدود ۴۷۵ هزار دلار هزینه در بر داره.

حدود دو ماه بعد هم نوع تغییر یافته همین روش واسه مقابله با شکل دیگری از سرطان خون موسوم به «سلولای B تهاجمی» مورد تایید قرار گرفت.

 

جدا شدن سومین پهنه بزرگ یخی تاریخ از قطب جنوب

اگه خواننده همیشگی سایت ما باشین به طور حتم از ماجرای جدا شدن یکی از بزرگترین پهنای یخی تاریخ از قطب جنوب باخبر هستین. در ماه جولای ۲۰۱۷ سومین قطعه یخ بزرگ ثبت شده در تاریخ با ابعادی در حدود ۵ هزار کیلومتر مربع از پهنه یخی «Larsen C» در غرب قاره قطب جنوب جدا شد.

نگرانیا وقتی بیشتر می شه که بدونیم شرایط تاندرای یخ موجود در قطب شمال هم زیاد امیدوار کننده نیس. طبق گزارش «مرکز ملی اقیانوسا و مدیریت اتمسفر» آمریکا، در قطبین زمین هیچ نشونه ای از برگشت به اون سرزمینای به طور کاملً یخ زده وجود نداره.

اما در مورد جدایش مورد بحث دو نکته امیدوار کننده هست. اول این که هنوز محققان نتونسته ان رابطه این پدیده رو با گرمایش زمین به اثبات برسانند. دوم اون که جدا شدن قطعه مورد بحث تاثیری در افزایش سطح آب دریاها و اقیانوسا نداره، چون که این قطعه و تموم پهنه ای که از اون جدا شده قبل از اینم در دریا شناور بودن.

 

کشف هفت سیاره جدید که می تونن محل زندگی زندگی فرازمینی باشن

محققان ناسا تازگیا موفق به کشف هفت سیاره جدید تو یه منظومه با نام «TRAPPIST-1» و در همسایگی منظومه شمسی ما شدن. نکته باحال این کشف تازه اون هستش که دست کم ۶ مورد از سیارات تازه کشف شده مثل زمین ساختار سنگی دارن.

محققین می گن که ستاره های نامبرده -که حدود ۴۰ سال نوری دورتر از ما قرار دارن- در فاصله ای از خورشید خود در گردش هستن که امکان وجود زندگی روی اونا منتفی نیس.

شاید ۴۰ سال نوری فاصله ای بسیار دور به نظر برسه، اما محققان فعال در ناسا از کشف تازه خود بسیار هیجان زده ان، چون در بررسیای نجومی فاصله نامبرده بسیار نزدیک و بسیار ایدآل واسه انجام مشاهدات دقیق تر هستش.

 

ثبت نزدیک ترین و دقیق ترین تصاویر از سیاره کیوان تا به امروز

فضاپیمای تحقیقاتی کاسینی قبل از اون که در ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) سقوط داستانی و خودخواسته خود بر سطح سیاره کیوان رو به انجام برسونه، تونست درزمان ماموریت ۱۳ ساله خود تصاویر و اطلاعاتی رو به زمین مخابره کنه که بیشتر اونا واسه اولین بار به ثبت رسیده بودن.

کاسینی تونست تصاویری بسیار نزدیک و روشن از تایتان قمر اصلی این سیاره و حلقه های غبار دور و بر اون به ثبت برسونه. این فضاپیمای وظیفه شناس حتی تا دقایقی قبل از سوختنش در جو کیوان هم به ارسال تصاویری عالی از جو و سطح اون مخابره اونا به زمین مشغول بود.

 

تولید اولین اسکنر MRI مخصوص نوزادان

به دلیل مشکلات جانبی و اشعه های مضر تا به امروز اسکن MRI بدن کودکان واسه تشخیص بیماریای اونا ممکن نبود، اما به لطف پیشرفتای علمی جدید محققین مهندسی پزشکی در آخر موفق به تحقق این مهم شدن.

البته نوزادان مریض قبل از قرار گرفتن در دستگاه اسکن مورد بحث باید لباسی مخصوص و گوشیای خاصی رو به تن داشته باشن تا از آسیب وارد شدن به اندامای حساس اونا جلوگیری شه.

دستگاه MRI مخصوص نوزادان مثل یه دالان دایره ای به طور کاملً بسته و عایق طراحی شده که کل بدن نوزاد به طور کامل درون اون قرار میگیره. پس هیچ ضرری متوجه افراد حاضر در نزدیکی دستگاه نیس.

 

طراحی و ساخت اولین رحم مصنوعی

تولد نوزادان خام یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی امروز هستش. به خصوص که علاوه بر هزینه بر و خطری بودن نگهداری از نوزادان در خارج از رحم مادر، عموماً اینجور مسئله ای اثرات منفی دائمی بر سلامت و حتی ضریب هوشی افراد در سالای بعدی زندگی اونا به جای می ذاره.

حال متخصصین موفق به ساخت نمونه اولیه یه رحم مصنوعی شدن که میشه نوزادان خام رو تا زمان رسیدن به رشد کافی و با هزینه ای بسیار کمتر در اون نگهداری کرد.

در مرحله اول هشت جنین خام گوسفند به مدت ۴ هفته درون این کیسه های عجیب قرار گرفتن و با موفقیت مراحل رشد خود رو گذروندن. وقتی تموم این هشت بره واسه اولین بار درون همین رحم مصنوعی چشمون خود رو باز کردن، امیدها واسه نجات صدها هزار نوزاد نارس آدما بیشتر از قبل تقویت شد.

از دیدگاه تیم طراح هنوز سه تا چهار سال زمان نیازه تا بشه محصول جدید رو با جنین آدم مورد آزمایش قرار داد. اما تا همین جا هم پیشرفت بسیار هیجان انگیزی حاصل شده.

 

تولید رباتایی با قابلیتای حرکتی بالاتر از آدمای معمولی

تا همین چند سال پیش حفظ تعادل رباتای آدم نما و آماده سازی اونا واسه انجام طبیعی حرکاتی ساده چون راه رفتن، یه رقابت اساسی واسه مهندسین به حساب می اومد، اما سال ۲۰۱۷ سالیه که در اون رباتایی تولید شدن که می تونن علاوه بر راه رفتن، به انجام حرکات آکرباتیک هم بپردازند.

وقتی صحبت از رباتای پیشرفته آدم نما باشه، نام شرکت بوستون دینامیکس همیشه به گوش می رسه. ربات اطلس این شرکت (که مدتیه مالکیت اون از آلفابت به سافت بنک ژاپن انتقال یافته) حالا تواناییای حرکتی زیادی رو به دست آورده و می تونه علاوه بر راه رفتن و عبور از مشکلات، مانورهایی چون پریدن، لی لی کردن و حتی پشتک زدن رو هم به انجام برسونه.

 

راکتای چند بار مصرف

ارسال ماهواره ها به فضا تا قبل از سال ۲۰۱۷ عملیاتی بسیار هزینه بر به حساب می اومد، چون که تقریباً تموم سخت افزارهایی که واسه رسوندن یه فضاپیما به مدار مورد نظرش نیازه یه بار مصرف هستن.

اما امسال در آخر شرکت خصوصی اسپیس اکس تونست یکی به از قدیمی ترین آرزوها در صنعت هوافضا جامه عمل بپوشونه. راکت چند بار مصرف فالکون ۹ این شرکت بعد از چندین و چند آزمایش ناموفق و یه پرتاب فاجعه بار در آخر تونست اولین پرتاب و فرود موفقیت آمیز خود رو به اجرا گذاشته و پیشرفتی بزرگ در صنایع فضایی رو به نام خود ثبت کنه.

طبق گفته ایلان ماسک موسس و مدیرعامل بلند پرواز اسپیس اکس، موشکای فالکون چند بار مصرف این شرکت می تونن در هر پرتاب تا ۱۸ میلیون دلار صرفه جویی اقتصادی رو به همراه داشته باشن.

راکتای منحصر به فرد اسپیس اکس با انجام چندین ماموریت موفقیت آمیز در آخر اثبات کردن که قابل اعتماد هستن. همین مسئله هم دلیل شده تا ناسا قرارداد ارسال چند مرحله از محموله های تدارکاتی به ایستگاه فضایی بین المللی رو با این شرکت فضایی خوش آتیه به امضا برسونه.

 

قدمی دیگه در ایجاد امکان پیوند اعضای دیگه حیوانات به آدم

اگه محققین موفق شن پروژه پیوند اعضای بدن دیگه حیوانات (به خصوص خوکا) به آدم رو عملی کنن، شاید دیگه تماشاگر تشکیل صفای چند ده هزار نفری واسه دریافت عضو پیوندی نباشیم و هرساله جون هزاران آدم خیلی راحت نجات پیدا کنه.

در ماه آگوست گروهی از محققین دانشگاه کمبریج اعلام کردن که تونسته ان با کمک دستکاری ژنتیکی خوکایی رو تولید کنن که امکان پیوند اعضای اونا با آدما وجود داشته باشه، بدون این که نگران انتقال ویروسای خطرناک به بدن پذیرنده باشیم.

در تکمیل این پیشرفت هم یه گروه دیگه از محققان تونستن واسه اولین بار و با کمک قیچی ژنتیکی CRISPR اقدام به دستکاری ژنتیکی نطفه آدم کنن. اینجوری امیدها واسه درمان بیماریای مادر زادی حتی قبل از تولد نوزادان زیاد می شه.

البته این نتیجه کار می تونه در عین حال نگران کننده هم باشه، چون که امکان استفاده نا درست از فناوری نامبرده واسه تولید آدمای مهندسی شده و حتی ابر آدما (یا بهتر بگیم سلاحای انسانی) هست.

 

قدم بزرگ چینیا در رسیدن به فناوری دور نوردی (تله پورت)

در آخر سال ۲۰۱۷ ما بیشتر از هر زمان دیگری به اون چه روزی یه آرزو و خیال فانتزی شمرده می شد نزدیک شده ایم. به لطف تحقیقات جدید محققان چینی قدمی بزرگ در مورد عملی سازی دور نوردی (Teleportation) ورداشته شده.

چینیا تازگیاً با کمک تعدادی آینه و لیزرهای پیشرفته واسه اولین بار موفق به ارسال آنی فوتونای نور از روی زمین به خارج از جو اون شدن. این یه موفقیت خیره کننده در بخش فیزیک کوانتوم هستش و می تونه آینده تکنولوژیای مربوط به انتقال انرژی و داده رو واسه همیشه دچار عوض شه.

نتیجه کار تازه چینیا در تله پورت نور پتانسیل اونو داره که منتهی به تولید نوع جدیدی از رایانه های کوانتومی شه. ماشینایی که توان و قدرت اونا خارج از تصور میشه. علاوه بر این، به کار گیری تکنولوژی نامبرده دلیل می شه که سرعت، دقت و امنیت در راه ارسال و دریافت داده ها به شکل فوق العاده ای زیاد شه.

اگه به نظر شما پیشرفتای هیجان انگیز دیگری هم لیاقت حضور در این فهرست رو دارن، اونا رو در بخش دیدگاه ها با بقیه به اشتراک بذارین.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *