هوش عاطفی – زندگی زناشویی موفق

هوش عاطفی – زندگی زناشویی موفق

واسه به دست آوردن جزییات بیشتر و جستجو در بین هزاران پایان نامه

در موضوعات جور واجور و دانلود متن کامل اونا

با فرمت ورد به سایت  zusa.ir  مراجعه کنین

 

یافته های پژوهشا نشون میدن که تواناییای مربوط به احساسات جورواجور واسه برداشتن یه زندگی زناشویی خوشحال و بادوام، عواملی بسیار مهم و حیاتی می باشن. این تواناییا عبارتند از: درک دقیق و تشخیص درست احساسات ، بیان روشن احساسات ( مخصوصا احساسات مثبت ) ، آگاهیای عاطفی و تنظیم مؤثر و درست احساسات.

دراین جا ذکر این نکته لازمه که بین جنبه های جورواجور هوش عاطفی و احساس سعادتمندی و خوشبختی در زندگی زناشویی، همیشه رابطه سرراست و مستقیمی وجود نداره. مثلا، هر چند دقت در فهم و تشخیص احساسات، یکی از عوامل به وجود آورنده یه زندگی زناشویی سعادتمندانهه ، اما دلایلی وجود دارن که نشون میدن توانایی تشخیص ادراکای غلط و نادرست هم واسه داشتن یه زندگی خوشحال و خوشبخت، ضرورت داره. مثلاٌ محققان فهمیدن که زوجای خوشبخت تمایل زیادی دارن که درک بدون عیب و نقصی از همسرشون داشته باشن و اگه خطا و قصوری در اونا دیدن، خیلی راحت اون رو ببخشند و اون رو یادشون بره و تلاش می کنن به صورتی سخاوتمندانه به همدیگه صفات مطلوبی نسبت بدن و این از رفتاراشون خیلی راحت میشه دید. مطمئنا این توانایی ( صرف نظر و عفو خطاهای همدیگه ) در بعضی وقتا، موجب سازگاری مطلوب با مشکلات بالقوه زندگی مشترک و حل مطلوب و منطقی اونا می شه.

مشکلات

هوش عاطفی یا دست کم یه مهارت از مهارتای چهارگانه اون، می تونه به زندگی مشترک زن و شوهر، ارزش کافی ببخشد. با وجودی که هوش عاطفی شرط کافی واسه تضمین شادی و سعادتمندی زندگی مشترک نمی باشه، اما شرط لازمه.

 

نتیجه گیری :

edame