سالگرد اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال

سالگرد اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال

مدتا بود که پدیده رمزارزها از راه ماینینگ در ایران رواج داشت اما نه به صورت علنی، شاید یکی از مهم ترین فاکتورهایی که ماینرهای رمزارزها از اول داخلی به اون عمل می کردن، بحث مخفیانه بودن این اتفاق بود، شاید این ناخواسته بوده اما خیلی از ماینرهای ایرونی از سالای ابتدایی این پدیده با اونم راه بودن بی اینکه جلب توجهی بکنن.

هر چند که پدیده ماینینگ به واسطه گسترش سینه به سینه کم کم گسترده تر شد و بمب رمزارزی سال ۲۰۱۷ که ترکید، ترکش هاش همه جهان رو در بر گرفت و خیلی از آدمایی که حتی اسمی از رمز ارزها، بیت کوین و ماینینگ نشنیده بودن هم، وارد این بحث شدن.

اولین همایش بیت کوین در ایران

اما مهم ترین اتفاق و رویدادی که باعث شد نگاه ها در ایران بیشتر از قبل به بحث ماینینگ و خرید و فروش رمزارزها، خصوصا بیت کوین جلب شه، اولین همایش بیت کوین و ارزهای دیجیتال با عنوان همایش بیت کوین بود که ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۶ در کتابخونه ملی ایران، با همکاری مجموعه های پیمنت ۲۴، فروشگاه اینترنتی لیون کامپیوتر و صرافی ستاره سهیل به اتفاق آرش سروری به عنوان دبیر راهبردی و اجرایی همایش برگزار شد. در این همایش افراد پیشرو این بخش از جمله مدیر شرکت سیتکس، مدیر مجموعه کوینکس، مدیر عامل شبکه راه پرداخت و مدیران مجموعه های برگزار کننده همایش و بسیاری دیگه از افراد با تجربه در این مورد، به سخنرانی پرداختن.

رویدادی که خیلی از پیشتازان این میدون به خاطر آگاهی هر چی بیشتر جامعه و قدم گذاشتن در راهی درست واسه ایجاد آینده ای مطلوب، پس از گذر از فراز و نشیبای فراوون پیش رو، آخر موفق به برگزار کردن اون شدن.

این اتفاق بدون بزرگ نمایی سنگ بنای بزرگی واسه معرفی رسمی ماینینگ و رمزارزها خصوصا بیت کوین در ایران بود، طوریکه پس از وقوع اون تماشاگر اتفاقات بزرگی در کشورمون بوده و هستیم.

پس از چند ماه از گذشت این همایش، خیلی از مردم به تلاش جهت پیوستن به رود خروشان ماینینگ و  خرید و فروش رمز ارزها، افتادن. بطوریکه تا اواخر آذر و اواسط دی ماه سال ۱۳۹۶ که همزمان بود با اواخر سال میلادی ۲۰۱۷ و ترکیدن بمب رمز ارزها در دنیا، بیشترین آمار خرید و فروش ریگا و اسیکای ماینینگ و خرید و فروش بیت کوین و بقیه رمزارزها در ایران ثبت شد.

اتفاقای دور و بر ارزهای دیجیتال

– در اواخر بهمن ماه، معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی آقای سعید مهدیون  گفت: سیاستای اولیه واسه به کار گیری پول مجازی در مرکز ملی فضای مجازی درحال تدوینه و به زودی ایران به جمع کشورای استفاده کننده از پول مجازی می رسه.

– در اسفند ماه اولین کنفرانس و مسابقه مقاله نویسی رگولاتوری بلاک چین و رمزارزها با همکاری مجموعه های سیتکس، فروشگاه اینترنتی لیون کامپیوتر، NEED roid  و انجمن بلاکچین ایران برگزار شد که اشخاصی از پلیس فتا، پژوهشکده پولی و بانکی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بعضی از بخشای دولتی دیگه در اون حضور داشتن و به موضوع قانون گذاری پرداخته شد.

– معاون مرکز ملی فضای مجازی در اسفند ماه ۱۳۹۶ خبر از تدوین مقررات بیت کوین داد

– در ماه فروردین و اوایل اردیبهشت از بحثای داغ جامعه ممنوع بودن خرید و فروش ارز و فیلتر شدن تلگرام بود و تصور مردم به این سمت رفت که دیگه باید با رمزارزها در ایران خداحافظی کرد.

– اما در اردیبهشت ۱۳۹۷، آقای محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت، پیکره اینترنت دنیا براساس بلاک چینه.

– و در همین ماه آقای ناصر حکیمی، معاون فناوریای نوین بانک مرکزی اعلام کرد که ممنوع بودن ارزهای رمزنگاری شده سیاست پایانی بانک مرکزی نیس و تیر خلاصی بر پیکره افکار منفی بوجود اومده در ماه های گذشته زد.

– در مرداد ماه ۱۳۹۷ اعلام شد که رئیس جمهور دستور داده تا جلسه مشترک بانک مرکزی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف سیاستگذاری در مورد رمزارزها برگزار شه.

– در همین ماه پیش نمایش رمز ارز ملی معرفی شد و آقای حسن انصاری، رئیس هیات مدیره جامعه گردشگری الکترونیکی ایران اعلام کرد که، کارگروهی از استادان و صاحب نظران تشکیل شده و پس از چند ماه مطالعه و طراحی مدل ارز رمز خاص گردشگری طرح مربوطه به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شده.

– مرداد ۱۳۹۷ یکی از ماه های پر بار در مورد اخبار بلاک چین و رمز ارز در ایران بود، آقای اکبر افتخاری، معاون دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از قرار گرفتن سامانه کشوری کار و کاسبی موسوم به «سککوک» در مناطق آزاد خبر داد و گفت: این سامانه با فناوری "بلاک چین" طراحی شده تا بشه با به کار گیری ارزهای مجازی، کشور رو در دوران تحریم کمک کنه.

– هم اینکه در این ماه از پتانسیل رمزارزها به خاطر ابزاری در جهت حذف آثار تحریمای اعمال شده آمریکا صحبتای بسیاری شد.

– در شهریور ماه ۱۳۹۷ دولت استخراج رمرزارزها رو به رسمیت شناخت و از اون به عنوان یه صنعت یاد کرد و فروش و واردات لوازم استخراج رمزارز در ایران به شکل رسمی، مجاز و قانونی اعلام شد.

– آقای فروزنده دوست ، مدیرکل آزمایش امنیتی اجناس سازمان فناوری اطلاعات در مهر ۱۳۹۷ اعلام کرد که رمز ارز ملی بسیار مثل رمز ارز ریپله و رمز ارز ملی می تونه تب دلار رو بخوابونه.

تکنولوژیای جدیدی که در سالای گذشته وارد ایران شدن، بیشتر در زمان ورود با ممنوع بودنا و قوانین بازدارنده مواجه شدن و شاید بشه گفت که بلاک چین و رمزارزها بر خلاف تاثیر بسیار بزرگی که از خود بجای گذشته ان، شاید از نظر مقبولیت و چگونگی روبرو شدن دولت با اون، جزو نمونه های نادر تا به کنون در ایران هستن.

نتیجه های همایش BTCday

چگونگی شروع هر کاری در آخرسر اون، خیلی موثره و مطمئنا میشه گفت که همایش BTCDay مثل سرآغازی شایسته، تونست تاثیر پذیری خود رو در این مورد بجای بزاره و اثرات و نتیجه های مثبت امروز رو در این مورد، مدیون این سنگ بنای مناسب هستیم.

روز ۲۵ مهر با نام BTCDay واسه همیشه تو ذهنا موندگار میشه. این روز رو به همه تریدرها، ماینرها و علاقمندان بلاک چین و رمزارزها شادباش می بگیم. می تونیم بگیم دومین اتفاق  BTCDay، امسال با کمی تاخیر برگزار می شه. زمان دقیق برگزاری اتفاق بعدا از راه سایت این اتفاق به نشانی BTCDay.ir  اعلام می شه.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *