راز موفقیت مایکروسافت: توسعه محصولات با هدف بهره وری و انجام امور مهم

راز موفقیت مایکروسافت: توسعه محصولات با هدف بهره وری و انجام امور مهم

رشد صنعت سخت افزارهای براساس موبایل، مایکروسافت رو در موضعی دفاعی قرار داد؛ ارباب دنیای کامپیوترای شخصی، تنها پلتفرمی که در دهه ۹۰ و همینطور اول قرن جاری مهم بود، یهو متوجه گشت که از بازاری جدید جا مونده و نفوذ چندانی بر اون نداره.

وقتی مهندسین در ردموند تلاشای مختلفی رو صورت می دادن تا مشکلات پلتفرم جدید پیشرفته یعنی ویندوز فون رو برطرف و عقب موندگی از بقیه رقبا رو جبران کنن، دپارتمان بازاریابی مایکروسافت هم شدیدا مشغول انجام امور محوله ای بود که فکر می رفت با به آخرسر رسیدن اونا شرایط یکم بهبود یابد. اما این امور چه بودن؟

دپارتمان نامبرده تلاش داشت تولید کنندگان رو با مایکروسافت هم سو کرده و به مصرف کنندگان بقبولونه نبود پذیرش نسخه های جدید از نرم افزارهایی مثل ویندوز، آفیس و… به وسیله اونا، در اصل به وجود اومده به وسیله اینه که قشر یاد شده نمی خوان با تغییرات صورت پذیرفته کنار بیان.

این سیاست گلایهای خیلی از کاربران رو به دنبال داشت و حتی کمپانیای همکار مایکروسافت هم کم کم نسبت به اون معترض می شدن، اما نکته در اینجاس که چه در اون دوران و چه الان شرکت ساکن ردموند و سیستم عاملش یعنی ویندوز، در مورد بهره وری و کارایی نسبت به رقبا پیشرو بوده و هستن. این موضوعیه که دلیل گشته مایکروسافت تا به امروز بر نوار موفقیت سوار بوده و حتی با وجود مرتکب شدن اشتباهات جورواجور بازم فرصت جبران براش موجود باشه.

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

هیچ پنجره ای مثل پنجره های باز شده در ویندوز نیس

ویندوز در آخرین نسخه اش اون جذابیت و شاید بشه گفت سادگی پیشن اش رو تا حدی از دست داده و کاربران کمی نسبت به ورژن هشتم بیان محبت کردن. نسخه نامبرده حاصل ایده ای مبهم و به کمال نرسیده بود که میخواس انقلاب کامپیوترای شخصی مجهز به نمایشگرهای تاچ رو رقم بزنه، اما برنامه ریزیا و هدف گذاریا در موردش اونقدر سر سری صورت پذیرفته بودن که حتی وفادار ترین هواداران مایکروسافت هم از طراحیا و راهکارهای تازه ارائه شده پشتیبانی نکردن.

ویندوز ۸ گامی بزرگ و مهم واسه مایکروسافت حساب می شد و ویندوز ۱۰ هم ادامه دهنده و تکامل بخش همون راه میشه.

با همه این تفاسیر ویندوز ۸ گامی بزرگ و مهم واسه مایکروسافت حساب می شد و ویندوز ۱۰ هم ادامه دهنده و تکامل بخش همون راه میشه. مثلا OneDrive رو در نظر بگیرین؛ پلتفرم فضای ذخیره سازی ابری مایکروسافت کم کم و طی سالای گذشته از یه سرویس بسیار پیچیده و غیر به درد بخور، تبدیل به جایگزینی فوق العاده و کاربردی واسه خیلی از سرویسای مشابه اش گشته و در نسل بعدی سیستم عامل ردموندیا یا همون ویندوز ۱۰ تماشاگر حضور بسیار پر رنگ ترش هستیم.

ویندوز بعدی کاربرده های مختلفی رو واسه OneDrive ارائه کرده و تیم پیشرفت دهنده، اونو در لایه های جور واجور سیستم عامل به شکلی مطلوب اجرا کردن. اپل در مورد iCloud تلاشی مشابه رو صورت داده اما نبود ارائه فضای ذخیره سازی رایگان کافی و مناسب دلیل گشته که این سرویس نتونه جایگاه مناسبی پیدا کنه.

تکامل OneDrive خود به تنهایی نشون میده مایکروسافت چیجوری آهسته و پیوسته آینده پیش رو و نیازای در رابطه رو درک کرده و خدمات و محصولاتش رو با اونا مطابقت میده، هر چند که اهالی این شرکت در راه شون لغزشایی رو هم داشتن.

بسیاری فکر می کنن ویندوز در سالای گذشته اونطور که باید پیشرفت نکرده و قادر نبوده قابلیتای کلیدی جدیدی رو عرضه کنه. سیستم عامل ساخته و پرداخته شده در ردموند حالا می تونه تنظیمات خودشو روی وسایل جور واجور یه کاربر همسان سازی کنه، به صورت پیش فرض از ابزاری واسه مراقبت در مقابل بد افزارها بهره مند گشته، امکانات جستجوی آنلاین و آفلاین در اون به کمال رسیدن و سرعت بوت شدن اش هم در صورت به کار گیری سخت افزار مناسب بسیار بالا رفته.

در ویندوز ۱۰ شرایط بهتر هم می شه، نسخه پیش رو دستیار دیجیتالی کورتانا رو با خود داره، در اون بهینه سازیای جهت پشتیبانی از مانیتورهای با رزلوشن بالا انجام گرفته، ترکیب منوی استارت و تسکبار جدید راه حلای کاربردی تازه ای رو ارائه می کنن که روزگاری کاربران ویندوز با حسرت اونا رو در سیستم عاملایی مانند اوبونتو و Mac OS X مشاهده می کردن.

با تفاسیری که در بالا انجام شد شاید یکم کم لطفی باشه که بگیم مایکروسافت در اضافه کردن قابلیتای کلیدی و کاربردی به نسخه های گذشته ویندوز کوتاهی کرده.

نسخه یوسمیتی از OS X اپل دارای جلوه های چشمی بسیار جذاب و دلپذیریه و به احتمال زیاد به کار گیری اون پس از سالای متمادی کاربر ویندوز بودن باعث شه تا به هر فردی احساسی مورد پسند دست دهد.

ولی نکته در اینجاس خیلی از کمپانیای و پیشرفت دهندگان شخص سوم هنوز حاضر نشده ان نرم افزارها و نتیجه هاشون رو واسه پلتفرمی به غیر از ویندوز ارائه کنن؛ دقیقاً این مسئله باعث شده واسه اقشار جورواجور، مثلاً مهندسین شاخه های جور واجور، OS X به تنهایی کفایت نکنه و اونا مجبور شن روی کامپیوترای مک شون از وسایل مجازی سازی استفاده کرده و سیستم عامل ویندوز رو به کمک نرم افزارهای نامبرده اجرا کنن.

آفیس مجموعه نرم افزاری توانا با بالاترین اندازه بهره وری

همونطور که قبلاً اشاره کردیم مایکروسافت با ویندوز بهره وری و بهره وری کاری کاربرانش رو تا حد زیادی بالا می بره و در این مورد هیچ شرکت دیگری به پای غول نرم افزاری ساکن ردموند نمی رسه.

اما ویندوز تنها اسلحه مایکروسافت نیس و مجموعه نرم افزاری آفیس بازوی دیگه شرکت نامبرده حساب می شه که اتفاقاً بسیار قوی هم هست و حتی از نظر اهمیت میشه اونو هم رده سیستم عامل ردموندیا دونست.

آفیس تبدیل به استانداردی جهانی واسه اسناد متنی و همینطور صفحات گسترده شده.

اگه از قیمت آفیس چشم بپوشیم، به واقع این مجموعه نرم افزاری تبدیل به استانداردی جهانی واسه اسناد متنی و همینطور صفحات گسترده شده؛ در مجموعه نامبرده یه کلاینت ایمیل قوی هم حضور داره و OneNote هم یکی از بهترین وسیله ها واسه یادداشت ورداری هستش.

تا به امروز واسه آفیس جایگزینای بسیاری عرضه شدن که از مهم ترین نمونه های اوپن سورسی اونا میشه به  LibreOffice اشاره کرد. اپل هم به تنهایی iWork رو پیشرفت داده ولی به واقع هیچ کدوم از این آلترناتیوا نتونسته ان قابلیتایی حتی نزدیک به آفیس مایکروسافت رو در اختیار کاربران بذارن.

مجموعه نرم افزاری مایکروسافتیا از وسعت متنوعی از فرمتا پشتیبانی به عمل می آورد و از اونجایی که تبدیل به یه استاندارد شده و در هر خونه و دفتر کاری حضور داره این اطمینان رو به کاربرانش میده که وقتی یه سند رو با ظاهری خاص به وسیله اون جفت و جور کنن این سند روی یه کامپیوتر دیگه در آنسوی دنیا، دقیقاً با همون ظاهر خاص به نمایش درخواهد اومد.

اینا مواردی هستن که باعث می شن قیمت نجومی آفیس ندیده گرفته شه، هر چند مایکروسافت با آفیس ۳۶۵ و خدمات ابری در رابطه، می خواد بحث هزینه رو هم واسه کاربرانش حل و فصل کنه.

در به ثبات رسیدن و برتری مجموعه نرم افزاری مورد بحث عوامل دیگری هم موثر بودن. مثلاً در طول دهه گذشته شرکت پیشرفت دهنده رابط کاربری رو به صورت منظم بهتر کرده و پیشرفت داده، هر چند این تغییرات در اول واسه خیلی از کاربران ناخوشایند بودن اما گذشت زمان مشخص کرد که انجام شون ضرورت داشته و همه مواردی موثر به حساب اومدن.

نسخه آنلاین آفیس وزنه دیگریست که دلیل شده نتیجه کار ردموندیا از رقبایش پیشی بگیره؛ آفیس آنلاین به افراد جور واجور اجازه میده تا با در اختیار داشتن تنها یه کانکشن اینترنت بتونن از کلیه قابلیتای مجموعه نرم افزاری یاد شده استفاده کنن.

آخرین عامل موثر هم ترکیب OneDrive در وسایل جور واجور آفیس بوده تا کاربران بتونن به آسونی از فایلا و اسناد خود روی این سرویس فضای ذخیره سازی ابری نسخه پشتیبان جفت و جور کنن.

نگفته نمونه که سرویسایی مانند دراپ باکس و گوگل درایو هم کار خودشون رو خوب انجام میدن، اما اگه کاربر ویندوز هستین و می خواین به آسونی اسناد آفیس شما در کامپیوترای جور واجور سینک و بروزرسانی گردند به یقین OneDrive بهترین گزینه ممکنه.

ردموند دورازه هاش رو به روی همه می گشاید

وقتی مایکروسافت فهمید که در بازار موبایل تاثیرگذاری مشابه اندروید و iOS رو نداره عکس العمل اولیش این بود که با اتخاذ مواضعی دفاعی از اجناس اصلی خود مراقبت به عمل آورد. در اول حتی بعضی ایده ارائه شدن نرم افزار Word به صورت رایگان و آنلاین رو مسخره می دونستن، اما مایکروسافت کم کم اونو عملی کرد و بازخوردها هم تغییر کرده و به طور کاملً مثبت شدن.

حالا خوبیش اینه همین مسئله سرآغازی بود بر تغییر طرز فکر ردموندیا؛ اونا چند سال گذشته رو صرف پیشرفت و ارائه نرم افزارها و سرویسای آنلاین رایگان کردن و حاصل این موضوع هم مواردی مانند اسکایپ، وان درایو و… بودن. حالا تماشاگر گستردگی حضور اپلیکیشنای مایکروسافت در پلتفرمای اندروید و iOS هستیم و بخش باحال تر قضیه هم در اینجاس که این اپا خوب امور محوله رو به آخرسر رسونده و کاربران از اونا رضایت تموم و کمال دارن.

این تغییر روش از طرف مایکروسافت دلیلی بوده تا کسائی که به سراغ iOS و اندروید می رن با کمک اپای آفیس و سرویس وان درایو، جذب مجموعه دیگری به غیر از مجموعه نرم افزارهای آفیس نشن. ً یادتون نره که آفیس به پیش احتیاجی با اسم ویندوز نیاز داره، پس می تونین حالا خوب درک کنین که غول نرم افزاری ردموند چیجوری از مهم ترین محصولاتش با گشودن دروازه های خود به روی کاربران بقیه پلتفرما مراقبت کرده و اجازه نداده به بازارشان خدشه ای وارد شه.

بعضی وقتا ویندوز تنها راه حله

OS X واسه خیلی از کاربران متوسط خونگی بهترین گزینه ممکن حساب می شه. تعدادی از قابلیتا مانند وسیله اسپات لایت کارکرد بهتری از چیزی که در ویندوز به عنوان راه حل مشابه عرضه شده ارائه می کنن. ً اگه یکی از گجتای موبایلی مانند آیپد و یا آیفون رو ابتیاع کرده باشین سیستم عامل اپل یکی از بهترین همسان سازیا و سازگاریای ممکن نرم افزاری رو با اونا به نمایش میذاره.

اما وقتی که نوبت به کارای جدی می رسه، مثلاً ترسیم نقشه های مهندسی، ساخت مدلای سه بعدی، به کار گیری بعضی سخت افزارهای خاص و… ویندوز هنوز برتری داره و گزینه بهتر تره. این گفته بدون معنا نیس که OS X و یا حتی لینوکس در موارد نامبرده توانایی عرض اندام رو ندارن، مسئله اینجاس که امور قبلا گفته شده با در نظر گرفتن وسایل موجود واسه ویندوز در این سیستم عامل بسیار ساده تر و راحت تر پیش می رن.

در ویندوز نباید نگران نبود خونده شدن فرمتا باشین چون با در نظر گرفتن حجم انبوه کاربران حتماً کسی واسه فرمت نامعلوم مورد توجه شما ابزاری مناسب رو تولید کرده. هم اینکه ضرورتی نداره از نسخه های قدیمی تر آفیس یا نمونه های مشابه اوپن سورس که کارایی کافی رو ندارن استفاده کنین، یادتون نره که وان درایو در همه لایه های سیستم عامل حاضره و از همه مهم تر واسه تعدادی از نرم افزارهای کلید و مهم نباید دست به دامن وسایل مجازی سازی یا همون ویرچوال ماشینا بشوید.

مایکروسافت ویندوز رو با هدف بالا بردن بهره وری کاربرانش پیشرفت داده و بهینه سازی می کنه، از همین جهت شاید جلوه های چشمی و افکتا به پای بقیه اجناس مشابه نرسند. هدف اصلی در سیستم عامل ساخته و پرداخته شده به وسیله ردموندیا انجام امور مهم و کلیدیه و طبق اینجور نرم افزار بزرگی که افراد زیادی به اون تکیه کردن به این سادگی از دور رقابت خارج نمیشه.

شاید در مورد ویندوز اشتباهاتی اتفاق افتاده باشه ولی مایکروسافت و مدیران الان اش اونقدر درایت دارن که حتی در اشتباهات شون هم نکاتی رو پیدا کرده و با انجام اصلاحات اونا رو تبدیل به کارتایی برنده کنن.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *