رئیس جمهوری: برای پیشرفت علم در دنیا از کسی اجازه نمی گیریم

رئیس جمهوری: برای پیشرفت علم در دنیا از کسی اجازه نمی گیریم

امروز در سالن اجلاس بزرگان مراسمی به مناسبت بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی برگزار شد. در این اتفاق رئیس جمهوری و وزیر ارتباطات در سخنانی از برنامه های علمی و فضایی خبر دادن.

در حاشیه مراسم نامبرده نمایشگاه نتیجه های فضایی کشور برپا شده بود که در اون ماکت کاوشگرها و ماهواره های جور واجور کشور به همراه ماک آپ اولین فضاپیمای سرنشین دار ایرونی در برابر دید مسئولان و حاضران در بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی قرار گرفت.

رئیس جمهوری اعلام کرد: ملت ایران به همراه محققان و محققان بخش صنعت و ماهواره بر این عقیده استوارند که تصمیماتی قاطع واسه پیشرفت و سلطه در این فناوری بگیرن.

روحانی اضافه کرد: قرآن مجید به ما میگه شما می تونین از همه قطره هایی که در فضا هست عبور کنین، که این گذر، سخته و باید در اون نفوذ کرد. این بدون معناست که در این راه با مشکلات مختلفی روبرو هستیم و باید از اونا بگذریم.

در ادامه با سایت ما همراه شید.

ایشون گفت: واسه این کار نیاز به تسلط بر علوم داریم که این وابسته به برنامه ریزی، هدف یابی و رسیدن به همه اهدافه. امروز در مجموعه علم فضایی وقتی تموم تحقیقات رو در کنار هم قرار می دیم واسه ما روشن می شه که چه می خوایم.

رئیس جمهوری گفت: علم هوافضا یه علم راهبردیه و کشوری که در این میدون وارد می شه در واقع بعدی از قدرت ملی خود رو پیشرفت داده.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: برنامه دولت اقدام واسه تولید واکسن در داخل کشور بوده که در این راه قدم به قدم پیش میریم. در مورد ژنتیک هم حرکت سریعی داریم و حالا خوبیش اینه علما و فقها هم در این بخش علمی درب رو به روی تکنولوژی باز گذاشتن.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن: در دولت یازدهم در مورد هسته ای پیشرفت بسیار مهمی کردیم ولی مذاکرات پر سر و صدا، دلیل شده این فعالیتا  تحت تاثیر  قرار گیرد وگرنه با شتاب بیشتر در این مورد فعالیت می کنیم.

حسن روحانی رئیس جمهوری

حسن روحانی رئیس جمهوری

نه فقط در دولت یازدهم بلکه در جمهوری اسلامی واسه پیشرفت در علم از کسی اجازه نمی گیریم و نمی گیریم. به دلیل اینکه با دنیا تعامل کنیم، علم رو کنار نمی ذاریم . البته بعضی وقتا دشمنان ما میخوان در پیشرفت علمی واسه فشار به مردم بهونه جویی کنن که دولت به هانها رو از دست دشمن میگیره.

رئیس جمهوری درباره سرنوشت سازمان فضایی توضیح داد: دولت یازدهم فهمید که علوم فضایی کشور از نظر ساختاری به هم ریختگی داره و از هرجا تیکه ای رو جمع کردن تا پیشرفت بیشتر شه، ولی ما دیدیم خیلی از مراکز علمی باید زیر نظر مسئول مستقیم باشه تا بهتر پیشرفت کنه و به خاطر همین سازمان فضایی و پژوهشگاه مربوطه رو در اختیار وزارت ارتباطات قرار دادیم.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: البته دانشگاه ها هم باید به فعالیت خود ادامه و از این رو سازمان ملی فضایی رو در اختیار معاونت علمی قرار دادیم تا هماهنگیا لازم رو بکنه.

واعظی:علوم فضایی در دنیا، هرساله ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد داره

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم اعلام کرد: تو یه سال و نیم گذشته گامای خوبی در مورد فناوری فضایی در کشور بر داشته شده که این کار همگام با افزایش رقابت و سرمایه گذاری روی ماهواره ها در دنیا بوده.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

سرمایه گذاریای این زمینه تا جایی با رشد مواجه شده، که الان در دنیا هرساله ۳۰۰ میلیارد دلار از راه فضا درآمدزایی می کنن، که ۶۰ درصد اون برابر ۱۹۰ میلیارد دلار از محل ماهواره ها هستش. الان ۱۲۰۰ ماهواره از ۵۰ کشور در فضا فعال هستن که ۹ عدد از اونا مربوط به کشورای همسایه ایرانه.

ایشون گفت: تا الان ۲۰ هزار کانال تلویزیونی در دنیا با ۲۵۰ ماهواره فعال برقرار هستن. به دلیل اهمیت موضوع فناوری فضایی بیشتر کشورها تلاش دارن تا در این بخش جایگاهی داشته باشن و از این رو رقابت در این میدون جدیه.

وزیر ارتباطات به برنامه های ملی واسه علم فضا اشاره کرد و گفت: برنامه ۱۰ ساله اول در حال پایانه و در برنامه ۱۰ ساله دوم از همه توان کارشناسان واسه رسیدن به اهداف، به طور جدی استفاده می کنیم. دیگه وقت اون شده که فاز اول برنامه های فضایی کشور،که بیشتر جنبه آزمایشی داشت، رو پشت سر نهاده و ار فناوری فضایی، استفاده کاربردی و قابل لمس تری کنیم.

واعظی تاکید کرد: با در نظر گرفتن نیازای ملی باید در بخش پرتاب ماهواره اقدامات جدی تری صورت پذیرد. در وزارت ارتباطات هم احساس می کنیم بدون ماهواره همه امور قابل پیگیری نیس.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *