خانه تکانی اساسی برای نوروز

خانه تکانی اساسی برای نوروز

با نزدیک شدن به پایان سال، خیلی از خونواده های ایرونی با تمیز کردن خونه هاشون به استقبال نوروز می رن. اما یه خونه تکونی کم دردسر و موندگار اصول خودشو داره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر- عطیه همتی: «خونه تکونی» از اون رسمای قدیمی و سخته که مادرهای خونه هرساله افراد خانواد رو واسه یه تکون اساسی به خونه بسیج می کنن. اما همیشه یکی از مشکلات بزرگ بعد از خونه تکونی که تبدیل به یه نگرانی واسه خانمای خونه می شه برگشتن خونه به حالت اول در کوتاه مدته. طوری که شاید بعد از تعطیلات نوروزی هیچ اثری از خونه تکونی و تلاشای اولیه در ظاهر خونه مشاهده نشه. اینطور وقت هاست که خانمای خونه همیشه خودشون و بقیه رو سرزنش می کنن و براشون این سوال پیش میاد که به چه دلیل تلاش هاشون بی ثمر بوده؟ بی ثمر بودن تلاش شما هیچ ارتباطی با تلاش شما نداره و شما فقط دارین هرساله بر روش اشتباهتان اصرار می کنین. این بار واسه خونه تکونی سال نو روش جدیدی رو انتخاب کنین.

خونه تکونی نوروز

هنر دورانداختن رو در خود تقویت کنین

خونه تکونی نوروز

شما قبل از هرکاری نیاز دارین بدونین که چه چیزایی رو باید دور بندازید و چه چیزایی رو باید نگه دارین. دورانداختن مهم ترین اصل واسه شروع یه خونه تکونی حسابیه. مطمئنا در خونه شما وسایلی هست که هربار دیدنشون شما رو ناراحت می کنه اما هربار نمی دونین با چه بهونه ای اونا رو دور بندازید. حالا وقت اون هستش که تصمیم سختی بگیرین و از دست چیزایی که زندگی تون رو حسابی شلخته کرده خودتون رو رها کنین.باور کنین لباسی که دو ساله به اون دست هم نزدین دیگه به کار شما نمیاد. اگه کتابی رو چندین ساله نخوندین دیگه نمی خونین. از وسایل برقی شکسته شده و غیرقابل تعمیر دل بکنین. شما هیچ وقت دوباره اونقدر لاغر نمی شین که لباسی رو که چندسال در کمد نگه داشتین به تن کنین. هرزمان لاغر شدید لباسای بهتری انتخاب کنین. زود دست به کار شید اگه شما از این وسایل استفاده نمی کنین حتما بعضیا هستن که به اونا احتیاج داشته باشن. در دور انداختن و یا جدا کردن یه اصل هست. چیزی که شما رو خوشحال نمی کنه باید کنار بره.

لوازم هماهنگ باید کنار هم قرار بگیرن

خونه تکونی نوروز

یکی از معضلات بزرگ در خونه ها پراکنده گذاشتن وسیله های مشابهه. شاید شمام چندین وسیله هماهنگ رو در نقاط جور واجور از خونه تون نگهداری می کنین. باور کنین این کار اشتباهه اگه درست بود که دیگه احتیاجی واسه خوندن این متن نداشتید. پس قبول داشته باشین که لوازم آرایشی بهداشتی شما باید فقط تو یه مکان نگه داشته شن. کتاباتون باید تو یه محل قرار بگیرن. مدارک شما نباید در هر گوشه از خونه پخش باشن تا در وقتی که به اون احتیاج دارین زمین و زمان رو زیر و رو کنین. ما به شما قول می دیم که با رعایت این اصل تغییر عجیبی در خونه شما اتفاق میفته.

هروسیله باید جای مشخصی داشته باشه

خونه تکونی نوروز

حتما شمام براتون اتفاق افتاده که واسه پیدا کردن یه وسیله خونه رو زیر و رو کنین اما نتونین اثری از اون پیدا کنین. یا اینکه یادتون بره یه وسیله مورد استفاده روزمره مثل ساعت و یا حلقه ازدواج رو در چه محلی قرار دادین. حالا وقت اون هستش که واسه همیشه خودتون رو از دست این موضوع خلاص کنین. دلیل خیلی از به هم ریختگیا در خونه نداشتن جای مشخص وسیله های خانه س. خیلی از وسیله های خونه ما جای مشخصی ندارن و هربار بعد از استفاده به گوشه ای انداخته می شن. شما باید واسه دانه دانه وسیله هایی که وارد خونه تون می کنین جای مشخصی پیدا کنین و هربار بعد از استفاده اون وسیله رو در جای مشخص بذارین. اگه این کار رو انجام بدین فقط یه عمل تکراری «گذاشتن» و «برداشتن» رو انجام می دید. دیگه هیچ وسیله ای رو گم نمی کنین.

اضافه خرید نکنین

خونه تکونی نوروز

لازم نیس. ۱۰ رول دستمال کاغذی و یا چندعدد شوینده بخرین. مطمئن باشین سوپرمارکت و یا فروشگاه محله شما سرجایش می مونه. داشتن چندبسته صابون فقط فضای خونه شما رو محدود می کنه و موجب شلختگی می شه. پس بهتره خودتون رو مقید کنین که به اندازه خرید کنین. هم جیبتون رو یه جا خالی نمی کنین و هم خونه تون رو مرتب تر نگه می دارین.

به جای تمیز کردن اتاقای جور واجور، به وسایل فکر کنین

خیلی از ما فکر می کنیم بهتره واسه شروع کردن خونه تکونی و یا منظم کردن خونه اول یکی از جاها رو واسه شروع انتخاب کنیم و بعد به محل بعدی بریم. این کار به طور کامل غلطه. به جای اینکه فکر کنین امروز اتاق نشیمن و بعد از اون اتاق خواب رو تمیز می کنین.به این فکر کنین که یه روز رو به مرتب کردن لباسا، روز دیگه رو به ظروف و روز بعد رو به کتابهایتون اختصاص بدید. با این کار همه وسایل هماهنگ رو در مکانای جور واجور قرار نمی دین. بلکه کلا واسه یه نمونه از وسایل یه تصمیم اساسی می گیرین و به طور یهویی از دست مرتب کردنشون خلاص میشین.

حالا شروع به کار کنین:

خونه تکونی نوروز

حالا زمان اون رسیده که کار رو شروع کنین. قبل از هر عملی به این فکر کنین که واسه چه می خواین خونه تون رو تمیز کنین؟ فقط به خاطر اینکه سال جدید رو با خونه تمیز شروع کرده باشین؟ یا اینکه مهمون هاتون خونه شما رو مرتب ببینن. هیچ کدوم از این حرفه ها بهونه خوبی واسه اینکه همیشه یه خونه مرتب داشته باشین نیس. بهتره این بار تصمیم بگیرین که واسه رسیدن به هدف والاتری خونه خود رو تمیز کنین. به این فکر کنین که تو یه خونه همیشه مرتب می تونین رشد و رشد بیشتری داشته باشین. می تونین کارایی رو انجام بدین که قبل از این وقت اون رو نداشتید. انگیزه شما در خونه ای که همه چیز سرجای خودش قرار داره بسیار بالاتر از اون هستش تا در خونه ای زندگی کنین که هر لحظه امکان به هم ریختنش هست. پس این بار با انگیزه یه زندگی سالم تر و سرحال تر مراحل خونه تکونی خود رو طی کنین.

لباسا

*بیشترین حجم از لوازم شخصی یه فرد در خونه رو لباسا تشکیل میدن. لباسا بیشتر حجم از کمد و کشوهای خونه رو هم به خودشون اختصاص میدن. واسه همینه که به هم ریختگی کمد لباس هاتون می تونه یه خونه رو به هم بریزه. واسه مرتب کردن لباسای خونه همه رو یه جا روی زمین بریزین. تلاش کنین هیچی رو از قلم نندازین. اون وقت اونا رو دسته بندی کنین. جورابا، لباسای زیر، لباسای خونگی، لباسای رسمی و بیرون پوش، لباسای مجلسی و مهمانی.

خونه تکونی نوروز

*حالا بشینین و به تپه های کوچیکی که درست کردین نگاه کنین. به نظر شما وجود این حجم از لباس لازمه؟ دریکسال گذشته کدوم لباسا رو اصلا به تن نکردین؟ لباسای فرسوده تون رو نگاه کنین و بگید واسه چه اونا رو نگه داشتین؟ کدوم لباسا قابل استفاده هستن اما به اندازه شما نمی خورن؟ بهتره با خودتون روراست باشین و به اصل اول پاکسازی فکر کنین. چیزی که شما رو خوشحال نمی کنه و همیشه نمی دونین با اون چه کنین باید کنار بره. حتما کسائی هستن که به لباسای قابل استفاده شما که با هربهانه ای کنارشون گذاشتین احتیاج دارن.

خونه تکونی نوروز

*بهترین روش واسه نگهداری لباس آویزون کردنه. اما هیچ وقت ما واسه آویزون کردن همه لباس هامون جا نداریم. پس بهتره لباسایی رو که شک نداشته باشین می خواین آویزون شن رو روی چوب لباسی آویزون کنین. بعد به ترتیب قد و استفاده در کمد لباس بشینین. بهتره قدبلندها مثل مانتو، بارانی، پالتو در گوشه سمت راست و قدکوتاها از سمت چپ چیده شن. لباسای مشابه رو کنارهم آویزون کنین. پیراهنا کنار هم، شلوارها کنار هم.

خونه تکونی نوروز

*حتما کشوی کمد شما بعد از جدا کردن لباسای اضافی از شما ممنون هستن. این بار به جای تا کردن لباسا به روش فروشگاه ها روش دیگری رو امتحان کنین. لباسا رو به شکل عمودی داخل کمد لباس تون بچینید. طوری که با یه نگاه همه لباس هاتون رو ببینین. این روش فوق العاده س و حجم بسیار کمتری از کشوی شما رو اشغال می کنه.

*بهتره لباسا، شلوارها، روسریا در ردیفا و حتی کشوهای جداگونه ای قرار بگیرن.

کتابا:

*به قفسه کتاب هاتون با دقت نگاه کنین. این همه کتاب بی مصرف که فقط هربار زحمت جا به جا کردن و یا خاک گیری دارن شما رو اذیت نمی کنه. کتاب درسی بی مصرف ای که دیدنش شما رو کلافه می کنه لزومی نداره که در کتابخونه شما باشه. شما هیچ وقت به سمت کتابی که ۱۰ ساله اون رو نخوندین نمی رین. پس بهتره فرصت خوندن اون کتاب رو به کس دیگه ای بدین. دوباره به اصل اول مراجعه کنین.

خونه تکونی نوروز

*لابه لای کتاباتون پره از کاغذپارهایی که به اونا احتیاج ندارین. فوری از دست اونا خلاص شید.

*کتابای شعر، رمان، آموزشی و موضوعات جور واجور رو از هم تفکیک کنین و تلاش کنین نسبت به ضخامت به طور هماهنگ بچینید.

*اصلا کتابها رو روی هم انباشته نکنین.این تصویر به هرشکلی که باشه بسیار بی نظم جلوه می کنه. بهتره کتابا به صورت عمودی در قفسه هاتون چیده شن.

*سندها، مدارک، قبوض آب و برق و تلفن، دفترچه راهنما و گارانتیا، شناسنامه، دفترچه بیمه اصلا قشنگتر نیس که کنار کتابخونه شما باشن. بهتره اونا رو تو یه پوشه و به صورت جدا شده از هم بذارین تا از خطر پنهون شدن در امان بمونن.

ظروف

*هممون یه سری ظروف داریم که فقط هنگام خونه تکونی اونا رو می بینیم و هربار بعد از شستن دوباره سر جاشون می ذاریم. به این فکر کردین وقتی از اونا استفاده می کنین به چه دلیل باید بخشی از وقت و زندگی شما رو پر کنن؟ اگه تا الان از اونا استفاده نکردید پس هیچ وقت دیگه سراغشون نمی رین. پس بهتره به خودتون وعده استفاده ندین.

خونه تکونی نوروز

*کابینتای پریشون آشپزخانه به معنی اون هستش که هر وسیله جای مشخصی نداره و هربار تو یه بخش قرار میگیره. واسه هرچیزی حتی کوچیکترین ظرف خود یه جای مخصوص مشخص کنین.

خونه تکونی نوروز

*بعد از دور انداختن وسایلی که لازم ندارین بهتره حموم خونه رو خلوت کنین و تموم ظروف خونه رو یه بار با مواد شوینده ای قوی تر از چیزی که به طور روزانه استفاده می کنین بشورید. بعد ظروف رو در محوطه بزرگی پهن کنین تا خشک شن. حالا با به کار گیری نکاتی که تا الان خوندین از نو کابینت هاتون رو تمیز کنین.

خونه تکونی نوروز

*ادویه های اضافی، حبوبات بی مصرف فقط موجب اومدن پشه، موجودات موذی در مهم ترین بخش خونه می شن.

*ظروفی که کمتر استفاده می شن باید کابینتای بالاتری قرار بگیرن و ظروف پر استفاده در قسمت پایین قرار بگیرن.

*بهتره از وسیله های انبارسازی و تفکیک استفاده کنین. مثل ظروف پلاستیکی تفکیک قاشق، چنگال، چاقو . هم اینکه می تونین جعبه های کفش بی مصرف رو کادو کنین و دستمالای آشپزخانه رو واسه نظم بیشتر درون اون نگهداری کنین.

*تمیز کردن یخچال یکی از مهم ترین نکاتیه که باید به طور کوتاه یه بار در هفته و به طور جدی تر ماهی یه بار انجام شه. این کار علاوه بر تمیزتر شدن یخچال هربار به شما یادآور می شه که به اندازه خرید کنین.

متفرقها:

همه افراد در کمد و کشوهایشان وسایل متفرقه ای دارن که بیشتر به اونا علاقه مند هستن و یا اینکه فکر می کنن باید از اونا نگهداری کنن. اما واقعا نمی دونن با اونا چه کنن و هربار دیدن این وسیله ها به جای اینکه اونا رو خوشحال کنه بیشتر موجب ناراحتی می شه. حالا وقت اون هستش که درباره این وسایل یه تصمیم اساسی بگیرین.

خونه تکونی نوروز

*کشوی میز و یا کمدتون رو باز کنین. حتما در نگاه اول وسایل و خرده ریزهایی رو مشاهده می کنین که حتما باید دور انداخته شن.

*هدیهایی که هیچ وقت از اونا استفاده نکردین و یا به هر دلیلی سالهاست در گوشه ای نگهداری می شن مزاحمای همیشگی خونه شما هستن. اگه نمی خواین از اونا استفاده کنین بهتره اون رو به کسی که نیاز داره هدیه بدین. به خودتون قول بدین که در خونه اونا رو نگه نمی دارین.

*حتما در میز توالت شما پره از عطر و ادوکلنایی که تموم شدن و یا تاریخ انقضای اونا گذشته س. یا لوازم آرایشی که از اونا استفاده نمی کنین و فاسد شدنه. از خودتون پرسیده اید که اونا رو واسه چه نگه داشتین؟

*پول خرده ها در هرجای خونه پراکنده می شن. بهتره همین الان جعبه ای واسه نگهداری از اونا در نظر بگیرین. چه خوب که این جعبه بتونه صدقات شما رو هم نگهداری کنه. تلاش کنین محتویات این جعبه رو دست کم ماهی یه بار به صندوق صدقات و یا مراکز خیریه برسونین.

*وسایل شکسته رو بیخود نگهداری نکنین چون جز اینکه هربار با دیدنشون خاطر خود رو آزرده کنین هیچ فایده دیگری نداره. پس خودتون رو با دور انداختن وسایلی که قابل تعمیرهم نیستن راحت کنین.

خونه تکونی نوروز

واسه بهتر کار کردن این نکات رو رعایت کنین:

*بهتره قبل از شروع کار، کارایی رو که به ذهنتون می رسه فهرست کنین و روی یخچالتان نصب کنین و بعد از به آخر رسیدن هر مرحله کنارش یه تیک بزرگ بزنین. اما بدونین همه کارای خونه به چیزایی که نوشتید محدود نمی شه.

*در زمان انجام کار جمله « بعدا این کار رو انجام میدم» و « الان موقع این کار نیس» رو از ذهنتون به طور کامل بیرون کنین.

*از کارای سخت تر شلوغ کنین. چون پاکسازی قسمتای به هم ریخته تر به شما انرژی خیلی بالایی میده. پس وسیله های اتاق نشیمن رو واسه آخرین مرحله بذارین.

خونه تکونی نوروز

*جعبه های کفش بهترین جعبها واسه نگهداری منظم جورابا و لباسای ریز و حتی خرت و پرت هاتون هستن. اگه ظاهرشون رو دوست ندارین می تونین با به کار گیری کاغذای رنگی به اونا روح تازه ای بدین.

*هربار که واسه دورانداختن یه وسیله ای که نمی دونین با اون چه کنین دچار اختلاف شدید به این فکر کنین که باید بین همیشه تمیز بودن خونه و نگهداری از اون وسیله یکی رو انتخاب کنین.

*دستمال هاتون رو بدون این دست اون دست کردن بعد از کار بشورید و خشک کنین.

*از قبل چند کیسه زباله بزرگ بخرین و دور ریختنی هاتون رو داخل اونا بریزین. یکی از لذتای خونه تکونی بردن این کیسه ها به بیرون از خانه س.

*تا می تونین وسایل جور واجور و هم جهت رو تفکیک کنین. اونقدر که به این نتیجه برسین تفکیک بیشتر از این ممکن نیس. وسیله های تفکیک کننده هم مانند تخته های تفکیک کننده و یا قفسه ها می تونن به نظم خونه شما بیشتر کمک کنن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرگزاری مهر

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *