خانه تکانی، این بار دل ها

خانه تکانی، این بار دل ها

هرجا که این روزا قدم می گذاری، زمزمه ی نو شدن و جابه جایی می شنوی. بهار همه رو به حرکت، جنبش و جنب و جوش مجبور می سازه و…

 

 

 

صدای پای بهار میاد؛ صدای تغییر، آب شدن کم کم برف ها، نغمه ی گوش نواز جویبارهای کوچیک و پیچ درپیچ، ترنم دلچسب آواز روح بخش پرندگانی که از لونه های شون بیرون زده ان یا از سفری طولانی به مأمن سال پیش خود برگشته ان؛ همه چیز در حال تغییر ست. آدم، طبیعت، کائنات و چه انتخاب زیبایی واسه نو شدن سال و تغییر سال در بهترین زمان ممکن؛ اون جا که منجمین هم انگشت به دهن مونده ان، فقط از ایرانیان هنرمند و علم محور برمی آمده و…

 

 

هرجا که این روزا قدم می گذاری، زمزمه ی نو شدن و جابه جایی می شنوی. بهار همه رو به حرکت، جنبش و جنب و جوش مجبور می سازه و…

و در این میان، خیلی از مادرها و اعضای خونه، کلمه ای رو یا بهتر بگیم عبارتی رو همیشه تکرار می کنن؛ «خونه تکونی!» مراسمی ست واسه خود که گاه روزا و ساعت های متمادی، وقت و انرژی رو باید صرف اون کرد؛ رسم و عملی قشنگتر، پسندیده و دوست داشتنی با تموم مشقات و زحماتی که به همراه داره.

خونه تکونی، از شستن و تمیزکردن شروع می شه و تا بازسازی و تغییر دکوراسیون و… ادامه می یابد اما امسال بیاییم یه خونه تکونی به خونه تکونی های هر ساله ی خود اضافه کنیم؛ یه خونه تکونی که روح و روان خسته ی ما رو پس از یه سال به طرز معجزه آسایی متغیر و دوست داشتنی کنه. این خونه تکونی برخلاف خونه تکونی های دیگه، نه زحمت داره و نه نیاز به مادیات! انتظار کمک از هیچ کس هم نخای داشت. اصلاً به تنهایی، هر انسانی قادر به انجام اون هستش.

 

 

در این بهار می خواهیم دونسته و نه از روی احساس و چشم وهم چشمی، دست به یه خونه تکونی اساسی بزنیم؛ خونه تکونی از نوع شخصی و منحصربه فرد. خونه تکونی، اون هم از ریشه و پایه. می خواهیم در این خونه تکونی، همه چیز رو دچار تغییر کنیم اما تغییر نگاه و دیدگاه.

در آستانه ی بهاری دیگه، به خود بیاییم و خوب و عمیق فکر کنیم، به گذشته ها برگردیم، ناراحتی ها، بغض ها و کینه ها، کمبودهای عاطفی و پریشونی های روحی، همه و همه رو در مقابل دیدگان خود بذاریم و ببینیم چه چیزایی خونه ی دل رو به مکانی تلخ و سرد مبدل ساخته؟ خونه ی دل باید ساده باشه، صمیمی و آروم، خالی از شکل های جور واجور بغض ها و کینه ها و پر از محبت ها و دوست داشتن ها. خونه ی دل باید صاف باشه و صیقلی، گرم باشه و مهربون و درآخر، خونه ی دل باید زیباترین و بانشاط ترین جلوه های چشمی و الهی رو دارا باشه. پس در این بهار دل انگیز، هیچ کجا واسه خونه تکونی، مناسب تر و واجب تر از دل نیس.

 

 

– دستور اول در خونه تکونی دل ها، بیرون ریختن همه ناب سامانی ها، خاطرات بد و آزاردهنده و ناراحتی هایی ست که سالیان ساله اون رو در دل نگاه داشته ایم. پاک کردن دل از بغض ها، حسدها، کینه ها و مشکلات، نباید وقت خیلی از ما رو به خود اختصاص بده. کارای بسیار زیادی ست که باید در آستانه ی بهار دل انگیز انجام پذیرید و «خونه تکونی دل ها» تنها یکی از اون هاست.

 

 

به گوشه گوشه ی دل سر می زنیم، پلیدی ها رو با هوشیاری، هر کجایی که خود رو مخفی کرده باشن، می یابیم و اون ها رو با معجونی از لبخند، مهربانی و بخشش، از دل بیرون می رانیم. این خونه تکونی، کار خیلی سختی نیس و باید در عین ظرافت و دقت، به سرعت انجام شه. تموم جغرافیای دل رو باید جست، سر زد و از درونیات اون باخبر شد. از امسال، دیگه دل ها جایی واسه نگاه داشتن بدی ها و ناراستی ها نیس. 

خونه تکونی رو از بیرون روندن ها شروع کردیم و حالا نوبت جابه جایی ها و تغییرات وسیع و اساسی ست! خونه تکونی دل با بیرون روندن همه بدی ها و جانشین کردن هر اون چه نام و نشانی از خوبی ها داره، به انتهای خود نزدیک می شه و با چند جابه جایی کوچیک، دست کم واسه یه سال آینده، دل رو از گزند پلیدی ها رهایی می بخشیم.

 

 

یادمون باشه خونه ای قشنگتر و دوست داشتنی ست که صاحب خونه اش دلی پاک، مهربون، آروم و خالی از همه بدی ها داشته باشه. هیچ گاه نباید از یاد برد نوبتی هم اگه باشه، امسال نوبت خونه تکونی دل هاست! خونه هرچند قشنگتر، خونه هرچند خوش آب ورنگ و خونه هرچند شیک و باشکوه، وقتی زندگی در اون لطف داره که ساکنانی داشته باشه با دل هایی مهربون و خالی از همه بدی ها. واسه لذت بردن از خونه ای که در اون روزگار می گذرانیم، امسال قبل از خونه تکونی، به سراغ دل های مون بریم و خونه تکونی رو از دل های مون شروع کنیم که مهم تر از خونه تکونی نوروزی، خونه تکونی دل هاست. عید شادمانگی ها و شادی آفرینی ها مبارک.

 

 

 

منبع:سیمرغ

 

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *