خال‌های خود را جدی بگیرید

خال‌های خود را جدی بگیرید

خال های پوستی معمولا زائده هایی بی آزار هستن، اما بعضی وقتا این خال ها مشکلاتی مثل سرطان پوست بوجود می بیارن و از این رو باید مورد توجه قرار گیرند.

 

 

 

خال؛ بعضی وقتا زیباست و حتی احساسات لطیف شاعرانه رو تحریک می کنه، بعضی وقتا صاحبش دوستش نداره و اون رو به دست لیزر می سپارد تا از اون هیچ نشانی باقی نمونه، اما بدترین حالت اون هنگامه که یه خال سرطانیه یا سرطانی می شه.

 

در هر حال اولین و عاقلانه ترین کار در روبرو شدن با یه خال پوستی اون هستش که از بی ضرر و زیان بودنش مطمئن شیم. واسه انجام این کار هم اولین قدم اون هستش که مطمئن شیم خال مزبور مادرزادیه و یا تازگی روی بدن ظاهر شده.

 

در مورد خال های تازه پیشنهاد اکید اون هستش که حتما واسه معاینه شون به دکتر متخصص پوست مراجعه شه، به خصوص اگه ظاهری مشکوک داشته باشن.

خال های مادرزادی رابشناسیم

 

در مورد خال های مادرزادی، اولین قدم تشخیص اون هاست. واسه این کار، یه روش ساده هست. عکس های نوزادی تون رو پیدا و با دقت بررسی شون کنین. خال های مادرزادی یا ملانوسینیک ها، همون طور که از اسمشون پیداست همون خال هایی هستن که از اول تولد با شما همراه می شن و البته با احتمال خیلی کم ممکنه پس از تولد هم در یکی دو سال اول زندگی به وجود آیند که در این صورت به اونا ملانوسینیک های تاخیری گفته می شه.

 

خال ملانوسینیک در واقع حاصل افزایش خوش خیم سلول های رنگدونه ای اپیدرمه که امکان داره در نواحی سطحی اپیدرم، درم یا هر دو و در ناحیه تنه، سر، گردن یا هر جای دیگه بدن اتفاق بیفته.

 

احتمال به وجود اومدن این خال ها معمولا تا ۶ ماهگی جنین هست. علاوه بر نقش پر رنگ وراثت در بروز خال های مادرزادی، به کار گیری بعضی داروها و بروز عفونت در بدن مادر ممکنه منتهی به یه جهش ژنتیکی و در نتیجه پیدایش این خال ها شه. در خیلی از موارد دیده شده که در سابقه فامیلی آدمایی که خال مادرزادی دارن، خال موروثی هست و می توان کس دیگه ای رو هم در خونواده یا بستگان ایشون یافت که خال مادرزادی داشته باشه.

 

خال های مادرزادی براساس اندازه اونا تقسیم بندی می شن: اگه اندازه این خال ها، زیر ۵/۱ سانتی مترمربع باشه، خال کوچیک و اگه بین ۵/۱ تا ۲۰ سانتی مترمربع باشه، خال متوسط و اگه بزرگ تر از ۲۰ سانتی مترمربع باشه، خال های مادرزادی بزرگ نامیده می شن.

 

خال های کوچیک و متوسط بیشتر گرد یا بیضی شکل و قرینه هستن و در زمان تولد کمی برجسته ان.

 

اما خال های بزرگ معمولا سطح بیشتری از بدن رو می پوشاند و به طور شایع در ناحیه کمر و باسن میشه دیدشون. حتی بعضی وقتا می توان ظهور این خال ها رو در ناحیه مودار سر هم دید.

 

البته در خیلی از موارد تعدادی خال کوچیک هم در دور و بر ضایعه بزرگ وجود دارن.

 

خال های بزرگ رو دریابید

به گفته کارشناسان اگه خال های بزرگ در ناحیه سر و گردن و خط وسط کمر به خاص روی ستون فقرات واقع شده باشن، خطر درگیری بافت های دور و بر مغز و نخاع بیشتر شده و انجام ام.آر.آی لازم می شه.

 

یادتون نره که خال های بزرگ پتانسیل تبدیل به بدخیمی از نوع ملانوم رو دارن. حتی در سنین بالاتر بحث درگیری بافت مغز و نخاع مطرح نیس بلکه ممکنه بالا رفتن فشار مایعات مغز و نخاعی هم در این افراد دیده شه.

 

درباره ایجاد ملانوم بدخیم به وجود اومده بوسیله خال های مادرزادی، توجه به این نکته لازمه که احتمال بروز ملانوم با اندازه خال رابطه نزدیکی داره و احتمال دچار شدن در کسائی که خال های کوچیک و حتی متوسط مادرزادی دارن، بسیار ضعیفه.

 

خال های مادرزادی با مساحت بیشتر از ۲۰ سانتی متر بالاترین خطر رو از نظر تبدیل شدن به بدخیمی دارن. البته خال های غیرعادی و بدشکل هم شانس زیادی واسه تبدیل به ملانوم دارن. دچار شدن به این نوع خال می تونه زمینه ارثی داشته باشه و در آدمایی که سابقه فامیلی اتفاق ملانوم در اونا هست، احتمال دچار شدن به ملانوم بالاست.

 

در هر صورت در مورد خال ها، چه مادرزادی بزرگ و چه خالی که به تازگی روی بدنتون آشکار شده به خصوص اگه ظاهر غیرعادی و بدشکلی داره، مراجعه به یه متخصص پوست رو یادتون نره.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *