خاصیت شنبلیله خشک شده چیست؟

خاصیت شنبلیله خشک شده چیست؟

تا حالا در مورد امتیازات شنبلیله چیزی شنیدین؟ اگه چیزی نشنیده اید زیاد نگران نباشین چون شما تنها نیستین. اما این موضوع بدین معنا نیس که در این بی اطلاعی به سر ببرین و در مورد این گیاه دارویی پر خاصیت اطلاعات به درد بخور به دست نیارین.

بیشتر کارشناسان پیشنهاد می کنن شنبلیله رو به طور منظم مورد استفاده بذارین. حتما از خودتون می پرسین به چه دلیل؟ چون شنبلیله امتیازات بسیار عجیبی واسه بدن داره و می تونه سلامتی شما رو از این رو به اونو سازه و زندگیتون رو عوض کنه.

همه اینا با خاصیت ضد التهابی مواد غذایی شروع می شه. همونطور که تحقیقات گذشته نشون میده، شنبلیله به کاهش التهاب داخلی و خارجی کمک می کنه، می تونه کارکرد جنسی و تولید مثلی شما رو بهتر کنه و واسه کودکان هم مغذیه.

اینا فقط بخشی از امتیازات این گیاه بودن.

در این مقاله تلاش می کنیم ۸ مورد از امتیازات شنبلیله رو با هم مرور کنیم.

شنبلیله چیه؟

شنبلیله یه گیاه هرساله با برگای سبز روشن و گلای سفید کوچکه. این گیاه در خونواده نخودها قرار میگیره و به عنوان greek hay هم شناخته می شه.

گیاه شنبلیله حدود دو الی سه فوت رشد می کنه و دانه های اون در برگیرنده ده الی بیست دانه اروماتیک زرد-قهوه ای و صاف کوچیک هستن.

دانه های شنبلیله طعم تلخی دارن و طعم اون مثل کرفس یا شکر سوخته س. همین امر باعث شده این گیاه یه داروی عالی واسه طب سنتی باشه. با اینحال شنبلیله وقتی که پخته می شه بوی بسیار خوبی داره و طعم اونم مطبوع هستش.

برگای این گیاه هم واسه پخت و پز استفاده میشن. شما می تونین شنبلیله رو به صورت خوراکی بخورین یا از اون خمیر درست کنین و واسه کاهش التهاب روی پوست خود بذارین.

عصاره شنبلیله رو میشه در صابونا و مواد آرایشی دیگه پیدا کرد. عصاره و روغن این گیاه خاصیت ضد میکروبی، انتی اکسیدانی، ضد دیابتی و فعالیت ضد توموری داره.

این گیاه بیشتر در آفریقای شمالی، خاورمیانه، مصر و هند کشت می شه و یکی از داروهای پرکاربرد در طب سنتیه. این گیاه به عنوان ادویه و طعم بخشی در گیاهان هم استفاده میشن و می تونه یه عامل لعاب دهنده به غذاها باشه.

جدول تغذیه ای شنبلیله:

یه وعده از دانه های شنبلیله یعنی یه قاشق غذاخوری از اون در برگیرنده مواد زیر هستش:

 • ۵ کالری
 • ۴ گرم کربوهیدرات
 • ۵ گرم پروتئین
 • ۷ گرم چربی
 • ۷ گرم فیبر
 • ۷ میلی گرم آهن (۲۰ درصد نیاز روزانه)
 • ۱ میلی گرم منگنز (۷ درصد نیاز روزانه)
 • ۱ میلی گرم مس (۶ درصد نیاز روزانه)
 • ۲۱ میلی گرم منیزیم (۵ درصد نیاز روزانه)
 • ۶ میلی گرم فسفر (۳ درصد نیاز روزانه)
 • ۱ میلی گرم ویتامین B6 (3 درصد نیاز روزانه)

۸ خاصیت و کاربرد شنبلیله:

خواص گیاه شنبلیله

خواص گیاه شنبلیله

با اینکه واسه شناسایی و تایید همه امتیازات موجود به تحقیقات بیشتری نیاز هست اما شنبلیله می تونه امتیازات زیادی واسه بدن داشته باشه. در ادامه تلاش می کنیم بعضی از تایید شده ترین امتیازات این گیاه رو با هم مرور کنیم.

 1. مشکلات گوارشی و سطح کلسترول خون رو بهتر کنه:

شنبلیله می تونه به مشکلات گوارشی زیاد مثل ناراحتی معده، یبوست و التهاب معده کمک کنه. مثلا فیبر محلول در آب شنبلیله در میان بقیه غذاها، به آرامش یبوست بیشتر کمک می کنه. این گیاه هم اینکه به درمان مشکلات گوارشی کمک می کنه و بیشتر در برنامه درمانی کولیت اولسراتیو به خاطر اثر ضد التهابی اش گذاشته می شه.

به نظر می رسه شنبلیله می تونه به آدمایی که مشکلات قلبی مثل سخت و سفت شدن شریانا و سطح بالای چربیای خاص مثل کلسترول و تری گلیسیرید رو دارن کمک کنه. این گیاه پتانسیل خوبی واسه کمک به افراد دیابتی از خود نشون میده.

واقعا یکی از تحقیقات انجام شده در هند نشون میده به کار گیری ۲.۵ گرم شنبلیله دو بار در روز واسه سه ماه به افراد دیابتی غیر وابسته به انسولین کمک می کنه به طور طبیعی سطح کلسترول خون رو به همراه تری گلیسیرید پایین بیارن و در عین حال اسیبی به کلسترول خوب خون وارد ننمایند.

 1. التهاب داخل بدن رو کم می کنه:

شنبلیله به التهاب داخل بدن کمک می کنه. این التهاب ممکنه در برگیرنده موارد زیر باشه:

 • زخمای دهانی
 • دملا و جوشا
 • برونشیت
 • عفونت بافتای زیر پوست
 • سل
 • سرفه طولانی
 • سرطان
 • مشکلات کلیوی

براساس تحقیقات انجام شده، شنبلیله صدها سال پیش هم به عنوان یه گیاه درمانی و با کیفیت از راه طب آئوردایی مورد استفاده قرار می گرفت.

از اونجایی که شنبلیله می تونه قند خون رو پایین بیاره واسه موارد زیادی مثل مدیریت مشکلات تغذیه ای و متابولیکی مثل دیابت عالیه.

این گیاه می تونه جذب قند در معده رو کندتر کنه. در طب سنتی چینی، این گیاه به عنوان حرکت دهنده بلغم شناخته شده و می تونه انرژی جمع شده رو ازاد کنه و التهاب موجود در بدن رو کم کنه.

 1. باعث افزایش میل جنسی در مردان می شه:

بعضی از کاربرده های شنبلیله واسه مردان در برگیرنده درمان مشکل نعوظ و بقیه مشکلات مردونه مثل طاسی سره. این موضوع بدین خاطره که شنبلیله می تونه میل جنسی و سطح تستوسترون رو زیاد کنه.

با اینکه استفاده کردن از درمانای طبیعی واسه بهبود بیماریا یا بهبود کارکرد جنسی به مشورت با دکتر نیاز داره اما مکملای جفت و جور شده از شنبلیله می تونه میل و تمایل جنسی رو در مردان زیاد کنه و یه درمان طبیعی واسه اینجور مشکلاتی باشه.

 1. جریان شیر رو در زنان شیرده بیشتر می کنه:

شنبلیله به زنان شیردهی که کمبود شیر دارن هم کمک می کنه. این گیاه می تونه منبع شیر زنان رو زیاد کنه چون مثل شیرآور عمل می کنه. شیرآور ماده ایه که به افزایش منبع شیر در سینه زنان کمک می کنه.

این کار باعث تحریک غدد تولید شیر می شه و می تونه در کمتر از ۲۴ ساعت تولید شیر رو بیشتر کنه. با اینکه واسه تایید موثر بودن و سالم بودن عصاره شنبلیله واسه زنان شیرده به تحقیقات بیشتری نیاز هست اما تحقیقات زیاد نشون میده این گیاه می تونه باعث افزایش شیر در زنان شه.

 1. باعث کاهش التهاب خارج از بدن می شه:

شنبلیله علاوه بر اینکه می تونه التهاب داخل بدن رو کم کنه در بعضی از موارد میتونه التهاب خارج از بدن رو هم کنترل کنه.

این کار باعث کاهش التهاب خارجی می شه و می تونه شرایط زیر رو درمان کنه:

 • درد و تورم در عضلات و غدد لنفاوی
 • نقرس
 • زخما
 • زخم پا
 • سیاتیک
 • شوره سر
 • اگزما

باید قبل از اعمال شنبلیله روی ناحیه مورد توجه تست انجام بدین تا مطمئن شید به اون حساسیت ندارین و دچار مشکلات جانبی نمی شین.

 1. به غذاهای شما طعم خاصی می بخشه:

معمولا از شنبلیله واسه جفت و جور ادویه استفاده می شه. غذاهای هندی معمولا ترکیبی از ادویه شنبلیله و بقیه ادویه هاست. این گیاه هم اینکه به عنوان عامل طعم دهنده در شربت افرا، غذاها، نوشیدنیا و تنباکو هم استفاده میشن.

برگای حاصل از این گیاه رو میشه در سالادها به صورت تازه یا خشک شده مورد استفاده قرار داد.

 1. به مشکلات خوردن کمک می کنه:

شنبلیله علاوه بر طعم و بویی که داره می تونه اشتها رو هم زیاد کنه. همین امر باعث می شه این گیاه خاصیت مقوی و مغذی داشته باشه.

یکی از تحقیقات منتشر شده در Pharmacology Biochemistry, and Behavior واسه بررسی اثر عصاره های دانه شنبلیله روی رفتارای تغذیه طراحی شد. کارشناسان تلاش کردن مصرف مواد غذایی و انگیزه واسه غذا خوردن و هم تغییرات متابولیکی- غدد درون ریز رو بعد از مصرف شنبلیله بررسی کنن.

تحقیقات مورد توجه نشون داد به کار گیری عصاره شنبلیله می تونه به طر زیادی مصرف غذا و انگیزه واسه غذا خوردن رو زیاد کنه. این گزارش نشون داد درمان با این گیاه انگیزه واسه خوردن رو کمتر نکرد.

 1. کارکرد ورزش رو بهتر کنه:

یکی از گزارشای موجود اثر ترکیبی کراتین و مکملای شامل عصاره شنبلیله روی قدرت و ترکیب بدن مردان رو مورد بررسی قرار داده.

هر گروه از افراد ۷۰ گرم از مواد دارونما، ۵ گرم از کراتین و ۷۰ گرم از dextrose یا ۳.۵ گرم از کراتین و ۹۰۰ میلی گرم عصاره شنبلیله رو گرفتن و واسه هشت هفته در برنامه تمرینات مقاومتی شرکت کردن. در این شرایط ترکیب بدن و قدرت عضلات افراد بررسی شد.

گروه کراتین/ شنبلیله افزایش زیادی در حجم عضلات از خود نشون داد و خوب می تونست ورزشایی مثل پرس پا و پرس نشسته رو بکنه.

 1. باعث بهتر شدن سطح قند خون می شه:

یکی از تحقیقات بالینی نشون میده مصرف دانه های شنبلیله که در آب داغ خیس خورده می تونه درمان تکمیلی عالی واسه دیابت نوع ۲ باشه.

در طول هشت هفته، ۱۱ نفر از ۱۸ شرکت کننده در این مطالعه دانه های خیس شده در آب شنبلیله رو مصرف کردن و ۷ نفر باقی مونده از ترکیب دانه های شنبلیله با ماست استفاده کردن.

شرکت کنندگانی که دانه شنبلیله خیس خورده در آب داغ رو مصرف کرده بودن بهبود قابل توجه ای در سطح قند خون خود نسبت به گروه دیگه داشتن.

خواص دانه شنبلیله

دانه شنبلیله

مشکلات جانبی شنبلیله:

شنبلیله یکی از مواد غذاییه که مشکلات جانبی کمی داره. وقتی که این گیاه به صورت خوراکی مصرف می شه ممکنه باعث ایجاد گاز، نفخ یا اسهال شه.

این گیاه هم اینکه می تونه روی پوست تحریکایی رو بسازه. پس وقتی که می خواین اونو روی پوست بمالید تست کنین.

با اینکه از شنبلیله واسه تحریک روند زایمون استفاده می شه اما زنان باردار در طول دوران بارداری خود باید با احتیاط از این گیاه استفاده کنن. قبل از به کار بردن شنبلیله حتما با دکتر خود مشورت کنین.

هم اینکه باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که شنبلیله می تونه اثرات مضری رو بسازه و باعث رقیق شدن خون و خونریزی زیادتر از اندازه در بعضی از افراد شه.

آدمایی که مشکلات خونی زمینه ای دارن یا آنایی که از داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضد لخته شدن استفاده می کنن نباید بدون مشورت با دکتر شنبلیله مصرف کنن.

نشونه های خونریزی اضافی در برگیرنده کبودشدگی سریع و آسون، استفراغ خون و مدفوع تیره رنگه.

خواص عصاره و ریشه شیرین بیان

فایده های درمانی گیاه بامبو

اختصاصی خواص سبزیجات چیه گیاهان دارویی

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *