خاصیت‌های شگفت انگیز دوش آب سرد

خاصیت‌های شگفت انگیز دوش آب سرد

دوش آب سرد cold-showers

دوش گرفتن با آب داغ، بسیار لذت بخشه، اما فایده ای واسه سلامتی نداره! در حالیکه گرفتن دوش آب سرد بطور منظم، می تونه فواید بسیاری واسه سلامتی شما بهمراه داشته باشه. مطالب زیر رو بخونین تا از چند واقعیت در مورد اینکه چیجوری دوش آب سرد ممکنه به سلامتی شما کمک کنه، باخبر شید.

۱. با دوش آب سرد، چربی های سفید رو بسوزونین

چربی قهوه ای، یه چربی خوب و بسیار لازمه که به تولید گرما و گرم نگهداشتن بدن در هوای سرد کمک می کنه. وقتی کسی چاقه یا مثلا در دور کمر، گردن و ران هاش دارای اضافه وزنه، به این معنیه که مقدار زیادی چربی سفید داره. چربی سفید، یه نوع چربی ناسالمه که سوزاندنش، بسیار سخته.

اما محققان قدیمی اسکاندیناوی، فهمیده ان که قرار گرفتن در برابر هوای سرد، تا ۱۵ برابر به افزایش اندازه سوخت و ساز چربی سفید کمک می کنه و این یعنی اینکه اگه این شرایط پایدار باشه، بطور بالقوه به کاهش حدود ۴ کیلو وزن در سال کمک می کنه. شاید راز اینکه اسکاندیناوی یکی از پایین ترین اندازه های چاقی در اروپا رو داره هم، همین باشه!

۲. با دوش آب سرد، به بازسازی بعد از ورزش، سرعت ببخشین

ورزش منظم، مخصوصا تمرینات پر برخورد، می تونه به بدن آسیب برسونه و باعث شه تا چند روز بعد از ورزش، درد عضله داشته باشین. اما مجبور نیستین بعد از ورزش، این همه سختی بکشین.

خیلی از ورزشکاران بعد از تمریناشون، از وان آب یخ استفاده می کنن. شما می تونید در روش اونا، کمی تغییر بسازین و یه دوش آب سرد سریع بگیرین. این کار به شما کمک می کنه که بعد از چند دقیقه تماس آب سرد با پوستتون، بسیار سریعتر از قبل، احساس نرمی و انعطاف پذیری کنین.

۳. با دوش آب سرد، راحت تر از خواب بیدار شید

موقع صبح، چند بار صدای زنگ ساعت گوشی تون رو قطع می کنین؟ اگه جوابتون رو راست باشه پس می گویید دست کم چند بار! اما می تونید با گرفتن یه دوش آب سرد، بسیار سریعتر از قبل، هوشیارتر شید و کمتر احساس گیجی و خواب آلودگی کنین.

دلیل اینکه دوش آب سرد به بیدار شدنتون کمک می کنه اینه که آب سرد به بدنتون، شوک وارد می کنه و مجبور می شید عمیق تر نفس بکشین.

این اتفاق دو مزیت داره: اول اینکه کلا، اکسیژن مصرفی لازم شما رو افزایش می دهد و باعث می شه که از نظر ذهنی، هوشیارتر شید؛ دوم اینکه ضربان قلبتون هم بالا می رود و باعث می شه که کلا جریان خون در تموم اندام های حیاتی شما زیاد شه و انرژی بیشتری بدست بیارین.

۴. با دوش آب سرد، سیستم ایمنی و گردش خونتون رو بهتر کنین

قبلا گفتیم که دوش آب سرد با بالا بردن اندازه متابولیسم شما باعث از بین رفتن چربی اضافه می شه. بوسیله همین روند می تونید سیستم ایمنی بدنتون رو فعال کنین تا لکوسیت ها (سلول های سفید خون) ضد ویروس و ضد باکتری آزاد کنه. سلول های سفید در برابر هر چیزی که به شما حمله می کنه، از شما مواظبت می کنن و اندازه مریض شدنتون رو کاهش میدن.

هم اینکه وقتی که دوش آب سرد می گیرید، کلا به افزایش گردش خونتون کمک می کنین و این کار از فشار خون بالا و سفت شدن شریان ها جلوگیری می کنه.

۵. با دوش آب سرد، سلامت پوست و مو رو زیاد کنین

تلاش دارین که جوش تون رو کنترل کنین؟ موهای خشک شما رو آزار می دهد؟ می تونید با دوش آب سرد، این مشکلات رو رفع کنین. مشکل دوش آب داغ اینه که پوست و موی شما رو خشک می کنه در حالیکه آب سرد، دقیقا برعکس اون عمل می کنه و در واقع می تونه منافذ پوست و موتون رو ببنده.

این عمل هم کمک می کنه تا منافذ پوستتون بوسیله آلودگی ها بسته نشن و هم کمک می کنه که پوست و مویی جذاب تر که نتیجه ی نگهداری بهتره، بدست بیارین.

چه وقتی واسه دوش آب سرد آمادگی دارین؟

اگه مطمئنین که می تونید دوش آب سرد رو تحمل کنین و الان هم مریضی قلبی ندارین، بهترین راه حل واسه اینکه اولین تجربه تون رو تا حد ممکن باحال تر کنین، اینه که اول یه دوش معمولی بگیرین و در آخر ۱ دقیقه با آب سرد دوش بگیرین.

وقتی به این کار عادت کردین، اون وقت می تونید از لحظه ای که زیر دوش می روید، هر ۳۰ ثانیه آب سرد رو به گرم و برعکس تغییر بدید.

تحقیقات نشون دادن که افراد گرفتار به افسردگی هم می تونن از امتیازات دوش آب سرد بهره ببرن، پس بنظر می رسد که فواید دوش آب سرد، خیلی زیاد هستن. امتحانش کنین!

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

مطالب باحال روز

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *