حیوانات منقرض شده فلات ایران + عکس

حیوانات منقرض شده فلات ایران + عکس

بسیاری ازگونهای جانوری که نشون دهنده تنوع زندگی روی کره زمینند امروزه تبدیل به خاطره شدن. دربسیاری از کشورای جهان گونه های خاصی از حیوانات در حال انقراضند.

در ایران وضعی حکم فرماست و خیلی از گونه ها مانند شیر و ببر ایرونی به دلیل شکار بیخود منقرض شده و بسیاری دیگه در حال انقراضند . تعدادی از حیوانات منقرض شده و در حال نابودی ایران به قرار زیره؛

شیر ایرونی

شیر از نیرومندترین و مشهورترین پستانداران ایران و جهان ، مدتیه که نسلش در ایران از بین رفته

موها کوتاه، رنگ بدن زرد و بدون لکه یا نوارهای راه راه از جمله مشخصات شیر ایرانیه. شیر نر ، یال تقریباً کوتاهی (در مقایسه با زیر گونه آفریقایی ) با موهای مشکی وزرد داره. دم شیر ایرونی بلند با دسته ای از موهای مشکی در انتهای اون هستش.اندازه طول سر و تنه ۱۵۰ تا ۱۹۰ سانتی متر، دم در حدود ۱۰۰ سانتی متر و وزن اون ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرمه. مناطق جنگلی ، بوته زارها و علفزارهای نزدیک به آب واقع در نواحی جنوب زاگرس و خوزستان محل زندگی شیر ایرونی بوده.در گذشته پراکندگی بزرگی در مناطق جنوب و جنوب غربی ایران ، از جنگلهای دور و بر رودخانه کرخه ، دز، کازرون به طرف مسجد سلیمان ، رامهرمز ، بوشهر ، کازرون تا دشت ارژن واقع در غرب شیرازه.

حیوانات منقرض شده

تا سال ۱۳۲۲ ، دسته ۲ تا ۵ تایی شیر ایرونی در بیشه زارهای جنوب شوش دیده می شده. ولی از سال ۱۳۲۱ خورشیدی که آخرین شیر ایرونی در شمال غربی دزفول شکار شده ، اطلاعات دیگری مبنی بر مشاهده این حیوانات ثبت نشده. هر چند بواسطه شکار ، طعمه های مسموم ، قطع درختان جنگلی و… بیشتر زیستگاههای طبیعی شیر ایرونی در ایران از بین رفته اما زیرگونه ای از اون بازم در قرق جنگلی « گیر» در شمالغربی هندوستان به زندگی خود ادامه میده. که به گفته محمدی زاده رییس سازمان محیط زیست برنامه هایی واسه انتقال چند شیر به داخل ایران هست و امکان داره واسه زنده کردن شیر ایرونی این حیوانات از هند به ایران منتقل شن

ببر ایرونی (ببر مازندران )

در جنگلهای مازندران نژادی از ببر ٬ که به نام ببر ایرونی می شناسنش ٬ می زیسته که امروزه نابود شده . آخرین ببر که در مازندران به اون شیر سرخ می گفتن در سال۱۳۳۸ ه.ش در جنگل گلستان ٬ در منطقه گرگان ٬ به دست یه شکارچی محلی شکار شد.

از ببر مازندران تنها یه نقاشی رنگی و چند عکس و چند پوست مناسب مونده . عکسها و پوسته ها نشون میدن که رنگ ببر مازندران از ببر بنگال روشنتر ٬ و تا اندازه ای نارنجی مایل به قرمز و نوارهای عرضی اون باریکتر و منظمتر و به تعداد بیشتر بوده . موهای بدن ببر مازندران بلندتر و پرپشت تر از ببر بنگال و کوتاه تر از ببر سیبری و اندام اون بزرگتر از ببر بنگال و کوچکتر از ببر سیبری بوده .

حیوانات منقرض شده

ببر مازندران مرال ٬ گراز ٬ شوکا ٬خرگوش ٬پرندگان ٬ خزندگان گربه وحشی و هنگام گرسنگی کمبود غذا ٬ گاو و گاومیش اهلی شکار می کرد . شکار افراطی و غیر اصولی ٬ خشک کردن نیزارها و مردابها واسه کشاورزی ٬ باغداری و خونه سازی ٬ از بین رفتن جنگلهای جلگه ای دلیل نابودی نسل ببر در ایران شده .

یوزپلنگ ایرونی

انجمن یوزپلنگ ایرونی همزمان با پنجمین سالگرد تأسیس خود اعلام کرد که براساس بررسیای میدونی، مصاحبه با افراد محلی، مشاهدات مستقیم، ردیابی در داخل زیستگاها و مقایسه تصاویر بدست اومده از دوربینای تله ای واسه انجمن و پروژه حفاظت از یوز آسیایی، حالا وجود جمعیتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ دونه یوزپلنگ ایرونی در کشور محرزه که بیشتر از نصف این جمعیت در استان یزد زیست کرده و استانهای سمنان، خراسان شمالی و اصفهان به ترتیب در رده های بعدی قرار دارن.

حیوانات منقرض شده

 

البته ذکر این نکته به طور کامل لازمه که یوزپلنگا بین مناطق جور واجور در رفت و اومد بوده و نمیشه جمعیت ثابتی واسه هر استان یا منطقه در نظر گرفتطی سالهای ابتدایی دهه ۱۳۵۰، اسکندر فیروز جمعیتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دونه واسه یوزهای ایران برآورد کردن

 

پلنگ ایرونی

هنگامى که نام پلنگ ایران (Persian Leopard) برده مى شه منظور زیرگونه Panthera pardus saxicolorه. اعتبار این زیرگونه در سال هاى گذشته تایید شده. اعضاى این زیرگونه بیشترً در ایران به سر مى برند اما در کپه داغ و ترکمنستان، قفقاز، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بخشى از ترکیه، افغانستان و شاید کردستان عراق هم هستن. البته دامنه پراکندگی کامل اونو به طور دقیق نمى دانیم چون برخلاف اینکه پلنگ از بسیارى جهات جانورى مهم به حساب مى آید، بدیش اینه اطلاعات لازم درباره پراکندگى و تغییرات درون گونه اى اون وجود نداره. فقط مى دانیم گسترش جغرافیایى تقریباً وسیعى داره که ایران در مرکز اون قرار مى گیرد اما محدود به ایران نمى شه.

حیوانات منقرض شده

 

اون طور که رکوردهاى شکارچیان نشون مى دهد پلنگ ایران اگه بزرگترین زیرگونه نباشه یقیناً یکى از بزرگ اندام ترین زیرگونه هاى پلنگ در دنیا هستش.اتحادیه جهانى حفاظت از طبیعت و منابع طبیعى (IUCN) گاهى در فهرست سرخ خود براى بعضى زیرگونها رتبه اى بالاتر از گونه مربوطه در نظر مى گیرد، براى مثال گونه پلنگ رو ضعیف و زیرگونه پلنگ ایرانى رو در خطر نابودی طبقه بندى مى کنه.

مشکی گوش ایران

تنها نمونه مشکی گوش موجود در اسارت به عنوان گونه ای کم پیدا و در خطر نابودی و بدون هر گونه آمار و شناسنامه علمی معتبر در ایران و تنها نمونه در دسترس و قابل مطالعه، مثل گنجینه یا ذخیره ژنتیکی باارزش در شرایطی غیراستاندارد در پارک ملی پردیسان تهران ول شده و مورد بی مهری مسوولان و کارشناسان حیات وحش قرار گرفته و اگه بی توجهی نسبت به حفظ و مطالعه این جور ادامه یابد، آینده ای نامعلوم و به دنبال اون نابودی در انتظار این جور هستش .

حیوانات منقرض شده

 

گربه پالاس

نام این گربه هم در لیست قرمز نابودی قرار گرفته.

به نسبت اندام اش از تموم گربه هاى دیگه موهاى بلندتر و پرپشت ترى داره. به اندازه یه گربه اهلى اما از اون پرتر و دست و پاهاش کوتاه تره. رنگ بدن خاکسترى روشن که ممکنه به زردى یا قرمزى بزنه. نوک موها سفیده که به اون ظاهرى یخ زده مى دهد. روى گونه هاى موهاى بلند و دو نوار تیره روشن داره. داراى سرى گرد و پهن با گوش هاى خوابیده و کوچیک در بیشترین فاصله از همه. روى پیشانى خال هاى بی نظم داره. در نیمه انتهایى پشت و روى پاها چندین نوار عرضى تیره داره. چشما به طور کاملً رو به جلو هستن که نشون مى دهد براى شکار وابسته به بینایىه و همین ظاهرى جغدمانند به اون مى دهد. مردمک چشمش برخلاف بقیه گربه هاى کوچیک به صورت دایره اى منقبض مى شه.

حیوانات منقرض شده

 

موى بلندش سازشىه براى زندگى در سرما و کوچیک و پایین بودن گوش هاش براى اون هستش که در مناطق باز با پوشش گیاهى کم کمتر دیده شه.زیرگونه ایرانى اون در تهدیده. در ایران تا الان از مشهد و سرخس و خوش ییلاق شاهرود و هم سواحل رود ارس در آذربایجان غربى گزارش شده.

 

گوزن زرد ایرونی

خطر نابودی نسل گوزن زرد ایرونی، دوست داران محیط زیست و حیات وحش رو بشدت نگران کرده. شوری آب جزیره اشک دریاچه ارومیه، پساب سمی شرکتای نفتی در چغازنبیل، تخریب محل زندگیا در دشت ارژن و زباله های شهری و بیمارستانی بابل، از مهم ترین دلایل در خطر نابودی قرار گرفتن نسل گوزن زرد ایرونی هستش. گوزن زرد ایرونی شاخای بلند و پهن، ۱۵۰ تا ۲۴۰ سانتی متر بدن و ۱۶ تا ۲۰ سانتی متر دم داره.

حیوانات منقرض شده

 

 

روباه بلانفوردیا شاه روباه

کمی از روباه قرمز(معمولی)کوچکتردر صورت دو نوار مشکی وبسیار مشخص داره که از چشمها به طرف بینی امتداد پیدا کردن دمی بسیار بلند وپرمو که رنگ موهای انتهای اون به سفیدی دم روباه معمولی نیس. گوشه ها بزرگ ودر قانون بسیار پهن هستن. رنگ پشت گوشه ها قهوه ای مایل به خاکستریه. موهای بدن انبوهندرنگ موهای پشت خاکستری-نقره ای با سایه قهوه ای ، در ناحیه ستون مهرها به طور کامل قهوه ای وروی دم مشکی.زیستگاهش استپای کوهستانی و مناطق نیمه بیابانیست.

در ایران در مناطق شرق خراسان،کرمان،فارس،رباط پشت بادام یزدو اصفهان دیده شده. و پراکندگی جهانی اون بلوچستان پاکستان ، افغانستان ،ترکمنستانه .

عادات این حیوان شاید مثل بقیه روباههاه. این روباه بسیار بازیگوش وباهوشه. میتونه مدتها باسرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بدود.شب فعاله.وباآنکه تنها یه جفت انتخاب میکنه ولی فقط به شکار میره.همه چیزخواره. معمولا ازحشرات ومیوها تغذیه میکنه.

حیوانات منقرض شده

وضعیت فعلی: روباه ایرانه. به دلیل داشتن پوست قشنگتر وگرانبهامورد توجه شکارچیان پوسته. در سالهای گذشته نسل اون بشدت کم شده وخطر نابودی نسل اونو تهدید میکنه

 

روباه کرساک یا روباه ترکمنی

اندام اون کوچکتر ولی دست وپا بلند تر از روباه قرمزه. مشخصه اصلی این روباه دم تقریبا کوتاهه.رنگ موهای انتهائی دم برخلاف روباه معمولی وروباه شنی ،قهوه ای تیره یا مشکی س.گوشه ها تقریبا کوچکند و رنگ پشت اونا دارچینی روشنه.در فصل زمستون موها بسیار بلند و برنگ خاکستری مایل به سفیده بطوری که فقط نوک گوشه ها دیده میشه. پوشش تابستونی کوتاه وبرنگ نخودی مایل به قرمزه.

حیوانات منقرض شده

زیستگاهش مناطق استپی خشک ونیمه بیابانی .معمولا وابسته به نقطه خاصی نبوده واکثرا در حال حرکت هستندو از لا نه های بقیه جانوران که در راه می بینن استفاده میکنن.در ایران فقط در نواحی ترکمن صحرا زندگی میکنن.پراکندگی جهانی:ترکستان ،مغولستان ،افغانستان،شمال منچوری،چین تا تبت.

از جوندگان کوچیک،خرگوش،خزندگان ،پرندگان ،قورباغه،حشرات و لاشه حیوانات تغذیه میکنه.معمولا پوست خارپشتهایی که از راه این حیوان شکار شدن در نزدیک لونه اش مشاهده میشه.بقیه خصوصیات مثل روباه قرمز . به دلیل با ارزش بودن پوستش، شکارچیان بااستفاده از وسیله نقلیه موتوری اونرو تعقیب وشکار می کنن به خاطر همین بشدت کم شده و خطر نابودی اونرو تهدید میکنه.

عکس مشکی گوش ایران عکس شیر ایرونی عکس پلنگ ایرونی عکس گوزن زرد ایرونی

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *