حیواناتی که به زودی منقرض می‌شوند+عکس

حیواناتی که به زودی منقرض می‌شوند+عکس

تعداد پرشماری از حیوانات الان در حال نابودی قرار دارن که بیشتر اونا به دلیل دخالتای انسانی به این وضع دچار شدن.

مجله مهر: تغییر در آب و هوا، تخریب زیستگاها و شکار غیر مجاز از جمله دلیل هاییه که موجب نابودی حیوانات می شه. در این مطلب، لیستی از ده گونه جانوری که شدیدا در برابر نابودی قرار دارن ارائه شده. جالبه بدونین که گونه های دیگری چون والا و بعضی شکل های جور واجور کوسها و چیزای دیگه ای به جز اینا هم در خطر ان که در لیست به اونا پرداخته نشده.

۱. کرگدن جاوه ای

این نوع از کرگدن بیشتر به دلیل ارزش بالای شاخ اون و کاربردی که در پزشکی سنتی چینی داره، شکار می شه. شاخ این حیوان کاربرد دکوری و گرون قیمت هم داره و در سال ۲۰۱۲، تنها ۲۹ عدد از این حیوان در جزیره جاوه اندونزی موجود بوده.

نابودی

۲. پلنگ برفی

موجودیت این جور بوسیله تجاوز آدما به حریم اون در کشورای چین، پاکستان، هند و نپال در خطره. حتی روی آوردن به زندگی در هیمالایا هم نتونسته از کاهش تعداد پلنگای برفی به ۵ دونه جلوگیری کنه. این گربه سان قادر به زندگی در ارتفاع فوق ۶ هزار متریه و به دلیل تجارت پوست اون، همیشه بوسیله شکارچیان تهدید می شه.

۳. ببر

شکار غیر قانونی و تجاوز آدما به حریم ببرها، موجب کاهش ۶۰ درصدی جمعیت این حیوان شده. بزرگترین گربه سان ساکن روی کره خاکی از سرزمین روسیه تا ترکیه چرخ زده و بالاترین جمعیت رو در این مناطق داره. الان بعضی از زیر گونه های ببر در جاوه و جنوب چین و مجاور دریای خزر پنهون شدن.

نابودی

۴. ماهی تن سرخ

این ماهی در پختن سوشی استفاده می شه و صید افراطی و غیر اصولی اون موجب شده کاهش جمعیت ۸۵ درصد رو تجربه کرده و در خطر جدی واسه باقی موندن قرار گیرد. به خاطر همین، صید ماهی تن سرخ در کشورای شرق آسیا محدود شده.

نابودی

۵. فیل آسیایی

جنگل زدایی انجام شده در زیستگاهای فیل آسیایی و شکار واسه کندن عاج زیبایش، موجب کاهش شدید جمعیت این حیوان شده. هر چند تجارت عاج فیل ممنوع شده اما به طور غیر قانونی در بازارهای مشکی ادامه داره.

نابودی

۶. گراز ماهی

این ماهی کوچیک و بامزه فقط در خلیج مکزیک زندگی می کنه و در سال ۲۰۱۲ تنها ۲۰۰ عدد از اون یافت شده. محل زندگی گراز ماهی بسیار محدود بوده و ماهیگیری کور با تور، موجودیت اون رو در خطر قرار داده.

نابودی

۷. گوریل کوهی

جمعیت گوریل دشتی مشکلی نداره و خطر خاصی اون رو تهدید نمی کنه اما خونواده اون یعنی گوریل کوهی وضع خوبی نداره و اگه کاهش جمعیت اون به همین ترتیب پیش بره، در سال ۲۰۲۵ واسه همیشه از بین میره. شکار غیر قانونی و کارخانه سازی در زیستگاهای این حیوان در حومه رود کنگو و کشورای رواندا، اوگاندا و کنگو بیشترین نقش رو در این فاجعه داشته.

نابودی

۸. دلفین رودخانه ایراوادی

ساکن منحصر به فرد آبای شیرین در جنوب و جنوب شرقی آسیا که به طور خاص در دور و بر رود بزرگ مگونک (ویتنام، تایلند، کامبوج و لائوس) متمرکز شده، به دلیل شوری بالای آب، توانایی کم نوزادان واسه زنده موندن، آلودگی محیط و ماهیگیری افراطی و غیر اصولی در خطر قرار گرفته. در سال ۲۰۱۱ تنها ۸۵ عدد از این دلفینا زنده بودن.

نابودی

۹. اورانگوتان سوماترایی

شکار و فروش به عنوان حیوان خونگی از جمله دلایل به خطر افتادن این جور از اورانگوتانا بوده. صنایع روغن سازی پالم هم این حیوانات رو به عنوان دشمنی واسه اجناس شون محسوب کرده و اونا رو از بین می برن. جنگلای استوایی اندونزی در سوماترا و بورنئو، میزبان تعداد کمی از این میمون هاست.

۱۰. لاک پشت بالان

این جور لاک پشت آبزی به همراه لاک پشت «پشت چرمی» شدیدا رو به نابودی ان. با اینکه این حیوانات موجب جلب توریست می شن، اما شکار تصادفی بوسیله تورهای ماهیگیری، آلودگی آب و شکار به خاطر به کار گیری لاک، گوشت و تخمای اونا در فاجعه کاهش جمعیت این لاک پشتای ۱۵۰ میلیون ساله بیشترین تاثیر رو داشته.

نابودی

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *