حَمدی اولوکایا؛ ماست‌فروشی که میلیاردر شد+عکس

حَمدی اولوکایا؛ ماست‌فروشی که میلیاردر شد+عکس

حَمدی اولوکایا، موسس و مدیرعامل شرکت «چُبانی» است که در طول شش سالی که از شروع فعالیتش می گذره، حدود ۲۰ درصد از بازار ۵/۶ میلیارد دلاری ماست در آمریکا رو در کنترل خود گرفته.

نام آقای اولوکایا که کرد ترکیه است، در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار داره.

فایننشیال تایمز در گزارشی که در مورد اولوکایا و شرکت تحت مدیریتش نوشته آورده موسسه چُبانی در کل حدود ۲۰۰۰ کارمند در استخدام خود داره و محصول خود رو در دو کارخانه که بزرگ ترین مراکز تولید ماست در جهان هستن، تولید می کنه. چُبانی پر فروش ترین ماستی است که در بازار آمریکا به فروش می رسه.

حمدی اولوکایای ۴۱ ساله میگه راز موفقیتش برگشت به موضوعات اساسی و اولیه در شناخت بازار و پیروی از غریزه خود بوده.

ایشون سال ۲۰۰۵ به این فکر کرده س که هرچند ماستای آمریکا، بیشتر ماست میوه ای و ماستای شیرین آغشته به شکر هستن، ماست واقعی همون ماستیه که در مناطقی مثل کوهستانای مناطق کردنشین تولید و مصرف می شه و قاعدتا باید اینجور محصولی بسیار بهتر از ماستای شیرین به فروش برسه.

ایشون با دریافت یه وام یه میلیون دلاری از اداره کمک به تجارتای خرد در آمریکا تونست اولین کارخانه خود رو بخره.

پس از اون آقای اولوکایا مصطفی دوئان، یه کارشناس با تجربه ماست بندی رو از ترکیه به آمریکا آورد. اونا به مدت ۱۸ ماه شکلای جور واجور ماستای محصول آمریکا و ماستای وارداتی رو آزمایش کرده و در آخر روش خاص ماست بندی خود رو اثبات کردن.

اونا می دونستن بازار آمریکا به ماست شیرین عادت کرده، ولی از خلال صحبت با مصرف کنندگان فهمیدن خیلی از اونا ماستای طبیعی رو که در کشورای اروپایی و خاورمیانه عادی

است بهتر می دونن.

آقای اولوکایا در عین حال به این نکته هم توجه کرد که الگوی مصرف مواد غذایی در آمریکا به سمت مواد طبیعی و کم کردن از شکر و مواد مصنوعی گرایش پیدا کرده. همین نکات ساده راز موفقیت بنای امپراتوری ماست بندی در آمریکا بود.

حمدی اولوکایا الان در آمریکا صاحب دو کارخانه س؛ یکی کارخانه ای قدیمی در ایالت نیوجرسی که قدیم به شرکت تولید کننده اجناس غذایی «کرَفت» تعلق داشت و دیگری کارخانه جدیدی که با هزینه ۴۵۰ میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده.

موسسه چُبانی سال ۲۰۱۱ یه کارخانه دیگه هم در اتریش راه اندازی کرد و سریع به سومین تولید کننده ماست در اون کشور تبدیل شد. این مؤسسه در نظر داره که امسال فعالیتای خود رو در بریتانیا شروع کنه.

حمدی اولوکایا نمونه ای از مهاجرانیه که به آمریکا مهاجرت کرده و سرنوشتی موفق و برجسته واسه خود رقم زده ان و به قول معروف «آرزوی آمریکایی» در مورد اونا محقق شده.

در شرایطی که باراک اوباما می خواد قوانین و شرایط مهاجرت به آمریکا رو به شکلی ریشه ای اصلاح کنه، مدافعان این طرح آدمایی مانند آقای اولوکایا رو نماد مهاجران موفقی می دونن که با نوآوریای اقتصادی به رونق بازار کار و تولید در جامعه آمریکا کمک کردن.

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *