حنا، جوان ترین دیپلمات نشست غیرمتعهدها

حنا، جوان ترین دیپلمات نشست غیرمتعهدها

سرخوش و خندون با دو موبایل و یه بطری آب معدنی نیمه پر در دست. وقتی نیمه شب سه شنبه ۷ شهریور، ربانی ۳۴ ساله با اینجور وضعی از هواپیما پایین اومد و وارد سالن انتظار فرودگاه امام خمینی (ره) تهران شد، خیلیا تعجب کردن و با دیدن بلندپایه ترین مقام وزارت خارجه پاکستان یاد مرحومه عالی بوتو، نخست وزیر فقید این کشور افتادن.

 اون تا وقتی ماشین اش بیاد، به اس ام اس بازی مشغول بود و به نگاه های معنادر هیاتای عربی، لبخندی کشدار روونه می کرد. ربانی که از ۳۰ تیر ۸۹، اولین وزیر خارجه زن پاکستان و جوانترین اونا شد، در نشست تهران هم از جوانترین دیپلماتای حاضر در اجلاس غیرمتعهدها بود.

به گفته شاهدان عینی در نشست تهران، ربانی خیلی به اصول دیپلماتیک مقید نبود، با زنان هیاتای عربی و به خصوص همسن و سالانش گرم می گرفت و مثل همه خانوما موضوع داغ هم لباس و مد بوده. حنا با این کارا در چهار روزی که تو تهران بود، نشون داد یه دختر جوون سیاستمداره؛ درست مثل خیلی از همتایان ایرونی اش و بدش نمیاد کم کم جا پای بوتوی فقید بزاره.

حنا، ۳۴ ساله قبل اینکه به تهران بیاد، در ۱۹ نوامبر ۱۹۷۷ (۲۹ آبان ۱۳۵۶ شمسی) در منطقه خار غربی در مولتان ایالت پنجاب به دنیا اومد، اونم در سالی که ژنرال ضیاءالحق کودتا کرد و ذوالفقار علی بوتو، پدر عالی رو از اول وزیری پایین کشید و کشت و عالی ۲۵ ساله رو حبس خونگی کرد.

 حنا چون در خونواده خار ربانی که خونواده مهمی در پنجاب بود به دنیا اومده بود، طبق سنت خوانده های سیاسی در شبه جزیره هند، مجبور شد وارد سیاست شه. البته ملک غلام نور، پدر حنا و خونواده اش مثل خونواده بوتو، گاندی یا نهرو تیغشان نمی برین اما خرشون در پنجاب، خوب تردد می کرد و دایی حنا هم فرماندار و همه کاره ایالت پنجاب بود.

حنای ۹ ساله داشت تو کوچه های مولتان بازی می کرد که خبر دادن هواپیمای ضیاءالحق در آسمون پکیده و چون خودش داخل هواپیما بوده در نتیجه چیز قابل ذکری از اون پایین نیامده. با رفتن ضیاءالحق به دیدار حق، عالی، یهو چهره شد تا این زن جوون ۳۳ ساله محبوب تموم دختران پاکستانی و از جمله حنا شه. دو سال بعد، وقتی عالی ۳۵ ساله واسه اولین بار در تاریخ پاکستان و جهان اسلام به عنوان اولین زن، نخست وزیر شد، راه واسه پیشرفت دخترائی مثل حنا هم باز شد.

خونواده ربانی، حنا رو به لاهور فرستادند. شهری که مراکز آموزشی و دانشگاهی اش در پاکستان شناخته شده بود. در سالایی که عالی بوتو و نواز شریف، یه سال در میان پست اول وزیری رو دست به دست می کردن، حنا هم در دانشگاه لاهور، واحد به واحد در رشته اقتصاد، جلو می رفت. حنای ۲۲ ساله در سال ۱۹۹۹ (۱۳۷۸)، مدرک لیسانس اقتصادش رو گرفت؛ درست در سالی که ژنرال مشرف، کودتا کرد. نواز شریف تبعید شد و عالی به انگلستان فرار کرد.

به دنبال کادوی سیاست

در سالای یکه تازی ارتش پاکستان، حنا ربانی واسه ادامه تحصیل به دانشگاه امهرست ماساچوست آمریکا رفت. از شانس اون، دوران اقامتش در آمریکا مصادف شد با حملات ۱۱ سپتامبر و حمله به افغانستان، ماجرایی که از نزدیک به اون نشون داد یه من ماست غربیا چقدر واسه مسلمانان، کره داره. یه سال بعد از حملات ۱۱ سپتامبر به پاکستان برگشت و به محل تولدش رفت. علاقه ربانی به ارتفاعات که باعث شده بود یه بار قله ۸۶۰۰ متری کادو، دومین قله بلند جهان رو فتح کنه اونو به صعود از ارتفاعات سیاست کشوند.

 اون در همون سال ۲۰۰۲، در حالی که ۲۵ سالش بود نامزد حزب مسلم لیک (حزب نواز شریف) در ایالت پنجاب شد و رای آورد تا یکی از جوانترین اعضای مجلس مردم عادی پاکستان باشه. اون همون سال وزیر امور اقتصاد ایالت پنجاب شد. (کلا هر کدوم از هفت ایالت پاکستان واسه خودشون دولت و مجلس محلی دارن.) ربانی که با فیروز گلزار یکی از چهره های سیاسی پاکستان ازدواج کرده بود، در شهر لاهور هم مجموعه رستورانای پولو رو راه اندازی و مدیریت کرد تا بیشتر شناخته شه.

وقتی اسطوره منفجر شد

۳۱ سالگی حنا، براش سال مهمی بود. عالی بوتو، اسطوره دوران نوجوونی اش دوباره برگشته بود تا به عنوان رهبر حزب حریف یعنی حزب مردم به قدرت برگرده. پرویز مشرف، نواز شریف رو هم رها کرده بود تا فضای کشور باز شه. قرار بود انتخابات مجلس، ۸ ژانویه ۲۰۰۸ (۱۸ دی ۱۳۸۶) برگزار شه اما ۱۲ روز قبل از اون، در ظهر پنجشنبه ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ (۶ دی)، انفجاری وحشتناک، پاکستان و حنا رو تکون داد.

عالی بوتو ۵۴ ساله در انفجار ماشینش در راولپندی کشته شد، خبر اون سریعتر از همه جا به لاهور در چند کحلیومتری شرق راولپندی رسید و حنا ربانی و خونواده اش رو تکون داد. اسطوره کودکی، دیگه در بین شون نبود.

کشته شدن عالی، موجی از همدردی رو با خودش آورد و حزب مردم، فرصتی عالی واسه پیروزی در انتخابات داشت. حنا هم که این ماجرا رو فهمید، بدون این دست اون دست کردن تغییر موضع داد و از حزب مسلم لیک (حزب نواز شریف) جدا شد و به حزب مردم (حزب بوتو) ملحق شد. البته پیروزی حنا ربانی در پنجاب به واسطه محبوبیت و نفوذ خونواده اش قطعی بود اما این کار واسه حزب مردم و خونواده بوتو، اونقدر مهم بود که نمی تونست بی جایزه بمونه.

موج مظلومیت عالی، آصف علی زرداری، شوهر بوتو رو که در دوران اول وزیری همسرش وزیر دارایی بود و پرونده فساد مالی داشت، به کاخ ریاست جمهوری برد و بیلاوال ۱۹ ساله، پسر عالی رو رهبر حزب کرد و ارکان قدرت رو به دست وارثان بوتو رساند. سهم حنا همنخست وزیر اقتصاد پنجاب و بعد معاون وزیر خارجه بود.

دیپلماسی مد و فشن

شش ماه معاونت وزارت خارجه واسه حنا ربانی کافی بود تا اون از پشت سر محمود قریشی ۵۶ ساله بیرون بیاد و در ۲۱ جولای ۲۰۱۱ (۳۰ تیر ۱۳۸۹) بیست وششمین وزیر خارجه پاکستان شه. حمله بی خبر نیروهای آمریکایی در بهار اون سال به ابیت آباد پاکستان و کشتن بن لادن، اونقدر فشاری به قریشی وارد کرد که اونو مجبور به انصراف کرد و تا چهار ماه کسی جربزه نداشت مقام وزیر خارجه کشوری رو که اینجوری ملعبه آمریکا شده، دست بگیره تا اینکه ربانی پا پیش گذاشت و جوانترین و اولین وزیر خارجه زن پاکستان شد. اولین برخورد جهانی با ربانی، یه هفته بعد در نشست آسه اون در اندونزی بود.

 دیپلماتای کارکشته ای مثل هیلاری کلینتون (وزیر خارجه آمریکا) و کریشنا (وزیر خارجه هند) با دختر جوونی روبرو شدن که بی محابا حرف می زد و برخورد خوبش با خبرنگاران، محبوبش کرده بود. چند هفته بعد ربانی در یکی از سخت ترین سفرهایش به هند، همسایه پر دردسر همیشگی رفت. کریشنا ۸۰ ساله که نیم قرن از ربانی بزرگتر بود، در سایه وزیر خارجه ۳۳ ساله قرار گرفت.

عینک آفتابی روبرتو کاوالی، کیف بیرکنز و کفشای پاشنه بلند جیمی چوی حنا نظر هندیای عشق تجملات رو جلب کرد. ربانی در روبرو شدن با چهره های جور واجور و بسته به نوع مذاکرات و طرف گفتگو کننده، رنگ و فرم لباسش رو عوض می کرد اگه واسه نمایش سرحالی و جوونی پاکستان در برابر فرتوتی هند، لباس روشن کرم به تن کرد تا اختلاف سنی اش با کریشنا، بیشتر معلوم شه.

حنای حنا، رنگ داره

ربانی یه مدت بعد مهمون افغانستان، همسایه دردسرساز دیگه بود، در حالی که رسم بر اینه که مقامات فعلی، مقامات قبلی رو بکوبند، اون از اقدامات پرویز مشرف، رییس جمهور قبلی پاکستان دفاع کرد و گفت برعکس حامد کرزای، رییس جمهور افغانستان علاقه ای به گفتگو با طالبان نداره اما بالاترین درجه بحران دوران وزارت دو ساله ربانی، حملات موشکی آمریکا به سربازان پاکستانی بود.

پاییز پارسال، جنگندهای آمریکایی، ۲۴ سرباز رو کشتند و بعد خنده کنان گفتن: «ببخشین! اشتباه شد.» دولت پاکستان هم راه رابطه ناتو به افغانستان رو شوخی شوخی بست تا سربازان آمریکایی و ناتو در مشکی زمستون، به سرما و غلط کردیم بیفته. ربانی در سازمان ملل و ملاقات با کلینتون، نشون دادبا اینکه به سوارکاری علاقه داره اما به کسی سواری نمی ده. حرفش در آخر آمریکاییا رو مجبور به معذرت می کنی. کل کل ربانی با کلینتون در روزای ازدواج نوه ملکه انگلیس با کیت میدلتون باعث شد تا خیلیا حنا رو با کیت مقایسه کنن و بگن ربانی با خرج ۱۰ هزار دلاری که واسه ظاهرش می کنه چهره خبرسازتری نسبت به میدلتونیه که فقط ۲۵۰ هزار دلار خرج لباس عروسی اش شده.

عالی دیگری در راه س؟

سفر به تهران، آخرین سفر دیپلماتیک خانوم وزیر بود. در کنار اون بیلاوال، پسر ۲۳ ساله عالی بوتو و رهبر حزب مردم و آصف علی زرداری، همسر عالی بوتو و رئیس جمهور پاکستان دیده می شدن.

 قرار گرفتن این سه نفر تو یه قاب واسه خیلی از ایرانیا یادآور شمایلنخست وزیر فقید پاکستان بود؛ به خصوص که عالی واسه ما ایرانیا به واسطه شیعه بودنش، نصرت بیگم مادر اصفهانی اش و به خاطر سفرهایش به ایران و حواشی جالبش، چهره ای نوستالژیک و خاطره انگیزه.

البته حنا ربانی نه مثل عالی بوتو، خونواده ای ریشه دار در کل تاریخ پاکستان داره و نه مثل اون تقیدی به مسائل ادسلامی در ملأ عام، اگه بیشتر به یه دیپلمات لیبرال شباهت داره تا وزیر خارجه جمهوری اسلامی پاکستان اما حنای ۳۴ ساله که مادر دو دختر به اسمای دینا و آنایاست، در اول راهیست که بوتو در اون قدم گذاشت. سال بعد، سال انتخابات در پاکستانه و شاید ربانی درست در همون سنی که عالی بوتو، نخست وزیر شد به همون صندلی تکیه زند.

ریخت و قیافه حنا ربانی در پاکستان سروصدای زیادی به راه انداخته

سیاست کفش گوچی

حنا ربانی پولداره؛ اونقدر که می تونه با خیال راحت واسه خودش بریز و بپاش راه بندازه و ریخت و قیافه اش رو همونطوری درست کنه که می خواد. مال و منال قشنگتر دست خانوم سیاستمدار رو باز گذاشته تا هم یه جورهایی به پوشش سنتی خودش وفادار بمونه و هم اینکه در همون پوشش سنتی از بهترین برنده های دنیا استفاده کنه. ربانی که وزیر امور خارج پاکستان شد، عده زیادی نگاهشون به صورت جوون اون بود و نگران از این واسه که بانوی کم سن و سال پاکستانی چیجوری می خواد گلیم سیاست پر آشوب کشورش رو از آب درآورد اما این وسط یه عده دیگجر نگاه نگرانشان به رخت و لباس خانوم وزیر بود.

کیف مدل برکین خانوم سیاستمدار با کفشای پاشنه بلند چرمش و لباس تموم حریری که به زیبایی با طرحای هندی و پاکستانی دوخته شده بود، با تصویری که تا امروزمردم خاورمیانه از سیاستمداران زن تو ذهن داشتن فرق می کرد. عالی بوتو هم سیاستمدار محبوبی بود با ظاهر و سر و وضعی آراسته اما نه به زرق و برق و گرانی رخت و لباس حنا.  می گن حنا خانوم کیف کمتر از ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری دستش نمی گیره و عینک آفتابی اش بیشتر از ۵۰۰ دلار قیمت داره و البته کفش هاش هم چیزی حدود ۹۰۰ دلار. بالاترین درجه درخشش خانوم سیاستمدار وقتی بود که اون واسه اولین بار میخواس به هندوستان سفر کنه.

رنگ و لعاب لباسای حنا مهمترین دلیلی شد که اونو پیش چشم مردم هند محبوب کنه. هر چند که منتقدان خانوم ربانی همین موضوع رو بهونه کرده و همه جا شایعه راه انداختن که حنا می خواد با ظاهرش مردم عادی مردم رو تحت تاثیر بذاره و واسه خودش محبوبیت بخره وگرنه اون بی تجربه تر از اون هستش که بخواد با دونسته هاش سیاست خارجی پاکستانیا رو نجات بده اما حنا عدنان طراح لباسای حنا ربانی میگه اون از این رنگ و لعاب قبل از رسیدن به وزارت هم استفاده می کرده: «من حنا رو ۱۵ ساله که می شناسم. اون از همون اول هم شیک پوش بود و به سر و وضعش می رسید. به نظرم باقی سیاستمدارهای منطقه هم ظاهرشون تا امروز فرق زیادی با حنا نمی کرده.

تنها فرق حنا اینه که اون مثل امروزیا از خرت و پرتای تزیینی واسه خودش استفاده می کنه و تلاش می کنه یه زن امروزی و برابر مد باشه، کاری که باقی سیاستمدارهای زن منطقه به اون بی توجه بودن و هستن. فرق اصلی بوتو و ربانی هم فقط در اینه؛ توجه به نگاه روز مردم! این اولین باره که یه رهبر پاکستانی می خواد با ظاهرش اعتبار مردم رو بخره، این کجایش مشکل داره؟!»

اما واسه منتقدان حنا ربانی این روزا سر و وضع خانوم وزیر اشکال داره. چند وقت پیش یکی از روزنامهای منتقد دولت پاکستان تصویری از ربانی در کنار کیت میدلتون، عروس تازه وارد خاندان سطنتی انگلستان چاپ کرد و به مقایسه سر و وضع اون دو با هم پرداخت. حنا ربانی دقیقا از همون رخت و لباسایی استفاده می کنه که کیت میدلتون دوشس کمبریج به تن می کنه و از همون برنده هایی کیف و کفش و زیورآلات جفت و جور می کنه که شاهزاده انگلیسی واسه خودش سفارش میده.         

دیپلمات دیپلمات زن

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *