حمید سوریان اولین طلای کاروان ایران را تصاحب کرد

حمید سوریان اولین طلای کاروان ایران را تصاحب کرد

حمید سوریان

“حمید سوریان” که پنج عنوان قهرمانی جهان رو در کارنامه داره به انتظار ۴۰ ساله ایرونی ها در رقابت های کشتی فرنگی بازی های المپیک پایان داد.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، این کشتی گیر ۲۶ ساله با شکست “روشن بایرامف” آذربایجانی در دسته ۵۵ کیلوگرم موفق شد اولین مدال تاریخ کشتی فرنگی ایران و هم اینکه اولین مدال طلای کاروان ایران در بازی های المپیک رو بدست آورد.

این کشتی گیر که از جنوب تهرانه واسه رسیدن به دیدار پایانی “پیتر مودوس” از مجارستان رو تو یه چهارم پایانی و “هاکان نیبلوم” از دانمارک رو در نیمه پایانی شکست داد.

به گزارش گاردین، سوریان قبل از این پنج بار به عنوان قهرمانی جهان رسیده از جمله قهرمانی در جام جهانی روسیه در سال ۲۰۱۰ اما هیچوقت مدال المپیک نبرده بود. این کشتی گیر در بازی های المپیک پکن با کسب جایگاه پنجمی به کار خود پایان داده بود.

روز جمعه، کیانوش رستمی در دسته ۸۵ کیلوگرم وزنه برداری واسه ایران مدال برنز کسب کرده بود. ایشون که عنوان قهرمانی جهان رو در اختیار داره تو یه ضرب وزنه ۱۷۱ کیلوگرم رو بالای سر برد و در حرکت دوضرب وزنه ۲۰۹ کیلوگرم رو کنترل کرد. این وزنه بردار با کل ۳۸۰ کیلوگرم در جایگاه سوم ایستاد.

روز چهارشنبه هفته گذشته البته واسه ایرونی ها روز ناامیدکننده ای بود. علی مظاهری در بوکس سنگین وزن مقابل “خوزه لاردوئت” کوبایی شکست خورد. داور این مسابقه “فرانک شارماخ” آلمانی از طرف فدراسیون بین المللی بوکس آماتور از مسابقات اخراج شد. “آقاجان آبی یف” از آذربایجان هم در سمت داور فنی مسابقات به خاطر همین از بازی ها اخراج شد.

ایران در این بازی ها با ۴۵ ورزشکار مرد و ۸ ورزشکار زن شرکت کرده. لندن شهریه که واسه ایرونی ها یادآور خاطرات خوشه، چراکه اونا واسه اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۴۸ در المپیک لندن شرکت کردن. جعفر سلماسی در سبک وزن وزنه برداری اولین مدال تاریخ ایران رو در المپیک که یه مدال برنز بود، بدست آورد.

حالا پس از ۶۴ سال، ایرونی ها می خواهند در این المپیک به ۴۸ مدالی که پیش تر کسب کرده ان، مدال اضافه کنن. ایران در رشته های کشتی فرنگی، کشتی آزاد و تکواندو از بخت بردن مدال برخورداره.

noindex

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *