حمام اتوبوسی برای بی‌خانمان‌ها+عکس

حمام اتوبوسی برای بی‌خانمان‌ها+عکس

بعضی وقتا خلاقیت و به کار گیری ابزارهایی که دیگه کاربری اصلی خودشون رو ندارن، باعث می شه شرایط زندگی بعضی در شرایط بهتری قرار بگیره.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر-شراره داودی: یکی از مشکلات بزرگی که بی خانمان ها در سراسر دنیا جلوی روشون قرار گرفته، حموم و دوش گرفتنه، بهترین راه حل به کار گیری حموم ها و دستشویی های عمومیه، اما با رشد تکنولوژی تعداد این ساختمون ها در همه دنیا کاهش پیدا کرده و جوابگوی نیاز بی خانمان ها نیس.

در سان فرانسیسکو در حدود ۶۵۰۰ بی خانمان هست که تموم عمر خودشون رو در خیابون ها می گذرونن و خیلی از اون ها ممکنه حتی سال ها از حموم استفاده نکنن. از همین رو موسسه ای به نام لاوا براساس طرحی که یکی از بازاریاب هاش داده، به فکر انجام کاری واسه جفت و جور کردن حموم بی خانمان ها افتاده ان.

bus-bath

دونیس سندوال که ایده این طرح از اونه، ایده تشکیل اینجور موضوعی رو این جوری تعریف می کنه: یه روز در خیابون راه می رفتم که زنی از کنارم رد شد که بسیار کثیف بود، در همین حال گریه می کرد و با خودش می گفت من هیچوقت دوباره تمیز نمی شوم! البته شاید این زن در همون لحظه به تمیز شدن فکر نمی کرده و فقط جملاتی رو بیان می کرده، اما من با خودم فکر کرم اگه اینجور فرصتی براش پیش بیاد، چه اتفاقی می افتد.

اتفاق دومی که واسه سندوال افتاد، یکی از سربازان جنگ ویتنام رو که می شناخته در خیابون می بیند، اون بعد از جنگ حالت های روانی پیدا کرده بود و در خیابون ها زنندگی می کرد، اما در اول اصلا نتونسته بود اون رو بشناسه و در شکل خیلی بدی بوده.

دونیس کارش روی این ایده رو سال ۲۰۱۳ با این شعار که «هرکسی حق داره تمیز باشه» شروع می کنه. پروژه در اول با یه اتوبوس که بوسیله شهرداری سن فرانسیسکو در اختیار اون ها قرار می گیرد، شروع می شه. یه اتوبوس که تموم امکانات حموم کردن رو داره در جاده قرار می گیرد و بعد از موفقیت همون یه اتوبوس، تعدادی دیگه هم اضافه می شن و در نقطه های جور واجور شهر قرار می گیرند.

بعد از دو سال از طرح اولیه حال یه تیم قوی از آدمایی که باور دارن حموم و دستشویی حتما نباید جای لوکسی باشه، در این موسسه کار می کنن تا به بی خانمان ها این شانس رو بدن که تمیز زندگی کنن. بی خانمان ها ممکنه کار نکنن و خونه نداشته باشن، اما می تونن تمیز زندگی کنن. اتوبوس آبی اون ها می خواهد تمیزی رو واسه این آدما جفت و جور کنه و امروز هر اتوبوس در هفته میزبان ۲۰۰۰ بی خانمانه.

این موسسه به دنبال به کار گیری منابع موجود واسه تبدیل کردن اون ها از طریق های قابل بهره برداریه و شاید این دوش ها مشکلات اساسی این بی خانمان ها رو حل نکنه، اما موسسه لاوا تونسته به کسائی که به اولین حقوق خودشون دسترسی ندارن، خدمت کنه و خودشون به دنبال گسترش این طرح در شهرهای دور و بر هم هستن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex حموم خبرگزاری مهر

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *