حل معمای قدیمی خطوط پوست گورخرها

حل معمای قدیمی خطوط پوست گورخرها

animal

محققان با به کار گیری مدلای رایانه ای، کارکرد خطوط موجود روی پوست گورخر رو توضیح دادن.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، محققان نشون دادن که این خطوط به هنگام حرکت حیوان، توهمات چشمی خلق می کنن.

اونا می گن این توهم موجب حفاظت از گورخرها در مقابل گربه سانان بزرگ و حشرات ریز می شه.

دکتر مارتین هاو از دانشگاه کوینزلند استرالیا و نویسنده ارشد این مقاله، گفت: گورخرها همیشه زیست شناسا تکاملی رو از زمان داروین سردرگم کردن؛ نظریه های قبلی در مورد کارکرد این خطوط راه راه، شامل علائم رابطه اجتماعی به هنگام غروب یا صبح زود در محل زندگیای چمنزار و هم اینکه «تاثیر خیره سازی» به هنگام قرارگرفتن در مقابل درندگان یا حشرات خونخواره.

به خاطر آزمایش اثر خیره سازی که براساس اون، این الگوها شکارچیان رو سردرگم می کنن، دکتر هاو و همکارش پروفسور یوهانز زانکر از دانشگاه لندن، تصاویر و فیلمای گورخرها رو تحلیل کردن.

مدلای رایانه ای از راه رهگیری ظاهر این الگوها نشون دادن که خطوط واسه خلق توهمات چشمی جهت ارائه “اطلاعات منحرف کننده” عمل می کنن.

آدما و طیفی از حیوانات در اون چیزی که محققان “عملکردای تشخیص حرکت” می گن، سهیم ان.

این عملکردا مدارهای عصبی هستن که جهت یه عامل متحرک رو براساس چگونگی ظاهرشدن حد فاصل هاش پردازش می کنن.

یکی از بهترین نمونه های خیالی که این کارکرد رو درهم می کنه، اثر barber-poleه که در اون به نظر می رسه مارپیچی از خطوط روی میله عمودی، به هنگام چرخش میله، به سمت بالا حرکت می کنه.

اثر چرخ واگن نمونه دیگه ایه که در اون یه چرخ واگن به صورت ساعت گرد می چرخه اما وقتی که به سرعت خاصی می رسه، طوری به نظر می رسه، گویی خلاف عقربهای ساعت حرکت می کنه.

به گفته دکتر هاو، خطوط تشخیصی عریض روی پهلو و خطوط عمودی باریک تر در قسمت پشت و گردن یه گورخر، سیگنالای حرکتی غیرمنتظره ای رو تولید می کنن که تماشاگران رو مخصوصا در گله ای از گورخرها سردرگم می کنن.

ایسنا

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *