حلزون‌ها عامل مرگ سالانه ۱۰هزار انسان!

حلزون‌ها عامل مرگ سالانه ۱۰هزار انسان!

حلزون

هرچند که عجیب به نظر برسه ، حلزونا در سال موجب مرگ ۱۰ هزار آدم می شن در حالی که کوسه یا اسبای آبی در سال می تونن تا ۵۲۰ نفر رو بکشن.

محققان اسپانیایی پس از انجام تحقیقات به این نتیجه رسیدن که این حیوانات به ظاهر بی ضرر، حامل «شیستوزومیازیس» که مریضی خطرناک کشنده به وجود اومده از طریق کرمای انگلیه، هستن.

محققان می گن که حلزونا آبا رو با انگلای خود آلوده می کنن و وقتی که این انگلا از راه آب وارد بدن می شن به تخم گذاری در داخل بدن آدم می پردازن که این منتهی به مریضی کشنده می شه که علائم اولیه اون استفراغ خون و فلجی پاها هستش.

شیستوزومیازیس که قبلا با نام «بیلهارزیوسیس» میشناختنش، یه مریضی شغلی در روستاها هستش و در آدمایی که به دلیل شغل کشاورزی، ماهیگیری و شالیکاری یا به دلیل نبود آب بهداشتی واسه شستشو و حموم از آب غیر سالم استفاده می کنن، دیده می شه.

در این رابطه، ۵ گونه انگل شیستوزوما، عامل ایجاد مریضی هستن که در ایران، تنها یه نوع اون شایعه و «شیستوزوما هماتوبیوم» (نوع ادراری) اسمشه.

کارشناسان سازمان بهداشت جهانی تخمین میزنن که ۱۶۰ میلیون نفر آدم در جهان، به این مریضی آلوده هستن.

در این مورد، حیوونی که بیشترین عامل مرگ آدما در دنیاس، ماره که هر ساله حدود ۵۰ هزار نفر رو میکشه، پس از مار، گاز گرفتگی سگای هار و نیش پشه «تسه تسه» به ترتیب موجب مرگ ۲۵ هزار و ۱۰ هزار آدم می شن.

بر خلاف این حیوانات، کوسها، شیره ها و اسبای آبی در سال به ترتیب ۱۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ نفر رو میکشن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

ایرنا بازنشر

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *