حقایق علمی و جالب درباره شکست عاطفی

حقایق علمی و جالب درباره شکست عاطفی

emotional-breakdown

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ مسلمه که در کنار انتخابای نادرست، تغییراتی در سبک زندگی، ورود تکنولوژی و چگونگی به کار گیری اون و بسیاری عوامل دیگه می تونن در تموم شدن یه رابطه عاطفی موثر باشن.

بله درسته. شکستای عاطفی در خیلی از مواقع مثل وقتیه که جهان اون فرد به آخر رسیده باشه. روزا، ماه ها و شاید هم چند سال بعد ازآن جدایی همیشه آدما به دلایل و چیزی که میان شون گذشته فکر می کنن و اونا رو مورد بررسی قرار میدن. در این نوشته به بعضی از دلایل جدایی اشاره هایی می شه و بعضی از راهکارهایی که می تونن قلب شکسته افراد در این دوران رو کمی درمون کنه مورد بررسی قرار می گیرن.

سرک کشیدن در شبکه های اجتماعی و ورود به صفحات مربوط به شریک عاطفی قبلی تون

بعد از اینکه تموم صحبتا رو با هم کردین و به این نتیجه رسیدید که رابطه عاطفی خود رو به پایان برسونین، امکان زیادی هست که بخواین دوباه به اون فرد زنگ بزنین یا با اون چت کنین. وقتی که اولین روزای جدایی رو می گذرونین ممکنه این بدترین تصمیمی باشه که در اون لحظه می گیرین. ممکنه وارد صفحه فیکس بوک اون شید و اونو بالا و پایین کنین. اما واقعا این کار درستیه؟ کوتاه ترین جواب اینه که خیر. تارا سی. مارشال در مطاله خود در این باره میگه: “روبرو شدن با صفحه فیس بوک شریک عاطفی گذشته تون ممکنه مراحل بهبود شما حاصل از اینجور شکستی رو واسه تون سخت تر کنه.” هرچقدر بیشتر در برابر اطلاعات مربوط به شریک قبلی عاطفی خود باشین مانند اون هستش که دائم در حال باز کردن باندهای زخم خود باشین.”

فیس بوک ممکنه عامل جدایی شه

در تحقیقات محققی به نام راسل کلایتن از دانشگاه میسوری، شبکه های اجتماعی در خیلی از مواقع دلیل اصلی اختلافات زن و شوهر هستن. چون که اول اینکه خیلی از افراد ممکنه که از این طرق با شریک عاطفی قبلی خود دوباره در رابطه قرار گیرند. دوم اینکه اگه شریک عاطفی شما به واسطه کارش همیشه با این شبکه ها در رابطه باشه، ایجاد شک و شبه بیشتری واسه طرف مقابل خود به وجود میاره. بد نیس بدونیم به واسطه همین شبکه های اجتماعی خیلی از روابط از دست رفته ممکنه دوباره از سر گرفته شن اما مهم اینه که در زمان شروع رابطه جدید دیگری نباشه.

توئیتر می تونه دلیل به هم خوردن روابط عاطفی شن

همون قدر که فیس بوک می تونه در نابود کردن روابط عاطفی میان افراد تاثیرگزار باشه، توئیتر هم می تونه اینجور تخریبی داشته باشه. تحقیقات و پژوهشای انجام پذیرفته نشون داده که کسائی که توئیت بیشتری می کنن، در روابط عاطفی شون دچار تنشای بیشتری می شن.

بسیار طبیعیه که بعد از جدایی چالشایی با هویت تون داشته باشین

بله روزا، ماه ها و شاید هم سال پس از جدایی، ممکنه با درک این واقعیت مشکل داشته باشین و البته هم که این روند مثل ماموریتی شدنی نیس. پس بعد از پایان یه رابطه عاطفی، ممکنه ندونین که کی هستین و چه احساسی دارین اما با گذشت زمان دوباره به روند عادی برمی گردین. نویسنده کتاب «شخصیت و بولتن روانشناسی اجتماعی» در این باره میگه: “بعد از جدایی افراد نه فقط از جدا شدن از شریک عاطفی شون آزرده هستن بلکه تغییراتی رو در خودشون هم می بینن که واسه شون آزار دهنده س.”

مراحل اولیه از بین رفتن یه رابطه به زنان آسیب بیشتری میرسونه اما این روند واسه مردان طولانی تره

با پایان پیدا کردن یه رابطه از دید جسمی و ذهنی زنان آسیب بیشتری می بینن اما این روند واسه اونا زوتر تموم میشه. طبق یافته های بدست اومده از یافته های تحقیقات دانشگاه برمینگام در لندن، این رقابت در اول واسه زنان سخت تر اما زمان اون واسه مردها طولانی تره. کرگ موریس نویسنده اینجور پژوهشی در مورد دلایل این میگه که زنان بیشتر سرمایه گزاری طولانی تری رو تو یه رابطه می کنن و از به هم خوردن اون در اوایل این اتفاق آسیب بیشتری می بینن اما در مورد مردها، اونا آسیبای طولانی تر و جدی تری از این روند می بینن چون که این تصور رو دارن که واسه جانشین کردن فرد جدید باید رقابتای سرسختانه جدیدی داشته باشن و بعضی وقتا هم فکر می کنن که نمی تونن جایگزینی واسه فرد از دست رفته خود پیدا کنن.

زنان بیشتر از مردان مبادرت به طلاق می کنن

در ازدواج بر خلاف بقیه شکلای جور واجور روابط عاطفی، مهمه که کدوم طرف اینجور اقدامی کرده باشه. پروفسور مایکل رزنفلد از دانشگاه استرنفورد یافته های پژوهشی رو منتشر کرده که در اون نشون داده شده که ۶۹ درصد از درخواستای طلاق از راه زنان انجام شده. این نشون میده که در حدود دو سوم مواقع و در وقتی که در زندگی مشکلی به وجود میاد این زنان هستن که صحنه رو ترک می کنن. ایشون عقیده داره که نابرابریای جنسیتی می تونه در این نقش زیادی داشته باشه. زنان که در وقتی مجبور به گرفتن نام فامیل همسر خود می شن بعضی وقتا به دلیل نبود همکاری همسرشون و انتظار اونا در انجام کارای خونه و امور مربوط به بچه ها، احساس نبود پشتیبانی از طرف همسرشون می کنن و از خونه بیرون و مبادرت به جدایی می کنن.

خیلی از زن و شوهرا بر سر مسائل مالی اختلافات زیادی با هم دارن

یافته های تحقیقات مجله« روابط خونواده» نشون داده که اولین دلیل بحثا و اختلافات زن و شوهرا مسائل مالیه. محققان این مطالعه بر این باور هستن که داشتن زندگی باشکوه در وقتی واما و قرضای زیادی رو به خونواده ها تحمیل می کنه و مردم جوامع مدرن بیشتر از اندازه نیاز به مسائل مالی اهمیت میدن. پژوهشا این رو هم نشون دادن که خیلی از بگو مگوهای زناشویی بر سر خرید طلا و جواهره. که خیلی از عوامل دیگه پیش زمینه اینجور مشاجراتی هستن.

وقتی که در خونواده ای درآمد زن بیشتر از مرد باشه احتمال جدایی زیاد میشه

مچله «سوسیولوژی» در این باره میگه بهتره سطح درآمد هر دو طرف تو یه اندازه باشه. محققان دانشگاه «باسل» به این نتیجه رسیدن که درآمد زن و شوهر در دراز مدت در رابطه اونا تاثیرگزار هستش. هم اینکه این تحقیقات نشون داده در خونواده هایی که زن تنها حقوق بگیر خونواده س، تا دو برابر احتمال جدایی زیاد میشه. به طور کامل روشنه که هر دو طرف اینجور مسئولیتی رو برعهده دارن اما اگه به هر دلیلی و واسه یه مدت این مسئولیت رو دوش زن خونواده قرار گیرد مرد خونواده بهتره تا اونجا که امکان داره به اون احترام گذاشته شده و واسه برطرف کردن نیازای غیرمادی اون آمادگی داشته باشه.

دو طرف ممکنه در شبکه های اجتماعی و بعد از جدایی، شروع به کوبیدن همدیگه کنن

براساس تحقیق انجام شده و آمار بدست اومده از اون در نظرسنجیای گذشته بریتانیا، نشون داده شده که بیشتر از ۴۸ درصد مواقع پس از بین رفتن یه رابطه افراد در مورد شریک عاطفی قبلی خود چیزایی رو به اشتراک می ذارن. این موضوع به همین جا ختم نمی شه چون که ۳۴ درصد از دوستان، بستگان و فرد جدید در رابطه هم به اون نوشته های نه خیلی مطلوب دسترسی دارن. اما پیشنهاد می شه که دو طرف راه های بهتری واسه تخلیه اون همه خشم رو واسه خود پیدا کنن.

دو فصل به «فصلای طلاق» معروفیت دارن

تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه واشنگتن نشون داده که دو موقع از سال هست که در اونا اندازه طلاقا به بیشترین حد می رسه. یکی از اونا اولین روزای سال جدید هستن و دیگه هم در طول فصل پاییزه. یکی از محققان به نام پروفسور برین درباره دلیل طلاق در فصل پاییز میگه از اونجایی که سال جدید میلادی در اوایل زمستانه، خیلی از افراد در فصل پاییز جدا می شن تا در سال جدید تنوعی رو در زندگی خود به وجود آورده باشن.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی ما

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *