حقایقی عجیب درباره گریه کردن

حقایقی عجیب درباره گریه کردن

دلیل گریه Woman-crying

اینکه اشک از چشمامون جاری می شه، مسئله ای به طور کامل عجیبه. به چه دلیل اینجور اتفاقی میفته؟ سوال دیگه اینه که از پایه چه فرقی بین زن و مرد در گریه کردن هست؟

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، ادم راترفورد: تا تقی به توق می خوره، می زنم زیر گریه؛ خجالت کشیدن هم نداره. من مردی هستم که زیاد گریه می کنه. البته در زندگی واقعی زیاد گریه نمی کنم، اما خدا نکنه فیلم تماشا می کنم…

واقعا هیچوقت به دنبال این نبودم که ببینم به چه دلیل گریه می کنیم، اما می دونم که ردپای روابط بین والدین و کودکان در اون دخالت داره.

سرزمین رویاها و جنگ ستارگان!

فیلم «سرزمین رویاها» رو در نظر بگیرین. قصه فیلم روی کاغذ به طور کامل عجیبه! کوین کاستنر در وسط مزرعه ذرت خود یه زمین بیس بال درست می کنه، چون صدایی رو می شن. اون فکر می کنه که قراره جو جکسون، همون بازیکن رو مشکی بیس بال، رو برمی گردونه، اما آخرش با جوونیای پدرش ملاقات می کنه. فیلم که تموم می شه، اشک از چشمون من جاری می شه.

فیلم سرزمین رویاها کمی احساسیه، پس میشه اونو توجیه کرد! اما من سر فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی پاشه» هم گریه کردم. با دخترم به تماشای این فیلم نشستیم و اشک از چشمون جفتمان سرازیر شده بود. البته اون ۱۰ سال سن داره و دختره. با در نظر گرفتن عقل و عرف، کار اون به طور کامل قابل توجیه س، اما من چه بهونه ای می تونستم داشته باشم!

گریهای یه مرد بالغ!

عجیبه که من به عنوان یه مرد بالغ زیاد گریه می کنم؟ از خیلی وقت پیش به دنبال جواب این سوال بودم تا اینکه با عزممو جزم کردم به اون در برنامه رادیویی «موارد عجیب راترفورد و فرای» در «بی بی سی رادیو فور» بپردازم.

من و همکارم، حنا، چند وقتی رو صرف مباحث علمی مربوط به گریه کرده بودیم: اگه مردها کمتر گریه می کنن، دلیل اون چیه؟ فواید اشک ریختن چیه؟ یا یه پله بالاتر بریم، اصلا به چه دلیل گریه می کنیم؟

فرق گریه در مردان و زنان

اینکه من آدم عجیبی هستم یا نه، به طور کامل مشخصه. طبق یافته های تموم تحقیقات انجام شده، زنان بیشتر از مردان گریه می کنن. همیشه همینطور بوده. تحقیق انجام شده از راه ویلیام فرِی، روانشناس، در سال ۱۹۸۲ نشون داد که زنان به صورت میانگین ماهانه ۵.۳ مرتبه گریه می کنن. این در حالیه که مردان تنها ۱.۳ مرتبه در ماه گریه می کنن. از طرف دیگه، گریه زنان بین ۵ تا ۶ دقیقه زمان میبره، اما گریه مردان بین ۲ تا ۳ دقیقه.

وقتی صحبتی از گریه مطرح می شه، باید نامی هم از روانشناس هلندی «آد وینگرهوت،» پژوهشگر دانشگاه تیلبرگ، آورد. اون از جمله محققینیه که «اشک ریختن» رو همیشه دنبال کرده و یافته های مطالعاتش هم نشون میده که اختلاف جنسیتی در این مورد هست. اون البته اشاره می کنه که همه چیز از دوران کودکی شروع می شه.

در دوران نوزادی عمل گریه کردن یه فعالیت همه گیر و برابره، چون تموم نوزادان فارغ از جنسیت گریه می کنن. روانشناس تکامل گرا می گن که گریه کردن در نوزادان یه جور اعلام آوایی واسه نیاز به حضور پدر و مادر در کنار کودکه. فکر می کنم همه پدر و مادرها این مسئله رو قبول دارن.

فرقای جنسیتی و نقش ثروت

گفتیم که همه چیز از نوزادی شروع می شه، اما وقتی از دوران نوزادی به سن بلوغ می رسیم چه اتفاقاتی اتفاق می افته که در آینده منتهی به بروز «فرقای جنسیتی» می شه؟

از طرف دیگه عوامل فرهنگی هم موثر هستن. یافته های بعضی تحقیقات به طور ضمنی نشون میدن که گریه کردن در فرهنگایی که این عمل از نظر اجتماعی پسندیده تره، بیشتر اتفاق می افته. وینگرهوت هم به این نتیجه رسید که گریه در کشورای پولدار بیشتر رایجه، چون که کامیابی اقتصادی فضای بیشتری رو واسه بیان احساسات به ما داده و این مسئله باعث می شه افراد بالغ چون کودکان اشک بریزن.

دلیلی به نام “تستسترون”

از نظر اون، اندازه پسندیده بودن گریه کردن از نگاه جامعه تنها عامل محدود کننده گریه بین مردان نیس و تستسترون هم نقشی اساسی داره. در تحقیق وینگرهوت روی چند مریض گرفتار به سرطان پروستات که از داروهای کاهنده سطح تستسترون مصرف می کردن، مشخص شد که این بیماران بیشتر از میانگین گریه می کنن. البته شاید شما بگید چون این افراد سرطان دارن، بیشتر گریه می کنن!

برگردیم به دنیای فیلم… در فیلم ترمیناتور ۲، صحنه ای هست که آرنولد شوآرزنگر رو به کودک (که همه اطرافیانش رو از دست داده) می کنه و با لحنی ربات مانند از اون می پرسد: به چه دلیل گریه می کنی؟

جواب اینه: هیچکی نمی دونه.

آدما تنها موجوداتی هستن که به دلایل احساسی گریه می کنن. البته قبلا گفته شده بود که فیلا هم هنگام از دست دادن عزیزانشون اشک می ریزن، اما این ادعا در اندازه همون فرضیه موند. موضوع گریه کردن آدما به شکل عجیبی در دست تحقیق بوده.

اشتراک “درد، ناراحتی و شادی”

ما نمی دونیم که به چه دلیل بین متحمل شدن یه درد فیزیکی گریه می کنیم. نمی دونیم به چه دلیل هنگام ترومای احساسی گریه می کنیم. ما حتی وقتی خیلی خوشحال هستیم هم گریه می کنیم!

پس شاید بتونیم بگیم که ما یه جونور اجتماعی هستیم. همین نکته ای که گفتیم خود یکی از نشونه ها اون هستش. شاید ما از گریه کردن واسه بیان حالات عمیق روانی استفاده می کنیم، اما این گفته فقط در حد یه ادعا هستش.

کاتارسیس؛ احتمال دیگه!

یکی احتمال دیگه کاتارسیس یا همون تخلیه هیجانیه. وینگرهوت در یکی از آخرین تحقیقات خود به بررسی گفته عادی مردم پرداخت که «گریه کردن آدم رو سبک می کنه.»

اون در سال ۲۰۱۵ از شرکت کنندگان در تحقیق خود خواست تا حالت احساسی شون رو قبل و بعد از دو فیلم «اشک درآور» رو بگن: فیلم “زندگی زیباست” که برنده اسکار شد و فیلم احساسی “هاچی: داستان یه سگ.” بعد از شرکت کنندگان خواسته شد تا همون فرمی که قبل از مشاهده فیلم پر کرده بودن رو به ترتیب ۲۰ دقیقه و ۲ ساعت پس از تماشای فیلم دوباره پر کنن.

یافته های تحقیق به طور کامل رو بود: آدمایی که گریه نکرده بودن، هیچ تغییری رو نشون ندادند. از طرف دیگه، ماجرا در کسائی که اشک ریخته بودن به طور کامل متفاوت شده بود. یافته های این تحقیق احتمال وجود اثر کاتارسیس رو تایید می کنه. انگار مردم واقعا پس از گریه کردن، حالشون بهتر می شه!

در برنامه رادیویی «موارد عجیب راترفورد و فرای» هم ما خواستیم تا کمی آزمایش انجام بدیم و همون تحقیق فیلم رو روی سوالات شنوندگان پیاده کنیم. حنا از اینکه به اسم یه کار علمی منو به تحمل تجارب دردناک محکوم می کرد، حال می کنه: من در اتوبان پشت ترافیک سنگینی گیر کرده بودم، از حال رفته بودم و کمرم رو هم موم انداخته بودم! البته هیچ کدوم از این موارد به دردناکی فیلم “هاچی: داستان یه سگ” نبود و نمی تونست منو به گریه بندازه.

نظرم من اینه: هاچی سگی بود که به دست ریچارد گری بزرگ شده بود. ریچارد می میره. هاچی ناراحته. پایان. ممکنه بعضی فکر کنن که ریچارد از فیلمنامه نویس با التماس درخواست کرده تا اینجور شه! من سر فیلم هاچی اصلا اشک نریختم؛ حتی حالم هم بهتر نشد و این روش با یافته های فیلم وینگرهوت اتحاد داره. شاید من باید دریچه های سد چشمانم رو باز می گذاشتم.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی فرادید گریه

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *