حقایقی در مورد استخرهای کثیف

حقایقی در مورد استخرهای کثیف

pool-hygiene

با شروع فصل پاییز و سرد شدن هوا ممکنه میل به استخر رفتن هم کمتر شه اما هنوزم باید این اطلاعات حیاتی در مورد استخرها رو بدونین:

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ شما چه یه شناگر معتقد باشین یا یه خونواده که می خواد ساعات خوشی رو در استخر بگذراند، حق دارین که بدونین: استخرها تمیز هستن؟

در حالیکه شنا کردن، یه راه عالی واسه داشتن فعالیت بدنی بمنظور سالم ماندنه، اما مهمه که از خطرات مربوط به استخرهای عمومی و پارکای آبی کثیف خبردار شین. در بیشتر موارد، خیلی از ما تصور می کنیم که گردانندهای استخر به استانداردهای سختگیرانه ای واسه تمیز نگه داشتن استخر پایبندند، اما هیچ روش ثابت و مشخص ملی واسه نگهداری از استخرها وجود نداره.

پس قبل از پریدن در استخر، بدونین که چه چیزایی ممکنه در زیر این سطح، کمین کرده باشه.

۱. مدفوع

به نظر مرکز کنترل مریضی (CDC)، یه شناگر معمولی در وارد کردن دست کم ۰.۱۴ گرم مدفوع به آب استخر سهیمه! آنهم معمولا در عرض ۱۵ دقیقه اول وارد شدن به استخر. و یه گزارش بازرسیای عادی این مرکز از استخرها، که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، دریافت حدود یه استخر از هر هشت استخر، مرتکب تخلفات جدی شدن که سلامت عمومی رو تهدید می کرد، و منجر شد اون استخرها فورا بسته شن.

۲. باکتری ای کولای

CDC، یه مطالعه جدید در مورد چیزایی که در آب استخر وجود دارن منتشر کرده، و اون گزارش، عالی بنظر نمی رسه. آبایی که از ۱۶۱ استخر در منطقه آتلانتا نمونه گیری شده بود، نشونه هایی از ای کولای رو نشون داد (یه باکتری که بیشتر، به مدفوع مربوط می شه). و نمیشه این مسئله رو به طور کامل به بچه ها ربط داد. در حالیکه این درسته کودکانی که بدرستی در مورد اجابت مزاج آموزش ندیده ان می تونن مدفوع رو به داخل آب استخر بیارن، اما بزرگسالان هم مقصر هستن!

وقتی که شما از شستشو با صابون و آب قبل از وارد شدن به استخر دوری می کنین، باعث وارد شدن مدفوع به داخل آب استخر میشین. یه دوش ساده با صابون قبل از ورود به آب می تونه خطر آلودگی رو بطور زیادی کم کنه. و واسه بچه های کوچیک، مطمئن شید که پوشک رو در حموم یا محل تعیین شده واسه تعویض پوشک، عوض می کنین، نه کنار استخر، چون احتمال ورود میکروبا به داخل آب رو زیاد می کنه.

۳. مریضیای آب تفریحی

مریضیای آب تفریحی (RWIs) از راه میکروبایی بوجود میان که با بلعیدن آب آلوده موجود در استخرهای شنا، جکوزیا، پارکای آبی، دریاچه ها و اقیانوسا به بدن وارد می شن. با در نظر گرفتن نظر CDC، در تعداد گسترش RWIs در بیست سال گذشته، افزایش وجود داشته. شایع ترین RWIs، اسهاله. بقیه عفونتای RWIs عبارتند از:

 • دستگاه گوارش
 • پوست
 • گوش
 • تنفسی
 • چشم
 • مغز و اعصاب
 • زخم
 • شایع ترین، اسهاله که از راه میکروبایی مانند کریپتو و ای کولای ایجاد میشه.

کلر و دیگر مواد ضدعفونی کننده، میکروبا رو فورا از بین نمی برن. هم اینکه، ترکیب شدن کلر با ادرار و عرق، کلر موجود در استخر رو تحلیل می بره و باعث می شه کارایی اش رو از دست بده! واسه همینه که حفظ کلر در سطوح پیشنهاد شده، واسه سالم نگه داشتن استخر لازمه.

۴. کریپتوسپوریدیوم (کریپتو)

کریپتو، انگلیه که باعث مریضی اسهال کریپتوسپوریدیوسیس می شه. این انگل از راه یه پوسته خارجی مراقبت می شه که به اون امکان میده تا ۱۰ روز (حتی در آب کلر زده) زنده بمونه. این بدون معناست که حتی استخرهایی که در شرایط خوبی نگهداری می شن هم می تونن کریپتو رو در میان شناگران منتشر کنن. کریپتو به دلیل اصلی گسترش مریضی اسهال مربوط به استخر شنا، تبدیل شده. به گفته CDC از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، موارد گزارش شده کریپتو، بیشتر از ۲۰۰ درصد زیاد شده. حالا خوبیش اینه شما می تونین با رعایت درست بهداشت در پارکای آبی و استخرهای عمومی، به جلوگیری از کریپتو کمک کنین.

۵. ژیاردیا

ژیاردیا، یه انگل میکروسکوپیه که باعث اسهال می شه. این انگل روی سطوح یا در خاک، غذا یا آب آلوده پیدا میشه. ژیاردیا مانند کریپتو از راه یه پوسته خارجی مراقبت می شه که به اون امکان میده به مدت طولانی در بیرون از بدن زنده بمونه، و هم اینکه اونو در برابر کلر مقاوم می کنه.

یه فرد می تونه با بلعیدن کیستای ژیاردیا (پوسته های سخت شامل ژیاردیا) موجود در غذا یا آب آلوده، عفونی شه. این کیستا بعد از اینکه بدن میزبان رو از راه مدفوع ترک می کنن، بدون این دست اون دست کردن عفونی می شن. در حالیکه این انگلا می تونن به روشای مختلفی پخش شن، اما آب (آب آشامیدنی و آب تفریحی)، عادی ترین روش سرایت اون هستش. این انگل می تونه از یکی به یکی دیگه یا از حیوان به آدم منتقل شه.

اگه شما آب آلوده (مثلا آب یه استخر شنای عمومی ) رو ببلعید، خودتون رو در برابر دچار شدن به عفونت ژیاردیا قرار می دین. اندازه گسترش عفونت ژیاردیا معمولا در ماه های تابستون، زیاد می شه.

۶. ادرار در استخر

با در نظر گرفتن یه بررسی که از راه شورای سلامت و کیفیت آب انجام شد، از هر ۵ آمریکایی، ۱ نفر به ادرار کردن در استخر اعتراف داره! اما این کار خطا، فقط مربوط به افراد معمولی نمی شه که بطور تفریحی به استخر می رن. نزدیک به ۱۰۰ درصد از شناگران رقابتی حرفه ای گزارش کردن که بطور منظم در استخر ادرار می کنن!

مشمئز کننده س، و هم اینکه ناسالم. ادرار، با آب استخر که به اون مواد شیمیایی زده شده، تداخل پیدا می کنه و از پایه کلر رو که واسه نابود کردن میکروبای مضر در نظر گرفته شده، تحلیل می بره. اگه افراد بسیار زیادی در استخر ادرار کنن یا در حالیکه عرق دارن در اون شیرجه بزنن، در اینصورت کلر بسیار کمی واسه نابود کردن میکروبا باقی می مونه.

۷. محصول فرعی کلر

وقتی که ما وارد آب میشیم، عرق، ادرار، مدفوع غیر قابل تشخیص، لوسیون، و ضد آفتاب رو، به مخلوطی نامرئی و رقیق از مواد شیمیایی و باکتریای موجود در آب استخر، اضافه می کنیم! کلر درون استخرها، واسه کشتن باکتریا و میکروبای آب در نظر گرفته شده. اما اگه متوجه یه بوی قوی از کلر تو یه استخر عمومی شدید، این در واقع چیز خوبی نیس و نشون دهنده یه مشکل در نگهداری استخر هستش. یه استخر که خوب به اون کلر زده شده باشه، در واقع باید دارای بوی کمی باشه.

سطح کلر آزاد مناسب، چقدره؟

استخرها:

سطح کلر آزاد (۱ تا ۳ mg/L یا ppm) و pH (۷.۲ تا ۷.۸) قدرت کشتن میکروبا رو به بیشترین حد میرسونه.

جکوزی آب داغ / اسپا:

سطح ماده ضد عفونی کننده (کلر ۲ تا ۴ ppm یا برم ۴ تا ۶ ppm) و pH (۷.۲ تا ۷.۸) قدرت کشتن میکروبا رو به بیشترین حد میرسونه.

مشکل اینه که تموم مایعات بدنی که ما وارد استخر می کنیم، با مواد آلی موجود و با کلر در آب عکس العمل نشون میدن. تو یه مطالعه، محققان بررسی کردن که چیجوری اون عکس العملا، اجناس فرعی بالقوه خطرناک کلر رو تولید می کنن، که با ناراحتی پوست و ریه، آلرژیا و آسم، سرطان مثانه، و کبد در رابطه دونسته شدن.

از خودتون مراقبت کنین

واسه محفوظ موندن از این خطرات، این نکات بهداشتی رو رعایت کنین:

 • دست هاتون رو همیشه بشورید. از آب و صابون دست کم بمدت ۲۰ ثانیه استفاده کنین و دستا رو شدیدا به هم بمالید.
 • آب استخر رو قورت ندین. کریپتو می تونه از راه نوشیدن آب آلوده منتقل شه. از اونجا که کریپتو از راه محتوای کلر موجود در استخر از بین نمی ره، هیچوقت آب استخر عمومی یا جکوزیا رو نبلعید.
 • به بقیه احترام بذارین. اگه اسهال دارین شنا نکنین (رعایت این مورد واسه کودکانی که پوشک می پوشند، بسیار ضرویه). اگه تشخیص داده شد که گرفتار به کریپتو هستین، دست کم بمدت ۲ هفته پس از برطرف شدن اسهالتان، شنا نکنین.
 • قبل از شنا کردن دوش بگیرین. همیشه قبل از وارد شدن به آب، خودتون رو بخوبی بشورید.
 • کودکان رو بشورید. قبل از وارد شدن کودکانتون به آب، اونا رو بخوبی با آب و صابون بشورید، مخصوصا باسنشان رو. هم اینکه بعد از عوض کردن پوشک بچه ها یا استفاده اونا از توالت، اونا رو دوباره بشورید.
 • کودکان رو چک کنین. کودکان رو بطور مرتب به دستشویی ببرین و پوشکشان رو چک کنین. هم اینکه، همیشه پوشکا رو در دستشویی (یا حموم) عوض کنین، نه کنار استخر.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

استخر مجله تناسب اندام

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *