حقایقی جالب درباره مغز مردان که زنان باید بدانند!

حقایقی جالب درباره مغز مردان که زنان باید بدانند!

بیشتر باورهای رایج درمورد مغز مردها براساس تحقیقات انجام گرفته روی مردهای سن ۱۹ تا ۲۲ ساله، کسائیکه هنوز تحصیلات دانشگاهی شون رو هم به پایان نرسانده ان و در این تحقیقات واسه درآوردن خرج روزمره و دانشگاهشان شرکت می کنن. ولی مغر مردها در طول عمرشون تغییرات زیادی می کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت مردمون؛ اینجا درمورد باورهای نادرست رایج صحبت می کنیم. اون وقت می فهمید که مردها چقدر در مقابل تنهایی آسیب پذیر هستن و به چه دلیل تا این اندازه روی پیدا کردن راه حل متمرکزند.

مردها هم دوست دارن ازدواج کنن

زن ها دوست دارن زندگی شون سروسامون پیدا کنن ولی مردها دوست ندارن معتقد شن و دلشون می خواهد آزادی شون دست خودشون باشه. شاید این یکی از بزرگترین باورهای نادرست درمورد مردها باشه که از گرایش امریکایی ها به به کار گیری داوطلبان بسیار جوون واسه تحقیقات انجام گرفته ناشی می شه.

تو یه تحقیق انجام گرفته در بولیوی نشون داده که خیانت ها معمولاً تا قبل از سن ۳۰ سالگی آقایون اتفاق می افتد. براساس این تحقیق، بعد از ۳۰ سالگی مردها دیگه سرگرم تامین معاش خونواده شون می شن.

البته معتقد شدن واسه بعضی از مردها سخت تر از بقیه س – مشکلی که براساس تحقیقات می تونه ریشه ژنتیکی داشته باشه. مردهایی که «ژن بی بندوباری» ندارن، تقریباً ۶۰ درصد جامعه رو تشکیل میدن و احتمال ازدواج کردنشون بیشتره.

رئیس کیه؟

سلسله مراتب های ناپایدار اضطراب زیادی واسه مردها ایجاد می کنه. ولی یه زنجیره مشخص از دستورات، مثل دستورانی که در ارتش و بسیاری محیط های کاری تمرین می شه، سطح تستوسترون اونا رو پایین آورده و خشونت مردها رو کنترل می کنه.

درگیر شدن با ایجاد سلسله مراتب ها که از سن ۶ سالگی واسه مردها شروع می شه، باعث می شه مردها تلاش داشته باشن همیشه خودشون بالادست رفته و بقیه رو پایین دست خود بدونن.

پدر شدن

مغز مردها ماه ها قبل اینکه پدر شن، آماده همکاری کردن می شه. در بدن پدرهای آینده تغییرات هورمونی اتفاق می افتد – پرولاکتین در اونا بالا رفته و تستوسترون پایین میاد – و همین باعث می شه رفتاری پدرانه پیدا کنن.

فرومون های زن باردار به همسرش هم سرایت کرده و باعث می شه مردها هم دچار تغییراتی اساسی شن.

حتی قبل اینکه زن حامله شه، فرومون های مرد باعث می شه در مغز زن نورون های مادر خوب فعال شه.

مغز بالغ مردونه

در طول دوره تکامل، مردها در زمان جوونی نیاز به رقابت بر سر مقام و همسر و در زمان بلوغ نیاز به تاکید بر پیوند و همکاری داشته ان.

خود مردها هم این رو تایید می کنن؛ و تحقیقات روانشناختی نشون داده که جلو افتادن از رقبا در سنین بالاتر جذابیتی واسه مردها نداره. درمقابل، اونا توجه بیشتری به روابطشون و بهتر کردن جامعه نشون میدن.

این تغییر شایدً به خاطر کاهش کم کم سطح تستوسترون با بالا رفتن سن در اونا ایجاد می شه. تحقیقات نشون داده که مردهایی که سطح هورمون تستوسترون در اونا بالاتره، در رقابت بهتر هستن و اونایی که سطح پایین تری از تستوسترون دارن در رقابت هایی که نیازمند همکاری تیم و گروه س بهتر عمل می کنن.

بازی کردن با بچه ها

تحقیقات نشون می دهد روش های خاص مردها واسه بازی کردن با بچه هاشون که در اونا حرکات یهویی و اذیت کردن بیشتره، باعث می شه بچه ها بهتر یاد بگیرن، اعتمادبه نفس بالاتری پیدا کنن و بتونن خودشون رو بهتر واسه دنیای واقعی آماده کنن.

تحقیقات زیادی نشون می دهد که پدرهایی که نقش فعالی در بزرگ کردن بچه هاشون دارن سطح پایین ترین از تستوسترون دارن. بااینکه هنوز مشخص نیس که سطح هورمونه که موجب این رفتار می شه یا برعکس ولی محققان بر این عقیده ان که تکامل به نفع این پدران بوده.

بچه های آدم جزو نیازمندترین بچه ها بین موجودات هستن و پدران خوب شانس این رو دارن که بچه ها و البته ژنشان بمونه.

دفاع از قلمرو

بخشی از کار مردها دفاع از قلمروشانه. البته نیاز به تحقیقات بیشتری روی آدم ها هستش ولی در پستانداران نر دیگه قسمت «دفاع از قلمرو» بسیار بزرگتر از همسران ماده شونه.

بااینکه زنان هم احساس مالکیت دارن، ولی مردها وقتی با تهدیدی نسبت به زندگی عشقی یا قلمروشان روبه رو می شن، احتمال برخورد خشونت آمیز بیشتری دارن.

از دل بره هر اینکه از دیده شون برفت

تستوسترون که بیشتر با خشونت و دشمنی در رابطه دونسته می شه، هورمون جنسی هم هست. و این میل در مردان شش برابر زنونه.

محققان فهمیده ان که تستوسترون بخش کنترل ضربه در مغز رو دچار اخلال می کنه. بااینکه هنوز نیاز به تحقیقات بیشتره ولی همین توضیح می دهد که مردها تا وقتی که زنی جلو چشمشونه به اون فکر می کنن و وقتی از دیدشون خارج می شه، از ذهنشون هم بیرون می رود.

دقیق شدن و فوکوس کردن بر راه حل

بااینکه خیلی از تحقیقات نشون می دهد که زن ها بسیار دلسوزتر از مردها هستن ولی این به طور کاملً غلطه. سیستم دلسوزی و همدردی در مغز مردها وقتی کسی استرس دارن یا دچار مشکل شده، عکس العمل می دهد. ولی بخش «حل کردن مشکل» در ذهنشون خیلی زود غلبه می کنه.

این باعث می شه که به جای نشستن با اون فرد و همدردی کردن با اون، براش به دنبال یه راه حل باشن.

آسیب پذیری در برابر تنهایی

بااینکه تنهایی می تونه واسه سلامتی و مغز همه ایجاد مشکل کنه، مردان در سنین بالاتر آسیب پذیرتر هستن.

مردها واسه مشکلاتشون کمتر از زن ها کمک می گیرند که این موجب تنهاتر شدن اونا می شه و این مدارهای اجتماعی مغز اونا رو دچار مشکل می کنه.

زندگی کردن با زن ها واسه اونا خیلی خوبه. مردانی که در روابط بادوام هستن، سالم تر بوده، بیشتر عمر کرده و سطح هورمون هاشون نشون می دهد که اندازه اضطراب کمتری دارن.

زن ها واسه غدد جنسی مردها هم به درد بخور هستن. تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد نشون داده که موش های نری که با موش های ماده زندگی می کنن نسبت به موش های نری که تنها زندگی می کنن، به مدت طولانی تری بارور می مانند.

احساسی تر

بااینکه معمولاً زنان جنسیت احساسی تر محسوب می شن، ولی نوزادان پسر معمولاً عکس العمل های احساسی بیشتری نسبت به نوزادان دختر داده و احساساتشون رو بیشتر بیان می کنن.

مردان بزرگسال هم عکس العمل های احساسی قوی تری دارن ولی قبل اینکه از این احساسات آگاهی داشته باشن. وقتی این احساسات به خودآگاه اونا می رسد، تلاش می کنن روی اون سرپوش گذاشته و نشانش ندن.

پسرها در جوونی یاد می گیرند که احساساتشون رو مخفی کنن، چون اگه اونا رو نشون بدن، به نظر فرهنگ و جامعه مردونه نیس. ولی سرپوش گذاشتن روی احساسات هم عکس العمل «جنگ و فرار» رو در اونا فعال می کنه. عکس العمل قوی مرد و سرکوب بعد اون رو واسه برخورد با یه تهدید آماده می کنه.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

دانستنی زنان مردمون

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *