حضرت علی (ع) در خطبه غدیریه چه فرمود؟

حضرت علی (ع) در خطبه غدیریه چه فرمود؟

در دوره حاکمیت علی (ع) اتفاقا روز عید غدیر با جمعه مصادف شد. مسلمانان حضور چشم‏گیری پیدا کردن و حضرت واسه اقامه نماز جمعه و خوندن خطبه‏های اون در برابر مردم قرار گرفت.

حضرت علی (ع)

به گزارش آلامتو به نقل از برنا, حسین بن‏علی(ع) می‏گوید: پنج ساعت از روز گذشته بود[قبل از اذان ظهر]، که بابام خطبه‏ها رو شروع کرد. اون اول به حمد و ثنای حضرت حق پرداخت، صفات ربوبی‏اش رو شمرد، حاکمیت مطلق رو از اون ایشون دونست، نعمت‏هاش رو روش زوم کرد و بعد خطاب به مردم فرمود: خدا تعالی امروز دو عید بسیار بزرگ [جمعه و غدیر] رو واسه شما تو یه زمان قرار داده؛ دو عیدی که هر یک فلسفه وجودی دیگری رو تکامل می‏بخشدو از طریق هر یک هدایت در دیگری اثر می بخشه… بعد فرمود: توحید و ایمان به تنهایی خدا پذیرفته نمی‏شه مگه با اعتراف به نبوت پیامبرش محمد(ص) و دین و شریعت محمد(ص) پذیرفته نمی‏شه مگه با قبول ولایت امر کسی که خدا فرمون ولایتش رو داده؛ و همه این امور سروسامون نمی‏پذیرد مگه بعد از توسل و تمسک به اهل ولایت.

غدیر از نگاه مولی الموحدین علی(ع)

بعد فرمود: خدا در روز غدیر (۱) چیزی که در باره منتخبین خود اراده کرد بر پیامبرش فرو فرستاد، به اون فرمون داد تا ولایت و وصایت رو ابلاغ کنه و فرصت رو از کافران و منافقان بگیره نگران گزند دشمنان نباشه .روز غدیر قدر و منزلت بسیار داره، در اون روز گشایشهای الهی شده و حجتش بر همه تموم شده. امروز روز روشنگری و اعلام عقیده از جایگاه بلند و روشنه، امروز روز تکامل دین و روز وفای بردوش. غدیر روز (۲) [رسول الله(ص)] و مشخص [علی بن‏ابی‏خواهان(ع)] است، روز در هم ریختن پیمانه های زیر پرده کفر و نفاقه، روز رو شدن حقایق اصیل اسلامه، روز ذلت و خواری شیطانه، روز دلیل آوردن و برهانه، روز جدا شدن صفوف کسانیه که اون رو تکذیب می‏کردن امروز بزرگترین روزیه که عده‏ای از شما از اون اعراض کردین، روز هدایت و امتحان بندگان خداس، روز رو شدن کینه‏های نهفته در دلها و سینه‏هاست، روز عرضه نصوص [سخنان بدون ابهام پیامبر (ص)] بر افراد مؤمن و عاشق [اهل الخصوص‏] است، غدیر روز شیث پیامبر(ع) است، روز ادریس و یوشع و شمعون و …

منشور علوی(ع) در عید غدیر

امیر مؤمنان(ع) در قسمت آخر خطبه فرمود: رحمت خدا بر شما ای مسلمانان، بعد از برگشت از این اجتماع بزرگ امروز [غدیر] رو عید بگیرین: [و با انجام امور زیر اون رو بزرگ بشمارید] .

الف) نعمت رو بر افراد خونواده و خویشاوندانتان گسترش بدید و خوبی و بخشش پیشه کنین . (۳)

ب) به برادران دینی خود به قدر توان خوبی و بخشش کنین. (۴) و (۵)

ج) خدای رو در برابر نعمتهایی که به شما ارزانی داشته، شکرگزار باشین.

د) کنار همدیگه جمع شید تا خدا اجتماع شما رو گسترده و گیراتر سازه.

ه) به همدیگه خوبی کنین تا خدا به شما الفت و مهربانی بیشتر توجه کنه.

و) نعمت‏های الهی رو به همدیگه شادباش و تهنیت گویید همونجوریکه خدا [در این روز] با دادن اجر و ثوابی بیشتر از دیگر اعیاد به شما تهنیت می‏گوید. بعد فرمود: کمک‏های مالی به بقیه در امروز (غدیر) به اموالتون برکت می بخشه و بر عمرتون می‏افزاید: مهربانی به بقیه دلیل رحمت و عنایات حق می شه.

ز) با خوش‏رویی و شادمانی همدیگه رو در آغوش بگیرین.

ح) خدا رو بر توفیقات خود سپاس گویید.

ط) از فقرا و ضعیفانی که چشم به کمک شما دارن دیدن کنین، به زیارتشان برید و با اونا در خوراکشان همراه شید. بعد حضرت فرمود: یه درهم کمک به فقرا در روز عید غدیر با دویست‏هزار درهم برابره، بلکه بیشتر هستش.

ی) وقتی همدیگه رو ملاقات کردین روبوسی کنین، به هم شادباش بگید و سلام کنین، که پیامبر خدا(ص) به من اینجور فرمون داد. (۶)

پی‏نوشتا:

۱ـ از روز غدیر خم در روایت تعبیر به «یوم الدوح» شده که این واژه هم در روایات و هم در اشعار استفاده شده. (بحارالانوار، ج ۹۴، ص ۱۱۵).

۲ و ۳)ـ تفسیر تماشاگر و مشخص رو می‏توان در موارد زیر یافت: اصول کافی، ج ۱، ص ۴۲۵، ح ۶۹؛ بحارالانوار، ج ۳۵، ص ۳۸۶، ح ۱؛ ج ۳۶، ص ۱۱۴، ح .۶۱

۴ و ۵)ـ در ترجمه عبارات ترکیب شده.

۶ـ بحارالانوار، ج ۹۵، ص ۱۱۸ ـ ۱۱۲، ح ۸، مقداری از خطبه امیرالمؤمنین(ع) نقل شده بوسیله امام حسین(ع).

منبع

برنا

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *