حساس‌ترین نقاط تهران هنگام زلزله کجاست؟

حساس‌ترین نقاط تهران هنگام زلزله کجاست؟

tehran

براساس اطلاعات ارائه شده از طرف مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران و براساس نقشه جایابی بلند مرتبه سازی، محله قدیم تهران موسوم به ارگ قدیم، امن ترین ناحیه از نظر وجود گسل های زلزله می باشه.

با وجود سه گسل اصلی شمال، شرق و گسل ری در جنوب کمتر قسمتی رو می توان یافت که در فاصله ای مناسب از سه گسل فوق واقع شده باشه. گسل شمال تهران از لشکرک و سوهانک شروع شده تا فرحزاد و حصارک و از اونجا به طرف غرب امتداد می یابد. این گسل در راه خود، نیاوران، تجریش، زعفرانیه، الهیه و فرمانیه رو در بر می گیرد.

گسل ری درجنوب تهران هم که در صورت فعالیت پرتلفات ترین گسل کشور و شاید جهان می باشه از جاده خاوران شروع و با گذر از دولت آباد و حرکت روی جاده کمربندی تهران در حد نصاب کوره های آجرپزی چهار دانگه پایان می یابد. گسل شرق هم که توانایی قوی ترین زلزله رو دارا هستش از شرق به تهران وارد شده و با گذر از اراضی سرخه حصار و حرکت روی بزرگراه شهید بابایی تا مجیدیه و سید خندون امتداد می یابد. باحال اینجاس که بیشتر حریم های انتقال نیروی شهر تهران هم روی همین گسل های زلزله واقع شده.

این وسط تک گسل ملاصدرا هم که از خیابون شریعتی تا شهرک غرب انتقال یافته، محلات ونک، میرداماد، خوشبختی آباد و شهرک غرب رو نا ایمن ساخته. احداث برج میلاد هم دقیقا در نزدیکی این گسل صورت گرفته.

از محلات به نسبت امن تر شهر تهران می توان به راه آهن، محور نواب، محور خیابون انقلاب و آزادی، هفت چنار هم اینکه ارگ قدیم تهران اشاره کرد. ارگ قدیم تهران حد فاصل خیابون شوش، هفده شهریور، انقلاب و کارگر جنوبی رو شامل می شه که بازار تهران، خیابون مولوی، میدون بهارستان، میدون امام خمینی، محله امیریه و خیابون جمهوری اسلامی رو شامل می شه.

به نظر می رسد که جایابی حاصل از تجربه چند صد ساله مردم ساکن تهران که منتهی به تشکیل محدوده ارگ قدیم شهر شده، بسیار قابل اعتمادتر از مکان یابی سال های الان در گسترش و احداث شهرک های حاشیه ای شهر تهران می باشه.

ساختمون مدرن اسناد ملی ایران دقیقا روی گسل بزرگ سید خندون و در فاصله ۱۰۰ متری محل تقاطع این گسل با گسل داوودیه.

ساختمون بزرگ بانک مرکزی که مثل برج های دوقلوی نیویورکه بین فاصله ۲۰۰متری از گسل داوودیه و ۴۰۰ متری گسل سید خندون.

ساختمون بلند مرتبه و سنگین روزنامه اطلاعات در کنار گسل در زیر بزرگراه جهان کودک واقعه و هم اینکه در پشت اون ساختمون گسل سید خندون قرار داره.

مجموعه ساختمون های کتابخونه ملی ایران -که یکی از سازه هاییه که مورد بازدید دانشجویان مهندسی عمران قرار می گیرد- روی طاقدیس های داوودیه قرار داره.

ساختمون بلند مرتبه بنیاد مستضعفان در کنار گسل تلویزیون واقع شده.

ساختمون بزرگ وزارت راه بین دوگسل تلویزیون باختری و عباس آباد واقع شده.

ساختمون های بلند مرتبه مسکونی و مدرن آینده ساز در کنار هتل اوین، در محل تقاطع گسل محمودیه و گسل عمود بر اون قرار دارن.

تنها پل آویزون تهران یعنی پل پارک وی که در تقاطع خیابون ولیعصر و بزرگراه چمران واقعه دقیقا روی گسل محمودیه قرار داره.

پل بزرگراه بالاترین جایگاه روی خیابون دکتر شریعتی گسل قیطریه رو قطع کرده.

نقاطی که در زیر میاد الان محله هایی هستن که در نزدیکی یا روی گسل قرار گرفتن:

ازشرق و شمال شرقی منطقه زربند، سوهانک، ازگل،استخر، حکیمیه، هنگام، نارمک و بزرگراه بابایی روی گسل هایی به نام های تلو پایین، کوثر و گسل نارمک که از ده نارمک شروع و انتهای اون در خیابون استادحسن بنا می باشه.

در منطقه شمال تهران هم دارآباد، اقدسیه، پاسداران، کاشانک، قیطریه، کلاهدوز، بزرگراه بالاترین جایگاه، دزاشیب، میدون تجریش، سعدآباد، زعفرانیه، ولنجک، نمایشگاه بین المللی، مقدس اردبیلی، دره پونک، بزرگراه نیایش تا سولقان روی گسل های شمال تهران، نیاوران و محمودیه قرار دارن.

مناطق میدون ونک، حقانی، ملاصدرا، چمران، ایران زمین در شهرک غرب هم روی گسل داوودیه قرار دارن.

از جنوب هم مناطق ابن بابویه، میدون بروجردی، بزرگراه آزادگان، میدون معراج، صالح آباد، جنوب بزرگراه آیت الله سعیدی، مناطق جنوبی یافت آباد، باغ چهاربری روی گسل شهر ری قرار دارن که شاید فعال ترین گسل های جهان می باشه. بدیش اینه این گسل در صورت بروز زلزله به

منطقه ای باتلاقی تبدیل شده و نشست داره.

دنیای اقتصاد

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *