حساسیت به بدلیجات و راه های درمان آن

حساسیت به بدلیجات و راه های درمان آن

حساسیت به بدلیجات

خیلی از  افراد با وجود علاقه شدید به بدلیجات؛ به دلیل داشتن حساسیت به بدلیجات دچار خارش، سوزش، کهیر، زخم یا سبز شدن پوست می شن. کلی ترین دلیل این اتفاق، وجود نیکل در ساختار بعضی بدلیجات می باشدکه ممکنه منتهی به سوزش و خارش در افراد شه. فلز نیکل در تماس با پوست اکسیده شده و به صورت محلول درآمده و درون سلول نفوذ می کنه. در فصل تابستون به دلیل تعریق و نمک موجود در عرق بدن، حساسیتا شدیدتر هم می شن. در قسمتایی از بدن که بیشتر عرق می کنه، مثل انگشت یا گردن حساسیتا حادتر می شن. زیورآلاتی مثل پیرسینگ یا انگشتر که مستقیما با بدن در تماس هستن بهتره از جنس نیکل ساخته نشده باشن.

این حساسیت در مورد  فلزاتی که با پوست در تماس هستن از جمله ساعت، دکمه فلزی لباس، زیپ لباس و … هم گزارش شده؛ که دلیل این نوع از حساسیتا هم وجود نیکل در ساخت این جور اشیاءه.

 اگه از اون دسته آدمایی هستین که به طلا و جواهر علاقه ای ندارین و هم به بدلیجات حساسیت دارین؛ تلاش کنین از بدلیجات استیل استفاده کنین. البته قبل از اون مطمئن شید که در ساخت بدلیجات استیلی که جفت و جور کردین، نیکل به کار نرفته باشه. در ادامه راهکارهایی به درد بخور جهت جلوگیری از بدلیجات معرفی می شه.

حساسیت به بدلیجات

نیکل چیه؟

نیکل یه فلز سفید- نقره ایه که توانایی جلا و شکل پذیری بالایی داره. این فلز از خونواده آهن ها هستش و خیلی سخت و انعطاف پذیره. نیکل، دووم بالایی در هوا داشته و اکسیده نمی شه، به خاطر همین از اون  واسه تولید سکه های پول، فلز کاری برنج و آهن و … استفاده می شه.

تماس نیکل با پوست افراد حساس ممکنه باعث ایجاد حساسیت پوستی شه. مقدار مجاز نیکل مصرفی در کالاهایی که با پوست تماس دارن، طبق استاندارد اتحادیه اروپا می باشه. براساس گزارشی که در سال ۲۰۰۲ در مجله Nature منتشر شده محققان به این نتیجه رسیده کمه مقدار نیکل موجود در سکه های یک و دو یورو بیشتر از استاندارد تعیین شده. شاید این اتفاق به دلیل عکس العمل های گالوانیکه.

کیتای نیکل یاب

کیتای نیکل یاب، کیتای آزمایشی هستن که واسه تشخیص نیکل به کار می رن. با کشیدن اونا به بدلیجات میشه تشخیص داد که بدلیجات مورد نظر نیکل داره یا خیر.

حساسیت به بدلیجات

چیجوری حساسیت به بدلیجات رو از بین ببریم ؟

موقع به کار گیری بدلیجات، تموم مناطق پوست که در تماس با بدلیجات قرار می گیرد رو به طور کاملً خشک کنین. در این صورت احتمال اکسید شدن زیورآلات و حساسیت پوست شما کاهش می یابد.

 قبل از به کار گیری بدلیجات روی پوستتون کرم مرطوب کننده بزنین. این لایه کرم مرطوب کننده مانع تماس مستقیم بدلیجات با پوست شما می شه.

اگر از بدلیجات قدیمی خود استفاده می کنین در صورت امکان اونا رو آبکاری کنین، چون بدلیجات قدیمی لایه محافظ خود رو از دست میدن.

در بعضی از افراد، ممکنه گیره و قفل گوشواره و گردنبند هم ایجاد حساسیت کنه. یه راه حل رایج واسه این جور حساسیتا، به کار بردن لاک براق کننده ناخن روی این قسمت هاس. اگه با به کار گیری لاک براق کننده ناخن نتیجه مطلوب حاصل نشد؛ قفلا و قلابا رو با جنس استیل، طلا یا نقره تعویض کنین.

روی جعبه بعضی از بدلیجات برند عبارتHypo-allergenic   به معنی کم حساسیت زا حک شده. یعنی این اجناس معمولا حساسیت پوستی ایجاد نمی کنن.

نکته پایانی

در آخر تلاش کنین از بدلیجات به مدت طولانی استفاده نکنین. هنگام قرار گرفتن در برابر آفتاب یا رفتن به استخر تلاش کنین از بدلیجات خود استفاده نکنین. پوست خود رو قبل از به کار گیری بدلیجات خشک کنین و بعد مرطوب کنین. از بدلیجات خود خوب و در کیفا و باکسای مخصوص نگهداری کنین تا روکش اون از بین نره. در صورت از بین رفتن روکش، احتمال حساسیت و آلرژی پوستی بالا میره.

مواد غذایی شفاف کننده پوست صورت

معیارهای داشتن یه لبخند قشنگتر

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *