حساسیت به انواع غذاها در کودکان

حساسیت به انواع غذاها در کودکان

هر کودکی احتمال داشتن حساسیت به شکل های جور واجور غذاها رو داره. براساس آماری که در سال ۲۰۱۱ میلادی در آمریکا بوسیله مرکز کنترل بیماریا منتشر شد، ۴.۶ درصد از کودکان زیر ۱۸ سال دچار حساسیتای غذایی هستن. این آمار تا قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی زیر ۳.۵ درصد بود. شناخت حساسیت غذایی موجب می شه تا بشه اولین نشونه های اون رو تشخیص داد و در صورت امکان اون رو درمان کرد.

اگه کودک به غذا حساسیت نشون بده چه اتفاقی میفته؟

اگه کودک به غذایی حساسیت داشته باشه، بدن اون به محض دریافت این غذا اون رو به عنوان مهاجم تشخیص میده و سیستم ایمنی می خواد از بدن در مقابل اون دفاع کنه. بعضی وقتا بدن یه جور آنتی بادی به نام IgE ترشح می کنه که وارد مقابله با غذا می شه. اگه کودک دوباره همون غذا رو میل کنه، این بار بدن به سیستم ایمنی دستور میده در برابر این مهاجم هیستامین ترشح کنه و با اون بجنگه.

این مواد باعث بروز نشونه های حساسیت می شن که بسته به نوعشون، ناچیز یا شدید هستن.

از جمله نشونه های حساسیت غذایی باید به کهیر، ورم، مشکل تنفسی اشاره کرد که عموما یه یا دو ساعت پس از خوردن غذا بروز می کنن. اگه عکس العمل بدن کودک به غذا شدید باشه می تونه حتی اون رو به مرگ هم تهدید کنه.  بعضی از نشونه ها مثل اگزما یا مشکلات روده ای و معده ای مثل اسهال و استفراغ هم از نشونه های حساسیت غذایی هستن.

بعضی وقتا ممکنه کودک در چندین بار اول مصرف شکل های جور واجور مواد غذایی از خود عکس العمل یا حساسیتی نشون نده اما حساسیت یهویی بروز کنه. به طور مثال اگه یهویی به تخم مرغ حساسیت داد، شاید به واسطه تداخل اون با مواد دیگه مثل شیر، آجیل یا کلوچه بوده.

کودک به چه غذاهایی حساسیت پیدا می کنه؟

کودک ممکنه به هر نوع غذایی حساسیت پیدا کنه. اما موادی که در زیر نام بردیم، ۹۰ درصد احتمالایجاد آلرژی رو دارن:

تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، گندم، سویا، دانه درختان مثل گردو و کاشو (یه جور پسته)، ماهی مثل تن، سالمون و کاد و صدف، خرچنگ، میگو و لابستر

وقتی که کودک دچار حساسیت می شه چیکار باید کرد؟

وقتی که کودک در تنفس مشکل داره، لب و صورت اون کهیر زده یا اسهال و استفراغ داره فورا با اورژانس تماس بگیرین. حساسیتای شدید می تونن موجب مرگ کودک شن. به همین منظور به پیراپزشک نیاز دارین.  اگه کودک همیشه یه یا دو ساعت پس از خوردن غذا نشونه هایی از خود نشون داد، این موضوع رو با دکتر اون در میان بذارین تا از اون تست حساسیت بگیره.

متخصص آلرژی به شما میگه چه غذاهایی در دخالت با غذای دیگه می تونن ایجاد حساسیت کنن. و به شما می گن که کودک واقعا دچار حساسیت شده یا فقط نمی تونه غذای دلخواه رو هضم کنه.

حساسیت ارثیه؟

همه کودک ممکنه به بعضی مواد غذایی حساسیت داشته باشن. اما اینکه شما به چیزی حساسیت دارین و کودک شما هم به اون آلرژی پیدا کنه، واقعیت نداره. به طور مثال، اگه شما هر نوع حساسیتی داشته باشین، حساسیت دارویی، حیوانات، غذایی، فصلی و …  ۵۰ درصد احتمال اینکه کودک هم انگار حساسیت دچار باشه، هست. وقتی که هر دو والدین حساسیت دارن، این احتمال به ۷۵ درصد می رسه.

حساسیت غذایی در کودکان رشد می کنه؟

بعضی از حساسیتا مثل آلرژی به سویا یا گندم تا  زمان مدرسه کودک ادامه دارن و بعد برطرف می شه. بعضی مثل بادام زمینی، ماهی و دانه های روغنی ممکنه تا آخر عمر همراه اون باشن.

بعضی از مطاالعات گذشته نشون دادن حساسیتایی به شیر و تخم مرغ در سالای گذشته بیشتر شده و تقریبا نصف کودکان ۸ تا ۱۰ ساله به این مواد حساسیت دارن.

نبود تحمل غذا با حساسیت غذایی چه فرقی با هم دارن؟

عکس العمل به شکل های جور واجور غذا ۲۰ درصد نسبت به سالای گذشته زیاد شده. از جمله عادی ترین واکنشای بدن  به شکل های جور واجور غذاها، نبود تحمل غذا هستش.

نبود تحمل غذا به سیستم ایمنی بدن ارتباطی نداره. در این عکس العمل کودک نمی تونه غذایی رو بخوره و معده اون توان هضم اون رو نداره. اگه غذاهایی که معده کودک توان هضم اونا رو نداره، میل کنه، دچار اسهال یا استفراغ یا حتی نفخ شدید می شه.  یکی از شکل های جور واجور نبود تحمل غذا نسبته به لاکتوز روی میده. آدمایی که نمی تونن لاکتوز مصرف کنن آدمایی هستن که آنزیم لازم واسه هضم شکر موجود در شیر دیگر مواد لبنی رو نداره. در این جور موارد پیشنهاد می شه کودکان زیر یه سال اصلا شیر گاو مصرف نکنن.

باید نگران باشیم که شاید کودک حساسیت غذایی داره؟

در این رابطه باید با دکتر اون صحبت کنین. دکتر با معاینات تخصصی می تونه تشخیص بده کودکان به ماده غذایی خاصی حساسیت دارن یا خیر. واسه این منظور هم عادتای غذایی و نشونه های کودک به شکل های جور واجور مواد غذایی رو از والدین می پرسن. بعد آزمایش پوستی یا خونی واسه کشف نشونه هایی که باعث عکس العمل بدن می شن رو انجام میده.

اگه آزمایشا منفی بود، نشونه هایی که ممکنه موجب نگرانی شن حساسیت غذایی نیستن و فقط نبود تحمل غذا بوسیله بدن کودکه.

میشه از حساسیت غذایی پیشگیری کرد؟

والدینی که هر دو دچار حساسیت غذایی هستن همیشه نگرانن که بچه اونا هم دچار نشه و همیشه به دنبال پیدا کردن راهی واسه پیشگیری از این موضوع هستن.

در تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر شده بود، مرکز کنترل بیماریای آمریکا اعلام کرد هیچ گونه نشونه یا درمانی واسه به تاخیر انداختن یا جلوگیری از حساسیت در کودکان وجود نداره. اما بعضی راهکارها هستن که این حساسیت رو کم می کنه. از جمله باید به شیر مادر اشاره کرد. تا حد امکان بچه خود رو با شیر خود تغذیه کنین.

حساسیت غذایی رو میشه درمان کرد؟

هیچ دارو یا درمون خاص ای واسه درمان حساسیت غذایی در کودکان وجود نداره. تنها راه ممکن دوری از خوردن غذاهاییه که ایجاد حساسیت می کنن. باید قبل از مصرف هر نوع غذای ترکیبی یا دارو یا … حتما مواد تشکیل دهنده اون رو بخونین. اگه به تخم مرغ حساسیت دارین باید از آلبومین هم دوری کنین.

عصر ایران

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *