حرف‌های نوروزی کی‌روش سر سفره هفت‌سین ایرانی

حرف‌های نوروزی کی‌روش سر سفره هفت‌سین ایرانی

keyrosh

سرمربی تیم ملی ایران در شروع سال نو، پای سفره ایرونی حرفه های جالبی واسه مردم داره.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، کارلوس کی روش که به همراه تیم ملی ایران در اردوی دوبی حضور داره، در مورد رسوم ایرانیان در زمان سال نو گفت: اولین سالی که در ایران بودم و اولین موضوع بسیار جذابی که واسه من اتفاق افتاد ، توضیحاتی بود که در مورد هفت سین دادن و البته معنا و معنی این هفت سین واسه من بسیار جذاب و شنیدنی بود و قشنگ ترین چیزی که در مورد نوروز فهمیدم همون هفت سین بود و در درجه دوم در مورد ریشه و قدمت این تاریخ و این مراسم سنتی باستانی تحقیق کنم. چیز بسیار جذاب و شنیدنی واسه من این بود که وقتی عید ایرونی رو با عید میلادی مقایسه کردم، دریافتم که نمیشه اونا رو با هم مقایسه کرد و فقط این مراسم رو میشه با عید سال نو چینیا مقایسه کرد و این نشون دهنده قدمت، تاریخ و عمق زیبایی این فرهنگ بسیار غنی ایرانیا هستش. چیز باحال تر واسه من اینه که قبل از حضورم در ایران، سالی یه بار سال نو رو جشن می گرفتم و الان دوبار این کار رو انجام میدم و از همه جالبتر اینکه در این تحویل چند سال تو یه سال، سن من تغییری نمی کنه.

ایشون در ادامه در مورد رسم زیبای خونه تکونی ایرانیا گفت: در این مورد چیزایی شنیده بودم و می دونم که ایرانیا قبل از شروع سال، کل خونه هاشون رو تمیز کرده و اون رو نظافت می کنن و البته عقیده دارم که آقایون استحقاق این رو دارن که دست کم سالی یه بار تنبیه شن و این رسم خونه تکونی جای بسیار خوبی واسه این تنبیه س، البته تا جایی که این تنبیه، به تنبیه فیزیکی تبدیل نشه( با خنده).

کی روش در ادامه در مورد مسافرتهای نوروزی مردم در تعطیلات سال نو اضافه کرد: اجازه بدید به یه ضرب المثل پرتغالی اشاره کنم که “یه روز خوب به اندازه صد سال با ارزشه” و پیغام من به مردم خوب ایران اینه که مهم موقع رسیدن نیس بلکه مهم رسیدن به مقصده و اینکه خونواده شما از رسیدنتان به مقصد خوشحال باشن. بهتره بدونین که من دردی بزرگ رو سالیان سال درون قلبم دارم و این ناراحتی همیشه با من بوده، چون که من سالها پیش داداش کوچکترم رو تو یه حادثه رانندگی از دست دادم و سالیان سال اندوهگین اون هستم و تاکید می کنم که موقع رانندگی در همه حال و مخصوصا در زمان سال نو با آرامش کامل ، صبر و احتیاط رانندگی کنین، چون که مهمترین چیز واسه هر فرد اصل زندگیه و زندگی سالم و درست داشتن بالاترین هدف هر انسانیه و من با همه کسائی که عزیزانشون رو در حادثه رانندگی از دست دادن، همدردی می کنم چون که این ضایعه بزرگ رو در خونواده ها از اعماق وجودم حس می کنم و امیدوارم با صبر و احتیاطی که همه ایرانیان در مسافرتهای نوروزی دارن، این اتفاقات براشون تکرار نشه.

کی روش در مورد آرزویش واسه مردم ایران گفت: واسه مردم ایران بهترینا رو آرزو می کنم و امیدوارم همیشه و در همه حال در آرامش و سلامتی زندگی کنن ، چون که دو عامل آرامش خاطر و سلامتی، مهمترین عوامل در زندگی افراده و آرزوی سالی پر از موفقیت واسه مردم و کشور ایران دارم (با خنده).

سرمربی تیم ملی در آخر در مورد آرزویش واسه فوتبال در سال آینده به سایت فدراسیون فوتبال گفت: من فکر می کنم که جهان در حال گذر از یه مرحله سخته و کل جهان روزای سختی رو پیش روی خود داره. واقعیت اینه که در دوران نه خیلی دور، بیشترین مشکلات جامعه بشری، محدود به بیماریهای همه گیر و سختی مانند ایدز، سرطان، مالاریا و … بود ولی امروزه بزرگترین مشکلی که جامعه بشری با اون روبرو شدن، ناهماهنگیا و خودخواهیای بعضی از افراده که آسیب زیادی رو به جوامع بشری میزنه. فوتبال این فرصت رو به من داد که با جوامع جور واجور بشری مانند مشکی پوستان، سفید پوستان، مسلمانها، مسیحیان و بسیاری دیگه از ملیتهای جور واجور زندگی کنم و من فهمیدم که در همه این قومیتها و ملیتها، جدا از فرهنگا و آداب و رسوم اونا، یه چیز مشترک هست و اون اینه که اونا قدرت خندیدن و گریه کردن رو دارن و در آخر به این نتیجه رسیدم که مهمترین راه واسه رسیدن به خوشبختی، تکامل وجودی و تغییر در سبک زندگی افراد، صبور بودن و تحمل داشتن و صبور بودن در راه زندگیه و اینکه بتونیم پذیرای تموم افراد باشیم و در مقابل ظلم و ناعدالتیا بایستیم و عدالت رو برقرار کنیم. هفت میلیارد آدم در کره زمین زندگی می کنه که انتخاب دیگری جز در کنار هم زندگی کردن ندارن و باید با بردباری و تحمل راه زندگی خود رو ادامه داده و زندگی خوبی داشته باشن و من امیدوارم که فوتبال بتونه در این راه ما رو کمک دهد و به ما بیاموزد که بتونیم در کنار هم زندگی خوبی داشته باشیم و امیدوارم سیاست مداران کل دنیا از فوتبال چیزای بیشتری یاد بگیرن.

ایسنا

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *