news

حکم اعدامی نجات یافته در بجنورد پس از بررسی در کمیسیون عفو و بخشش، با یه درجه تخفیف به حبس ابد تغییر یافت.

صبح چهارشنبه ۲۵ مهر امسال یه مرد زندانی که به اتهام حمل و نگهداری یه کیلو شیشه سه سال پیش بازداشت و به مجازات مرگ محکوم شده بود، از سلول مخصوص نگهداری محکومان به مرگ به محوطه زندان منتقل شد.مرد محکوم با دیدن طناب دار، لرزه بر اندامش افتاد، قدم هاش قدرت همراهی نداشت و می دونست تا دقایقی دیگه زندگی اش به پایان می رسه.

قاضی اجرای احکام، حکم متهم رو خواند. «علیرضا ـ م» به اتهام حمل و نگهداری یه کیلو شیشه در دادگاه انقلاب محاکمه و به مجازات مرگ محکوم شده.پس از تشریفات قانونی، طناب دار دور گردنش حلقه زد و مرد محکوم ۱۲ دقیقه بالای دار موند. با پایین آوردن پیکر محکوم از طناب دار، دکتر موجود در محل مرگ اون رو تائید کرد و با صورتجلسه ای که به امضای اون، قاضی اجرای احکام و مسئولان زندان رسید، جسد به پزشکی قانونی منتقل شد تا صبح روز بعد تحویل بستگانش شه.

صبح روز بعد یکی از کارگران سردخانه پزشکی قانونی در حال بیرون کشیدن اجساد و آماده کردن اونا واسه تحویل به بستگانشان بوده که تو یه لحظه با دیدن بخاری که مقابل بینی یکی از اجساد در زیر نایلون به وجود اومده بود، دچار وحشت شده و میفهمه، اون همون مرد اعدامیه که هنوز نفس میکشه.

با اطلاع مسئولان پزشکی قانونی از این موضوع، بدون این دست اون دست کردن اقدامات اولیه از طرف پزشکان این مرکز انجام و مرد اعدامی به بیمارستان امام علی(ع) بجنورد منتقل شد.

پس گزارش، مرد محکوم در بخش مراقبتای خاص این بیمارستان بستری و درمان شد.

یکی از بستگان مرد اعدامی پس از زنده شدن اون به خبرنگاران گفت: وقتی به ما اطلاع دادن علیرضا در زندان مجازات شده، خود رو واسه تحویل گرفتن جسد و برگزاری مراسم آماده می کردیم و وقتی واسه تحویل گرفتن جسد به پزشکی قانونی رفتیم، باور نمی کردیم اون دوباره زنده شده باشه و حالا از این اتفاق بیشتر از همه دو دختر این فرد خوشحال هستن.

با تلاش تیم پزشکی بیمارستان علیرضا بهبودی خود رو بازیافت و با پای خود به زندان برگشت.

منتشر کردن این خبر با واکنشهای بسیاری همراه بود. گروهی از حقوقدانان به فکر بودن که علیرضا باید دوباره اعدام شه. از طرف دیگه گروهی مخالف اعدام اون بودن و به فکر بودن حکم یه بار اجرا شده.

این اعلام نظرها با عکس العمل رئیس دستگاه قضا در جلسه مسوولان قضایی همراه بود. آیت الله لاریجانی با تأکید بر این که طبق قانون، علیرضا باید اعدام شه از دید عاطفی اعدامی زنده مونده رو مستحق عفو و مجازات با یه درجه تخفیف دونست.

ایشون عنوان داشت به دید عاطفی یکی از راه های برخورد با فرد اعدامی که مرگ رو به چشم دیده و شدائدی رو تحمل کرده عفوه و اینجور فردی که دارای وضعیتی خاصه می تونه مورد لطف و عفو نظام اسلامی قرار گیرد و متأسفانه در کنار این بحث عاطفی، بحث هایی حتی از طرف بعضی حقوقدانان مطرح شده که خیلی غلطه چون که اعدام در واقع به معنی سلب الحیاته و اگه به مقتضای دقیق تعابیر قانونی بخوایم عمل کنیم باید از کسی که حیاتش باقی مونده سلب زندگی شه.

آخرسر پس از بررسی درخواست عفو ، علیرضا در کمیسیون عفو وبخشودگی با یه درجه تخفیف به ایشون موافقت شد و حکم اعدام به حبس ابد کم شد.

حجت الاسلام “نورالله قدرتی” ، رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی با تائید این خبر گفت: محکومان به حبس ابد باید از زمان عفو به مدت ۱۰ سال در زندان مونده و بعد درخواست عفو کنن که در صورت موافقت با درخواست اونا، زندانی اونا به ۱۵ سال زندان کاهش پیدا می کنه.

noindex