حامیان داعش در اشغال موصل چه کسانی بودند؟

حامیان داعش در اشغال موصل چه کسانی بودند؟

داعش

مطمئنا عناصر در ماجرای اشغال یهویی شهر موصل عراق از حمایتهایی بهره مند بهره مند بودن و این حمله با نقشه و برنامه قبلی انجام شد.

سایت عراقی “المسله” با منتشر کردن گزارشی، گروهکای تروریستی، وجود جریانای پشتیبان داعش در اشغال شهر موصل مرکز استان نینوی رو معلوم کرد.

در این گزارش اومده: اشغال عراق اون طور که رسانه ها خبر اونو منتشر کردن از راه حدود هزار نفر از افراد مسلح گروهک داعش انجام شد. این در حالیه که واقعیتای میدونی خلاف این رو نشون میده. شهر موصل با وسعت جغرافیایی و جمعیت ۲ میلیونی اش با تلاش نظامی فقط داعش اشغال شدنی نبود.

صدها نفر از اعضای گروهکای تروریستی دیگه و ستون پنجم داخل شهر موصل هم در اشغال موصل به داعش ملحق شدن تا جایی که تعداد افراد داعش هنام اشغال موصل دست کم به ۳۰۰۰ نفر رسیده بود.

حزب بعث

مهم ترین طرفداران داعش در اشغال موصل، عناصر و جریانهای وابسته به حزب منحل بعث بودن که با هماهنگی و اتحاد با داعش اشغال موصل رو فرصتی واسه تاکید بر حضور خود در میدون پیدا کردن.

منابع آگاه تأکید کردن که افراد مسلح با لباس نظامی خاص سرویسای امنیتی دوره صدام در سطح شهر موصل جولان می دادن. به نوشته المسله این ادما از عزت الدوری معاون اول قبلی صدام دیکتاتور معدوم عراق فرمون می گیرن.

افسران صدام

براساس این گزارش ده ها تن از افسران ارتش قبلی عراق و گارد ریاست جمهوری و اطلاعات صدام، هم به گروهک داعش پیوسته ان.

در لحظه ورود داعش به موصل ده ها تن از سربازان فراری و سابقه داران و افراد دزد و قاتل تحت تعقیب، به داعش ملحق شدن. شمار این افراد پس از حمله داعش به زندانا و دعوت زندانیان به پیوستن به این گروهک زیاد شد.

“جیش المجاهدین”

تعدادی از جریانهای افراطی هم در موصل در کنار داعش می جنگن که مهمترین اونا تشکل سلفی موسوم به “جیش المجاهدین” است که در صدد از سرگیری فعالیتای خود بر اومده. این تشکل در سال ۲۰۰۳ پا به میدون گذاشت.

گروهک “نقشبندیه”

المسله به نقش گروهک نقشبندیه هم اشاره میکنه که رئیس اون عزت ابراهیم الدوری معاون اول قبلی صدام اشاره میکنه که در شمال عراق فعالیت می کنه، و هوادارانی در مناطق کرد نشین هم داره.

با در نظر گرفتن تنوع و زیادی گروهکایی که در کنار داعش در موصل می جنگن بعضی منابع از داخل موصل گفتن که قراره شورای کامل ای واسه اداره شهر شامل افسران قبلی و نمایندگان گروه های مسلح افراطی تشکیل شه.

“الجیش الإسلامی فی العراق “

تصاویر به دست اومده از شهر موصل عناصر گروهک موسوم به “ارتش اسلامی عراق” رو نشون میده که بعضی افسران ارتش قبلی عراق و عشایر اونو تشکیل دادن.

“ثوره العشرین”

براساس این گزارش “حارث الضاری”، مبلغ حامی تروریستهای خارج نشین عراقی، هم با گروهک موسوم به گردانای “ثوره العشرین” تلاش کرد با اجرای نقش در حملات مسلحانه و تروریستی به موصل و مناطق دیگری در شمال بغداد، حضور خود رو در میدون نشون بده.

” جیش انصار السنه”

عامل دیگری که به کمک گروه هکای مسلح در اشغال موصل اومد، فرار فرماندهان و سربازان ارتش – از کردها و اهالی موصل و تکریت و مناطق غربی – بود. بیشتر این افراد با تشکلای مسلحانه مزبور در رابطه ان.

از طرف دیگه داعش و گروهکای هم پیمانش مانع درگیری در مناطقی شدن که تحتِ کنترل نیروهای نظامی کرد و هم مناطق مسیحی و کردنشین شدن که به نظر می رسه این کار با هدف کنترل کامل شهر انجام شده باشه.

المسله به نقل از منابع خود می نویسه: با اینحال که افسران و سربازان فراری کرد از دولت بارزانی واسه ترک وظایف خود دستور گرفتن اما اونا به طور مخفیانه هوادار “جیش انصار السنه” هستن . این گروهک در سبتامبر ۲۰۰۳ اعلام وجود کرد و تعدادی از اعضای قبلی جماعت کردی “انصار الاسلام” و افراد مسلح سلفی عراقی و عرب عضو اون هستن.

به نوشته المسله، نقش گروهکای جور واجور مسلح در اشغال موصل رو اظهارات “محمد هایف المطیری” مبلغ افراطی و دبیر کل تشکل “ثوابت الامه”، روشن می کنه که گفت: موصل از راه مردم این شهر با رویکردهای مختلفی که دارن آزاد شد و نه فقط داعش.

این وسط داعش و گروهکای تروریستی مزبوررسانهایی رو هم در اختیار دارن که حوادث داخل شهر رو منتشر می کنن، مثل: صفحه گروهک تروریستی داعش در “تویتر”، “تنسیقیه ربیع العراق” و “منبر العراق والشام” و”اخبار داعش نیوز” .

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

باشگاه خبرنگاران داعش عراق

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *