حافظه در مغز زنان و مردان

حافظه در مغز زنان و مردان

no-difference-between-male-and-female-brainsتفاوتای مغز زن و مرد

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ تئوری های زیادی درباره ی فرق مغز زنان و مردان در درک مواردی مثل پردازش ها تا هوش و تعاملات اجتماعی ارائه شده. اما حقیقت چیه ؟

تا حالا احساس کرده اید که دوستان مونث شما خیلی راحت درمی پیدا کنن که اهل کجا هستین، حال اینکه دوستان مذکرتان متوجه نمی شن. این خیالات قالبی قرن هاست که دور و بر رفتار زنان و مردان هست و تئوری های زیادی درباره فرق مغز زنان و مردان در درک مواردی مثل پردازش ها تا هوش و تعاملات اجتماعی ارائه شده.

هرچند تحقیقات جزئی نشون دهنده فرق های مغزیِ مربوط به جنسیت است، اما تحقیقات وسیع در این مورد این رابطه رو زیر سوال می برد. در یکی از تحقیقات گذشته که یافته های اون هفته ی گذشته منتشر شد، نقاط خاصی از مغز مورد مطالعه قرار گرفت که محققان مدت های طولانی بر این باور بودن که بین زنان و مردان فرق داره و یافته های نشون دهنده اون بود که اختلافات جزئی تر از اون هستش که تصور می شه.

چه فرق هایی بین مغز مردان و زنان هست؟

با اینکه خیلی از تحقیقات گذشته نشون دهنده اون هستش که فرق های مغزی بین زنان و مردان جزئیه، اما بعضی از اونا قابل توجه به نظر می رسند. مغز مردان در کل بزرگتر از مغز زنان به نظر می رسد، اما این حجم اضافی در تموم ساختار مغز از جمله چاله یا فضاهای مغز که در همه هست، پراکنده شده.

هم اینکه ماده ی سفیدِ مغز مردان در مقایسه با وزن کلی مغز تقریباً بیشتر به نظر می رسد. ماده ی سفید، بافتی از مغزه که وظیفه ی رابطه نقاط جور واجور مغز و فرستادن اطلاعات بین اونا رو رو دوش داره. این معبر مثل بزرگراهی نقاط جور واجور مغز رو به همدیگه وصل می کنه.

در آخر، روند رشد مغز مردان در سالهای نوجوونی بیشتر از زنان طول می کشد. اما اهمیت هر کدوم از این فرق ها بازم نامعلوم مونده.

هیچ کدوم از این فرق ها، تمایزی ایجاد می کنه؟

هرچند اشاره به هر کدوم از فرق ها وسوسه کننده به نظر می رسد و گفته می شه که بیان این فرق ها، فرق بین زنان و مردان رو نمایان می کنه، اما تحقیقات کمی بر این صحه می گذارن. وقتی که پای اندازه مغز در میونه، مغز مردان فقط بزرگ تره و اصلا پیچیده تر نیس، دلیل این هم شاید از فرق در اندام ی مردان و زنان نشآت می گیرد.

حجم بیشتر ماده ی سفید ما رو تشویق می کنه تا تصور کنیم که انتقال اطلاعات در نقاط جور واجور مغز مردان سریعتر صورت می پذیرد، یا به اونا اجازه می دهد تا اطلاعات رو سریعتر پردازش کنن.

اما مطالعاتی که بر چگونگی ی پردازش زبون و احساس، نقاط جور واجور مغز مردان و زنان که منتهی به تفکرات متفاوت می شه، پرداخته نشون می دهد که فرق ها جنسیتی تمایزی ایجاد نمی کنه. زمان و دوباره، فرق های کمی که بین مغز زنان و مردان هست نمی تونن توجیهی واسه کلیشه ایی که از رفتار زنان و مردان ساخته ایم، باشه.

کارشناسان کدوم نقطه از مغز رو مطالعه کردن و به چه دلیل؟

تحقیقات قبلی نشون داد که اون بخش از مغز که هیپوکامپوس خونده می شه در حافظه موثر و بین زنان و مردان فرق داره. این تحقیقات براساس مشاهدات محدودی صورت قبول کرد.

اول اینکه این تحقیقات روی موش های آزمایشگاهی و موش های صحرایی انجام شد و یافته های نشون دهنده اون بود که موش های مذکر شاید با کمک حافظه ی فضایی در مسیریابی بهتر عمل می کردن.

اینجور تصور می شد که دلیل این به وجود اومده بوسیله جواب سلول های عصبی این نقطه از مغز به تستسترون، یه هورمون مردانه س. اما خط فکری متضادی هم بوجود اومد که درست به نظر می رسید. تا وقتی که محققان تاثیر استروژن، یه هورمون زنونه، رو در این بخش از مغز بررسی می کردن، به این نتیجه رسیدن که این هورمون هم در افزایش حافظه ی فضایی و رشد عصب موثره.

محققان دیگری بر این باور بودن که مغز مردان و زنان در هیپوکامپوس فرق داره، چون مریضی هایی که این نقطه از مغز زنان و مردان رو هدف می گیرد، فرق داره.

افسردگی، مشکلات اضطراب، شیزوفرنیا و فراموشی در گروه مریضی هایی قرار دارن که بر هیپوکامپوس تاثیر می گذارن و زنان رو بیشتر از مردان درگیر می کنن.

بعضی اینجور فرض می کنن که هیپوکامپوس مغز زنان کوچیک تر یا خاصیت ارتجاعی اون کم تره و در صورت حمله ی مریضی خیلی راحت تسلیم می شه. بعضی هم از تغییر هیپوکامپوس و نقش اون در طول زندگی حیرت زده ان. این محققان می خواهند دریابند که دقیقا چه فرایندی رخ می دهد.

این محققان اندازه هیپوکامپوس رو چیجوری محاسبه کردن؟

محققان واسه تعیین اندازه فرق مغز مردان و زنان از چیزی که فرا- تجزیه تحلیل خونده می شد، بهره جستند. این روند شامل بررسی، تجزیه تحلیل موشکفانه و ترکیب تحقیقات قبلی که اندازه هیپوکامپوس رو در مغز مردان و زنان در سنین جور واجور مطالعه نشون داد، می شد.

در کل، تیم تحقیقاتی ۷۶ مورد تحقیق رو بررسی کردن که شامل زنان و مردان زیاد در سنین جور واجور بود.

یافته های تحقیقات چی بود؟

تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدن که شک نداشته باشین فرق هایی بین مغز مردان و زنان هست، یعنی و بازم که قبل از این هم ذکر شد، اندازه مغز مردان و زنان فرق داره. اما وقتی که محققان اندازه هیپوکامپوس رو با اندازه مغز مقایسه کردن، به این نتیجه رسیدن که فرق محسوسی بین اندازه مغز مردان و زنان وجود نداره.

به تناسب، هیپوکامپوس مغز مردان و زنان تقریبا یه جوره. اندازه هیپوکامپوس هم با افزایش سن زنان و مردان تغییر چندانی نمی کنه. هر گونه تغییری در اندازه مغز در طول زندگی فرد فارغ از جنسیت ایشون رخ می دهد که هم جهت با یافته های تحقیقات قبلی بود.

خواب و تقویت حافظه

چیجوری تمرکز خود رو حفظ کنیم؟

آی بانو

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *