حاجی باغچو؛ همه چیز درباره دستگیری پدرخوانده هروئین

حاجی باغچو؛ همه چیز درباره دستگیری پدرخوانده هروئین

اداره مقابله با مواد مخدر آمریکا (DEA) واسه دستگیری “پدرخوانده هروئین” به عملیات بی سابقه ای دست زد؛ عملیات خاص واسه دستگیری مردی که اون رو “نیرومندترین قاچاقچی مواد مخدر در دنیا” می نامیدند.

اداره مقابله با مواد مخدر آمریکا (DEA) واسه دستگیری “پدرخوانده هروئین” به عملیات بی سابقه ای دست زد؛ عملیات خاص واسه دستگیری مردی که اون رو “نیرومندترین قاچاقچی مواد مخدر در دنیا” می نامیدند.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، اسمش “حاجی باغچو” است و DEA اون رو “مغز متفکر” یکی از بزرگ ترین گروه های قاچاقچی هروئین در افغانستان می دونه. منابع آژانس گفتن اون از اوایل دهه ۱۹۹۰ به تولید هروئین و تریاک از خشخاش مشغول بوده که در افغانستان به وفور یافت می شن.

در اواسط دهه ۲۰۰۰، رابطه بین هروئین و تروریسم قدرت بیشتری می گرفت. این دلیل شد DEA واسه اولین بار واحدهای خاصی از کماندوها (FAST) رو تشکیل داده و اون ها رو در افغانستان و کنارِ نیروهای آمریکا در جنگ علیه طالبان مستقر کنه.

در طول چهار سالِ بعد، تیم FAST و ارتش آمریکا مأموریت های خطرناکی رو واسه هدف قرار دادن باغچو و همکارانش طرح ریزی کردن. اون ها درباره اون و عملیات گسترده اش اطلاعات جمع کرده و به دفاترش حمله کردن.

سوابق باغچو نشون می داد اون با سرعت حیرت انگیزی مواد مخدر رو جابه جا می کنه. از ماه مارس ۲۰۰۶ تا ماه مارس ۲۰۰۷، اون و شبکه ی توزیعش ۲۳۱ هزار کیلوگرم هروئین رو جابه جا کردن.

به گفته DEA هر یک کیلوگرم هروئین ثروتی برابر با ۱.۵ میلیون دلار ایجاد می کنه. پس باغچو درآمد بالقوه ای به اندازه میلیاردها دلار داشت.

“فیلیپ کیرینی” نماینده خاص نظارتی DEA گفت: “می دانیم که اون تقریباً ۲۰ درصد هروئین جهان رو پخش می کرد. حاجی باغچو یه جور پدرخوانده بود. اون مردی در سایه بود که همه چیز رو کنترل می کرد.”

DEA حتی مشکوک شده بود که باغچو واسه حفاظت از آزمایشگاه های تولید تریاک به طالبان پول می دهد. تروریست های طالبان هم از پول قاچاقچیان مواد مخدر واسه ترتیب دادن حملات تروریستی استفاده می کردن.

“جفری هیگینز” نماینده خاص DEA به سی ان ان گفت: “قاچاق هروئین ۳۷ درصد از کل سازمان های تروریستی جهان رو تأمین مالی می کنه.” باغچو علاوه بر افغانستان، در پاکستان هم دفتر داشت. اون در سراسر جهان، بیست ودو شبکه پخش داشت. اگه به ظاهر اون نگاه کنین باورتون نمی شه که این مرد کوچیک دلیل مرگ هزاران نفر شده.”

Haji-Bagcho دستگیری حاجی باغچو

مأموریت جنگی؟

مأمور خاصی به نام “کرینی” اشاره کرد: “DEA مأموریت جنگی نداره. اما وقتی رابطه بین قاچاقچیان هروئین در سراسر جهان و نیروهای آمریکا که بوسیله تروریست ها کشته می شدن رو دیدیم، وظیفه خود دونستیم که افراد مسئول در انتقال هروئین و تأمین مالی تروریست ها رو نابود کنیم.”

اولین تیم FAST در سال ۲۰۰۵ به خاک افغانستان رسیدن. اون ها در عملیات شبه نظامی آموزش دیده بودن و هدفشون آموزش پلیس افغانستان و اجرای مأموریت های ضد قاچاقچیان بود. کرینی گفت: “هدف ما اجرای عملیات نظامی واسه کشتن باغچو نبود. بلکه می خواستیم دلایل کافی واسه محاکمه اون در آمریکا رو جمع بیاری کنیم. این عملیات بسیار خطرناک بود و از زمان برخورد با بزرگان کارتل در کلمبیا، دیگه با اینجور عملیاتی روبرو نشده بودیم.”

با همکاری نزدیک با ارتش آمریکا و مقامات افغان، عملیات واسه دستگیری باغچو شروع شد. بعضی اعضای DEA با هویت مخفی درباره اون و شبکه اش اطلاعات جمع می کردن. در سال ۲۰۰۶، مأموران DEA منبعی پیدا کردن که می تونست با باغچو ملاقات و با اون معامله کنن.

تیم FAST به خونه باغچو حمله کردن. اما کمی قبل از رسیدن مأموران، باغچو فرار کرد و به قبایلی دورافتاده در پاکستان فرار کرد. چند ماه بعد، سرنخ های موجود از اون به شهر جلال آباد ختم شد و مأموران به جستجوی پرونده های مالی باغچو پرداختن. مأموران دفترچه دست نوشته های اون رو پیدا کردن که دلایل کلیدی مور نیاز اون ها رو جفت و جور می کرد.

در همین بین باغچو از رادارِ DEA خارج شد و دیگه نشانی از اون نبود. تیم FAST آزمایشگاه های مواد مخدر اون در مرز کوهستانی افغانستان- پاکستان رو پیدا و به اون ها حمله می کردن.

در اوایل سال ۲۰۰۹، DEA باخبر شد که سازمان اطلاعات پاکستان واسه اسناد شناسایی جعلی باغچو رو دستگیر کرده. وزارت امور خارجه امریکا هماهنگ کرد تا باغچو رو در مرز پاکستان تحویل بگیره. اون رو به زندانی در افغانستان منتقل کردن و بعد در دادگاه آمریکا محاکمه شد.

دادگاه آمریکا در واشنگتن (سال ۲۰۱۲) اون رو به وارد کردن یه کیلوگرم یا بیشتر هروئین به داخل مرز آمریکا و “نارکوتروریسم” (تروریسم مربوط به قاچاق مواد) متهم و به حبس ابد محکوم شد. اون در زندان “Supermax” در فلورانس، کلرادو زندانیه.

پنج سال پس از محکومیت باغچو، آمار نشون می دهد که رابطه بین هروئین و تروریسم در افغانستان هنوز به قوت خود باقیه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرهای داغ روز فرادید

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *