جیغ شبانه کودکان

جیغ شبانه کودکان

شاید شمام با این مشکل روبه رو شده باشین: کودکتون یهو در تختخواب می نشیند، با وحشت جیغ و فریاد می زند، عرق می کنه، با دست و پا به دور و بر می زند و بعد از چند دقیقه آروم می گیرد و دوباره به خواب می رود، اما دلیل این رفتار چیه؟
 شما به عنوان پدر و مادر چه باید بکنین؟

کلا ۲ نوع مشکل با جیغ کودک هنگام خواب در ارتباطه: 
ترس شبونه و کابوس شبونه 
هر چند ترس شبونه کمتر شایع است، اما در صورت بروز اون  چند ساعت پس از خوابیدن کودک بلندمی شه و در حالی که ترسیده و گیج به نظر می رسد. بیشتر اوقات دلیل ترس شبونه فعالیت بیش ازحد سیستم اعصاب مرکزی است که در کودکان هنوز در حال تکامل است و در ۸۰ درصد موارد می تونه ارثی باشه. ترس شبونه درمان خاصی نداره و با تکامل سیستم عصبی معمولا برطرف می شه. اما در کابوس شبونه کودک به طور کامل بیدار می شه و به یاد می آورد که یه خواب وحشتناک دیده. کودکان بیشتر از سن ۳ سالگی درگیر کابوس های شبونه می شن و این کابوس ها در سن ۴ تا ۶ سالگی کودک به بالاترین درجه می رسد.

به چه دلیل بچه ها کابوس می بینن؟
کابوس دیدن بخشی از روند رشد کودک شماس، اما از عللی که می تونن دلیل کابوس دیدن کودک شن می توان به بی توجهی والدین نسبت به کودک، محیط یا شرایط اضطراب آور و ناآرام،دیدن برنامه های خشن و ترسناک و در آخر شنیدن داستان های ترسناک اشاره کرد.
طبیعیه که شما نمی تونید مانع کابوس دیدن کودکتون شید، اما می تونید کاری کنین که اون راحت به خواب رود، پس بهتره:
۱ – در ساعات منظمی کودک رو بخوابونین و اون رو در ساعت منظمی هم بیدار کنین.

۲ –  با اینکه کودکان از کابوسی که دیده ان چیزی به خاطر نمی بیارن، اما اگه درباره اون صحبت کردن با دقت به اون گوش کرده و اون رو جدی بگیرین.

۳ – وقتی دست و پا می کوبد به خودش آسیبی نمی زند.

۴ – وقتی کودک جیغ می کشد سریع به سراغ اون برید و اگه بیدار شده به اون اطمینان بدین که اون رو تنها نمی گذارید و به اون احساس امنیت بدید.

۵ – هیچوقت اجازه ندین کودک بعد از بیدار شدن به اتاق شما بیاد، ممکنه این کار واسه اون عادت شه یا این مطلب رو به اون القا کنه که اتاق خودش مکان امنی نیس.

۶ – تلاش کنین کودک در طول روز استراحت کافی داشته باشه، چون ترس شبونه در زمان هایی رخ می دهد که کودک خیلی خسته س.

همشهری آنلاین

edame

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *